Skip to content

ERKAN GOLOĞLU: Korkunç değil 'Devrimci' İvan (Radikal)

15 Eylül 2009, ekleyen Erkin Özalp

Ben yeni öğrendim. Kadim müdürüm Yiğiter Uluğ, benim ilgi alanıma gireceğini bildiği için, bana bir link göndermiş.

Önceki akşam Fenerbahçe karşısında oynayan İvan Ergiç’le yapılmış bir söyleşinin çevirisini, huşû içinde okudum. Meğer daha önce haberveriyorum.net adlı aynı sitede hakkında geniş bir bilgiyle hem de, Bursaspor’un ‘Marksist bir futbolcu’ transfer ettiği, yazılmış.

Sırp İvan Ergiç, hayatına yön veren şahsiyetlerin başında Karl Marks’ın geldiğini söylüyor. Paranın futbola yön vermesiyle arası hiç hoş olmayan bir topçu, Ergiç. Menajerleri ‘asalak’ gördüğü için, kötü sözleşmelere imza atsa bile menajersiz çalışmaktan memnun. Hatta lehine haksız çalınan düdük için hakemi uyarmakta da tereddüt etmiyor.

Frankfurt Okulu’ndan söz ediyor bize.

Bunu ben bile bilmiyorum mesela, Frankfurt’ta bir lise mi acaba? Adorno diyor, bunu duydum, Horkheimer’dan dem vuruyor, görsem bile söylemem. Sartre’ı ama okudum. O kadar da değil. Fromm’un adını veriyor. Fromm’u 12 Eylül’ün hemen ardından “Biz sevmeyi öğrenemişiz” diye okuyan birçok arkadaş görmüştüm. Ayıptır söylemesi benim de
elim değdi biraz.

Ulusal takımlarda had safhada bir şovenizm olmasından dolayı Sırbistan ulusal takımında oynamaktan vazgeçmiş.

Ergiç’le yapılan www.haberveriyorum.net/haber/bursasporlu-ergic-futbol-yanilsamalarla-yasar adresindeki bu söyleşiyi, futbolu seven herkes okusun isterim.

Ergiç, bizim mahallenin çocuğu. Profesyonel futbolun mevcut durumu üzerine ağzına geleni söylemekten çekinmiyor. “Futbolun aptallığının korunmasından çıkar sağlayanlar var” diyor. “Futbolcuların bazı toplumsal sorumlulukları da bulunur ve ben de, büyük futbol dünyası hakkında hayaller kuran çocukların gerçekte nelerin yaşandığını bilmesini, işlerin hiç de gösterildiği kadar hayal edilesi olmak zorunda olmadığının kavranmasını sağlamaya çalışıyorum. Kendi rolümü de buradan hareketle tarif ediyorum” sözleri de ona ait.

Gerçi içinde yetiştiği sosyalist kültürün de, bir savunma refleksiyle bile olsa, eğlenceyi değil yarışmacılığı teşvik ettiğine dair şeyler söylemiyor, bize. Topa ayağı değdiğinde o dönemden biriktireceği anıları olmamış.

Ama 28 yaşındaki bu Sırp genci, birçok meslektaşından farklı olarak, nerde durduğunu biliyor. Onun açısından “Hilesiz şekilde mücadele etmek, başarıdan önemli.” Üstelik bunu, “Kişisel devrimci düşüncem” diye tarif etmiş.

Şimdiye kadar üç sarı kart almasına herkes gülüyormuş.

Biz alkışlıyoruz. Bağrımıza basıyoruz, Metin Kurt’un bu manevi evladını.

Saygıyla selamlıyoruz.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazarYazisi&ArticleID=954503&Yazar=ERKAN %20GOLO%D0LU&Date=15.09.2009&CategoryID=103

İVAN ERGİÇ HAKKINDAKİ YAZILARIMIZ:

Bursasporlu Ergiç: 'Futbol yanılsamalarla yaşar'

Bursaspor Marksist bir futbolcuyu transfer etti

Bursasporlu İvan Ergiç: 'Komünist bir tarafım var'

Marksist bir futbolcusu olan Bursaspor şampiyon

İvan Ergiç: 'Marksist teoriyi kendime uyarladım'

Yorumlar

Şimdiye kadar 3 sarı kart

15 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 905

Şimdiye kadar 3 sarı kart almış!? İnanılır gibi değil. Şimdiye kadar derken, Türkiye mi? Tüm futbol yaşamı mı? Anlayamıyorum ve mümkün gözükmedi bana. Doğru mu bu?

Ergiç'ten ilk gol ve ilk sarı kart

28 Eylül 2009, yazan Mehmet Güven,
Yorum no: 991

Ivan Ergiç dün oynanan Bursaspor-Diyarbakır maçının 65. dakikasında ilk golünü attı ve 76. dakikasında da ilk sarı kartını gördü.

Ergiç'in bu sezon 6 maçın tamamında oynadığını (toplam 480 dakika) ve ilk maç dışında tüm maçlarda ilk 11'de oyuna başladığını da bu vesileyle hatırlatmış olalım...

Ergiç, Bursa'daki şovenizme ne diyor?

28 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 993

İyi, hoş, Ergiç solcu, marksist falan fıstık, peki ya Bursaspor'da dün yaşanan olaylar? Milliyetçilik gazıyla şişmiş tribünlerin, 4-0'lık maçta, Diyarbakırspor taraftarına fırlattığı sandalyeler, ettiği küfürler, milliyetçi tezahüratlar karşısında yok mu "marksist" Ergiç Bey'in herhangi bir tavrı? Türkiye'de "marksist futbolcu" olmak, İsviçre'de Adorno okuyup ben marksistim demeye benzemez. Şovenist futbol kültürünün ortasında alternatif takılmak da zor.

Ergiç ile ilgili 'ziyaretçi'ye yanıt!

29 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 995

"Ergiç, Bursa'daki şovenizme ne diyor?"

Ne demek oluyor bu şimdi? Olayları Ergiç mi çıkarttı? Adam 2 ay önce Türkiye'ye gelmiş, "milliyetçi tezahuratlar"ı anladığını mı sanıyorsun? Kaldı ki anlasa ne olacak? Sen anladın da ne yapıyorsun?

"Şovenist futbol kültürünün ortasında alternatif takılmak da zor" demişsin. Sence Bursa'da olanlar futbol kültürünün bir sonucu mu? Yoksa "şovenist bir ülkede alternatif takılmak da zor" desem seni incitmiş mi olurum?

Zafer

'Ziyaretçi'nin Ergiç'le ilgili yanıtı!

30 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1001

Bu öfke niye? Marksist olmaya gerek de yok, bu gibi olaylarda duyarlılığı olan çoğu oyuncu, maçtan sonra bir demeciyle, golden sonra bir hareketiyle gerekli mesajı verir. İlerideki maçlar için de, atletinden çıkacak bir işarete gözler dikilir.

Marksist futbolcunun, gol atması değil, böylesi bir sözü, hareketi haberdir. Yoksa bu goller hep kendi kalemize girer.

Ergiç bunları nasıl mı anlayacak, bilecek? Öyle ya, Avrupalı marksistler Türkiye'deki etnik kışkırtmaları hiç bilmezler! Tezahüratları anlamaz, PKK'yı duymamıştır, tribünden uçan koltukları da görmez. Golünü atar, haber olur!

Futbol kültürüyle şovenizmin iç içe olmadığını düşünmek ise gerçekten zor bir iş. Hele lig maçlarının İstiklal marşıyla başladığı bir ülkede.

Evet. Şovenist bir ülkede alternatif takılmak da zor. Özellikle yurtseverlik denen şey, şovenizmi görmeye engelse.

Sinan

 

 

AdaptiveThemes