Skip to content

ALİ MERT: Ülkü Ocakları'na kaydoldum, memnunum

21 Aralık 2009, ekleyen Ali Mert

Kolay oldu. Baktım arkadaşlarım yaptırmış kaydını, baktım beni de davet ediyorlar, baktım güzel, akıllı, memleketleri için faydalı işler yapmaya çalışan çocuklar, tıklayıverdim, ben de kaydımı yaptırıverdim.

 
Ülkücülerin kafasız dünyası ve dünyasız kafasıyla dalgamızı bulabileceğimiz şahane bir ortamımız, Liverpool Ülkü Ocaklarımız var artık. Feyzbuk (oh beybi, İngilişçe sözcükleri, Türkçe yazılışlarıyla aktarıp dalga geçme modası iki binlerin başında kaldı oh yeah) denen büyük eğlencenin farkına vardık!
 
Eğlencenin ve/veya geyiğin doruğunda, bir yandan İrlandalılara takılırken, diğer yandan Freddie Mercury’yi Ferdi Reis yapmak gibisi var mı ola?
 
Yok.
 
O halde, kimisi “ciddi”, kimisi son derece eğlenceli gruplar kurup, bir tür “sanal mücadele” yürüterek ve dahi içimizi, dışımızı, her bir şeyimizi paylaşarak vakit öldürmeye başladık!
 
Kumdan Kitap’ta (bu durumla da) dalgamızı bulduyduk, şimdi dalgaya tutulduk. Bu düzen böyle işte, devrimci sarsıntılar olmadığı müddetçe, kapsar bir güzel muhalefetini de!..
 
Her neyse, “sanaldan sallayıp” eğlenen, kimisi top ve pop sever, hemen hepsi hemen her şeyle ve elbette kendileriyle de dalga geçebilme erdemine sahip zeki çocukların, kolektif zekalarının geldiği son noktayı takdir etmemek mümkün değil elbette. Liverpool Ülkü Ocakları’na üye olduk biz de neticede. Dilerseniz siz de katılabilirsiniz. Yalnız “tam katılım” sağlamak istiyorsanız, işiniz zorlaşacak biraz, özellikle de dolunaylı gecelerde, ona göre:
 
“Bu kutsal gecede siz yiğit asena ve reyislerimizi beş (5) dakikalık uluma seansına davet ediyoruz. Bu geceye mutlaka katılarak imanınızı kuvetlendirebilecek, aynı zamanda bonus sevaplar (puanlar) kazanacaksınız!
Donunu düşürenin ülkücü olamayacağı bu gecede her semtten WOLFMAN'lerin (kurt adamların) tekbir sesleri duyulacaktır... 
İmza: Cohn Lennon Reyis
Başlangıç
04 Aralık 2009 Cuma, 23:55
Bitiş:
05 Aralık 2009 Cumartesi, 00:00
Yer:
Dolunayın görüldüğü her yer.
 
Gerçekten de web tabanlı sosyal ortamların en kıralında olsak da, “tam katılım” tam bir mesele. Feyzbuk’a katılmak, üye olmak vb. değil de, hangi katılım düzeyinde olaya iştirak ettiğimiz önemliymiş meğerse.
 
Ortamımızın bir pasif üyeleri var (yalnızca kaydoluyorlar, birileri eklerse, arkadaşları olmuş oluyor, kimbilir ne işlerine yarıyor?!), bir aktif (kaydoluyorlar, arada sırada bir video, şarkı vb. paylaşıp, kendileriyle ilgili “mühim” bilgileri ulaştırıyorlar), bir de hiper aktif (kaydoluyorlar, sürekli feyzbuk başında bulunuyorlar, günde üç-beş şarkı paylaşıyorlar, memlekette herhangi bir gelişme olduğunda yahut tuvalete gittiklerinde haber veriyorlar).
 
Arkadaşlar toplamından oluşan “skor” da mühim olduğu için, gönlümüzde hepsinin ayrı bir yeri, ayrı bir güzelliği var.  Tabii bir de olaya hiç bulaşmayan, feyzbuka bile kaydolmayan en ağır abilerimiz var, hürmet edip gelişlerini bekliyoruz, sonuçta 70 milyonu tamamlamayı hedefliyoruz!
 
Eskiden pasif idim şimdi aktif olarak katılıyorum ortama, hiper aktif olmayı da becerirsem, buralarda göremezsiniz artık beni! Ama küçümsemeyin, Liverpool Ülkü Ocakları dışında da çok önemli mücadeleler yürütüyoruz orada.
 
Örneğin, bir arkadaşımız çok duyarlı ve heyecanlı, biraz da şikayetçi; Çanakkale’ye köprü yapılacak ama konuyla ilgili muhalif duyarlığı ortaya koyan bir feyzbuk grubu kurulmamış hâlâ. Olacak şey değil. Hadi arkadaşlar grup kuralım diyor. Feyzbukta grubu kurulursa, büyük bir baskı hissedecek köprü kuranlar üzerlerinde herhalde.
 
Neyse uzatmayalım daha fazla; ülke nüfusunun büyük çoğunluğu (!) üye olduğu için, belli duyuruları yapmak için uygun bir sosyal ortam olmakla birlikte, sanallığı bu kadar ciddiye alıp mücadele yürütmenin sorunları da ortada.
 
Yine de, ekran başında oturuyoruz, bir yandan eğleniyoruz, öbür yandan ve oturduğumuz yerden, konforlu ve risksiz diyebileceğimiz, sanal sanal bir muhalefet geliştiriyoruz, bir miktar rahatlıyoruz.
 
Varsın, arada Nuri Alço’yla fotoğraf çektirip yayınlayan bazı arkadaşlarımız hakkında da bilgi kirliliği yaşansın! Yakınların ölümlerinden hızla haberdar olabilmek, doğumgünlerini, nikah törenlerini ıskalamamak vb. için ideal bir ortam var sonuçta!
 
Tabii, doğumgünü konusunda şöyle bir sorun da var: 365 arkadaşa ulaştığınızda, bunların uygun dağılmını sağlamak bir hayli zor olabiliyor. Ekseriyetle yapıldığı gibi, her gün, bir ya da birkaç arkadaşınızın yaşgünün kutlamak istiyorsanız, en az 1000 arkadaş yapınız! Sonra da arkanıza yaslanınız.
 
Gerçek hayatta bin arkadaşınız var mı, o ayrı bir mesele. Feyzbukta binlere ulaşabilirsiniz yine de. Örneğin “arkadaşım Murat Beşer”in 21 Aralık 2009, saat 13:30 itibariyle 3 bin 93 arkadaşı var.
 
O kadar özel bilgilere girmeyin, sol/sosyalist partilerde son durum nedir derseniz, onlarca kişi ve kampanya olduğu için net bir fotoğraf verebilemem, kusura bakmayınız. Yalnız, TKP 2011 seçimleri için oy topluyor, önce 350 bin hedefi koyuyor, sonra hedefi flulaştırıp “on binlerce” yapıyor, onu gördüm. 
 
EMEP’in “kuramcı babaları”ndan, “arkadaşım Aydın Çubukçu”, bu alanı dışlamamış, (21 Aralık 209, saat 13: 34 itibariyle, saat de hızla ilerliyor ha) 2 bin 792 arkadaş yapmış, aktif biçimde çeşitli duyurularda bulunuyor, onu da biliyorum.
 
TKP’nin “kuramcı babaları”ndan “arkadaşım Metin Çulhaoğlu” ise, henüz yeni ve pasif, (21 Aralık 2009, saat 13:36  itibariyle) kısa zamanda 131 arkadaşa ulaştı ama hiçbir duyuru yaptığı yok. Buradan ikaz ediyorum; bu böyle gitmez Metin Ağabey!
 
Bu arada, rica ediyorum “arkadaşlar”, bu yazının ardından lütfen beni listenizden çıkarmayın!
 
Yazıyı yahut kaportayı iyice dağıttığımza göre bir toparlama cümlesi lazım şimdi de:
 
“Bir de şöyle bir tipoloji var, eleştirel feyzbuk yazısı yazıp duran, üstelik utanmadan bir de bunu feyzbuk’ta paylaşan” (Hah, bunu gidip feyzbukta “şimdi ne düşünüyorsun” köşeme yapıştırayım)
 
Yine toparlayamadık.
 
O halde “arkadaşım Rıfat Bali”nin arkadaşı Mahir Ünsal Eriş’in (aynı zamanda fotosundan anladığım kadarıyla Liverpool Ülkü Ocakları’ndan ülküdaşım)  “ne düşünüyorsunuz” bölümüne yazdıkları yahut “statü” notu yeterince aydınlatıcı, onu koyayım:
 
“Tamam, hepimiz birbirimizi bulduk, ekledik, buluştuk, konuştuk, şaşırdık. Peki şimdi ne olacak?”
 
Harbiden, ne olacak?
 
21. yüzyıl dediğimiz cilalı can sıkıntısı çağında, sosyalizm, küçük sanal gruplar arasında iletişe iletişe mi kurulacak?
 
Önemli not: Bu yazıyı feyzbukunuzda paylaşmayı unutmayınız... 
 

Yorumlar

'Arkadaşlar'ın arkadaşları...

21 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1527

"Arkadaşlar"ın feyzbukta oldukları doğru mu?.. Arkadaş da edinmişler he... Essah mı söyliysen babo?..

ulku ocaklari

21 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1528

ali mert,
alindim. boylesine onemli bir ulkucu teskilatta basindan beri ben de kayitliyim, beni gormuyorsun. bu kadar onemsiz oldugumu bilmiyordum nezdinde, ulkucu ahlaka ters bu yaptigin. topugun kasiniyor anlasilan...

irlandali iskocyali yok hepimiz ingiliz...
vatan millet waterloo

ali mert

21 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1529

bırakalım bu ortodoks aydın triplerini...

Ziyaretçi

21 Aralık 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 1530

söz, 2010'da bırakacağım. fitness center'a gidiyorum.

acılara tutunmak

21 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1531

çağ internet cağı net olmasa facebook olmasa ülküdaşlarımızla nasıl iletişim kuracagız. bir organizasyon düzenlemek aynı anda ulumak ne akdar zor biliyormusun? bir ülkücü olarak cagın her turlu teknolojisinden yararlanıp ülkümüzün ışığını her yöne yaymayı ırkımıza bir borc biliyoruz. CcC

ali mert pardon adimi

21 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1533

ali mert pardon adimi yazmamisim simdi fark ettim.. ben mustafa k erdemol..beni liverpool ulku ocaklari'nda nasil fark etmezsin...alindigimi gormuyor musun?

ingiliz-irlandali kardestir IRA kallestir..

?

21 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1534

NE OLUYOR OLA?....

unutma, unutturma!

22 Aralık 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 1537

aşkolsun, hiç unutur muyum hocam, ocaklara aldığım ilk davet daha dün gibi, doğan gün gibi aklımda. yalnız kafamı kurcalayan bir şey var, mançester alperen ocaklarından da çağırmaktalar, neden bölünüp duruyor böyle ülküdaşlar?

ad unutmak, adını unutmak mesele değil, kendimizi unutmayalım da bu internet ortamında...

"Hacklendik ey halkım, bırakma bizi"

22 Aralık 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 1538

kötü haber. artık bu hain yazının etkisiyle midir, yoksa başka bir mefhum saldırı sonucu mu bilinmiyor ama ocağımız haklanmış (aka hack). bir arkadaşımın yazdığına göre “orcin ülkücüler” yapmış bunu (aka tosuncuklar.) ekşi sözlük denen membada ise liverpool ülkü ocakları başlığının 22. maddesinde olay şöyle özetleniyor:

 

grubun kurucusu olan reyis grup mailinin gizli soru ve cevap kısımları için grubun herkese görünen mottosunu kullandığından mütevellit atayis bir gomilisin eline düşmüş gruptur. gelişmeler grubun yeni sayfasından takip edilebilir: http://www.facebook.com/group.php?gid=219142066462

 

iyi haber. sonda yeni bir adres var. demek yeniden kuruldu ocak. yedi bin küsur üyesi 200 küsura gerilemiş olsa da, küllerinden yeniden doğan kanka kuşu misali, kimse engelleyemez onun yükselişini.

 

watan millet waterloo

23 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1549

watan millet waterloo

ataturk icin on milyoncuk imza...

24 Aralık 2009, yazan samata,
Yorum no: 1565

Bu sahane kampanyaya da facebook ortaminda 600 bine yakin kisi onay vermis...herhalde taraf gazetesi cok yasa icin de 10 binler seferber olabilir...

facebookun kah vicdanli, kah asabi, kah burali, kah uzayli, kah laik, kah ozgurlukcu, liberal, kah etnik soruna duyarli, kah millli menfaatlerden baska birseyi gozu gormeyen, ama herhalukarda espirituel, milyonlarla ifade edilen turkiyeli uyelerine donuk bu espirituel farkindalik dolu yazinin derinlestirilmesi, genisletismesi dilegiyle...tabiiki paylastim yaziyi profilimde... 

Trtdeki Resim Yapan Adam

2 Ocak 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1615

liverpoollu olarak ali reyis doğru yolu bulmuşsun.şanslısın

ülkücü şirin

15 Ocak 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1716

ali mert akıllı olsun akıllı!!!!1
bir gece ansızın 83 ali 84 mert
vatan millet waterloo

 

 

AdaptiveThemes