Skip to content

ALİ MERT: Gine nire?

30 Eylül 2009, ekleyen Ali Mert

30.09.2009

Dünyanın “diğer bölgeleri” ve “diğer insanları” için en az haber değeri taşıyan gelişme, Afrika’da bir şeyler olmasıdır herhalde.

Afrika işte!

 

Duyarlığımız/ilgimiz/merakımız; okuyunca şaşırdığımız sonrasında unuttuğumuz yoksulluk istatistikleriyle, unuttukça bir daha okuduğumuz, bir daha şaşırdığımız ve yine unuttuğumuz büyük katliam öyküleriyle, E. Galeano gibi yazarların sömürgeciliğe ve kurtuluşa dair etkili betimlemeleriyle, petrol ve maden uğruna kıtayı soyup soğana çeviren çokuluslu şirketlerin yediği nanelerle,  sene sonu “yılın fotoğrafı” arşivlerinden yansıyan çıplak görüntülerle, “sınır tanımayan doktor” belgeselleriyle, egzotik hikâyelerle, “dünyanın bütün kıtalarında, Afrika hariç değil” dizeleriyle ve benzerleriyle gelip gider bir şekilde.

 

Kabile kültürünün ortasında, nedenlerini/nasıllarını bilenler için de bilmeyenler için de, “bu kadar geride bıraktırılmış” topraklarda, her tür ölümün “doğallığı”, ölümlü haberleri önemsizleştirir neticede.  

 

Dün Gine’de, bir stadyuma doluşup yönetimdeki cunta liderine dönük protesto gösterisi yapan “muhalifler”in üzerine, yeşil bereli (“kontrol edilemeyen”) askerler tarafından kurşun yağdırıldı. Stadyumu terk etmeye çalışanlar da dışarıdaki askerlerin silahlarından nasibini aldı. Üstüne, süngülü saldırılar, ev baskınları, tecavüzler… 200’e yakın insan öldü, 1300 kadar kişi yaralandı.

 

Gine işte! “Bu kadar da olmaz” homurdanmalarıyla birlikte, kime ne? Birleşmiş Milletler, Fransa, AB ve ABD protesto eder, olmadı Afrika Birliği “ambargo” der, geçer. Birkaç ay sonra yine.

 

Tesadüfen televizyon görüntülerindeki “dehşet”i izlemesek, köşeye sıkışan silahsız insanların üzerine şarjör boşaltmanın “korkunçluğu”nu görmesek, Şili’deki stadyumu aklımıza getirmesek… bir şeyler kaleme almak bizim de aklımıza gelmezdi herhalde!

 

Geçen hafta, kıtanın diğer bölgelerine göre daha çok bilinen kuzey taraflarının “kaçık lideri” Kaddafi, göğsünde Afrika haritasıyla, BM toplantısında konuşup “kıtanın bugüne kadarki sömürgeleştirilmesi dolayısıyla 7.7 trilyon dolar tazminat istediğinde”, dalga konusu oldu elbette.

 

Ağır gazete The Guardian ve diğerleri haber yaptı Kaddafi’yi; “amma da uzun konuştu”, “ne kadar da uykusuzdu”, “her konuya da girilmez ki”, “deli işte deli” dokundurmalarıyla birlikte…

 

Aynı gazete, bugün Gine haberini verirken de,  protesto gösterilerine maruz kalan “diktatör”ün kaçık bazı özelliklerini yazmış bir bir. Albay Moussa Dadis Camara, gündüzleri uyur, geceleri çalışırmış, kendi adına bir TV programı varmış, etrafına savunma bakanını ve fiziki görünümü nedeniyle İdi Amin adını verdiği danışmanını dizer, kendinden önceki rejimleri sorgularmış. Çoğunluğu Müslüman olan ülkede bir Hıristiyanmış, geçen yıl darbe yapıp iktidarı alana kadar da kimse tarafından tanınmazmış.

 

Şimdi, “yeniden başkan” olmayacağına dair bir açıklama yaparsa, yeşil berelileri “kontrol” ederse, bir an önce seçimlere gidilirse, olaylar sakinleşir, demokrasi kazanırmış.

 

Gine işte. Birtakım sorunları var elbette. Ama sorunların çözümü de çok basit, demokrasi her derde devadır neticede!

 

Köleciliğin, Fransız sömürgeciliğinin ve büyük yağmaların ardından 1958’de sömürge olmaktan kurtulmuş, madenlerini (dünyanın en zengin boksit yataklarıyla birlikte elmas ve altın) toprağını ve halkını yağmadan kurtarmaya çalışan ulusal önderi Toure’yle birlikte sosyalist uygulamalara yönelmiş, sonrasında kabile savaşları ve cuntalarla yana yıkıla bugüne uzanmış, bugünkü “kaçık diktatör”ünden kurtulursa, yarın belki “demokrasi”yle tanışacak “sıradan” bir Afrika öyküsü işte.

 

Gelecek mi?

 

Ya “Batı demokrasisi”nin müdahaleleri, Batılı şirketlerin çıkarlarıyla birlikte Fethullah’ın okullarında da “aydınlanacak” Müslüman bir nüfus katkı yapacak bu “demokrasi öyküsü”ne.

 

Ya da bizimki gibi haber zaplayıp dehşete kapılan gelgeç duyarlık/ilgi/merakla değil de, Küba’daki, Latin Amerika’daki ve aslen de “kara kıta”daki devrimcilerin gerçek mücadelesi, dayanışması ve ilgisiyle, “eşitsiz gelişme”nin sunduğu olanaklarla da birlikte, Afrika’dan yeni bir insanlık çıkacak hepimize ve geleceğe.

 

İnsanlığın doğduğu topraklardan umut kesilmez neticede…


-------------------

 

Daha önceki yorumlardan "eskiler almak" isteyen olursa:

 

Mustafa Kemal Türkiye Dostluk Derneği

 

a) gerici b) dinci c) mürteci d) yobaz e) istifa

 
Kırmızı çizgili kız
 
Vicdan gibi maymuncuk olmaz, vicdanla da o iş olmaz
 
Yalçın Küçük 1 Numara Olunca Küçük Yalçın Ne Olur?
 
Öcalan Kimleri Okursa İş Yapar?
 
Işık mı, nur mu, Fevziye mi, Fethullah mı? 
 
Berfin, Uğur için de yaşar, üretir mi acaba? 
 
8, 7, 6, 5, Allah belanızı versin! 
 
Tehlike sorununun farkında mısınız? 
 
Arada Adada 
 
Stop ya da spot  

 

 

 

 

 

 

AdaptiveThemes