Skip to content

ALİ MERT: a) gerici b) dinci c) mürteci d) yobaz e) istifa

11 Eylül 2009, ekleyen Ali Mert

11 Eylül 2009

Çok güzel, çok uzun, çok açıklayıcı… bazen de derinlere inmeyi başarabilen analizler yapıyoruz değil mi? Analiz yapmayı çok seviyoruz da analiz yapacağız derken çok vakit kaybediyoruz sanki. Zaman zaman da, özellikle “sular durulduğunda” da, aynı analizi kim daha güzel formüle edecek oyunu oynuyoruz belki.

Ülkemizi teslim alan (yoksa, “teslim almakta olan” mı demeli, bir güzel analiz etmeli) karanlığa dair, kimbilir neler denebilir.

İsterseniz hemen bir örnek “şıftırtayım”: Fethullahçı-Tayyipçi/Zaman’lı-Şafak’lı “sıradan gericilik” ile Vakit’li-Alperen’li “salyalı gericilik” arasında bir görev paylaşımı var. İlki derinden işliyor, ikincisi tepeden vuruyor!

Hoş.

Bu tür “medya analizleri”nin yanından geçip, karanlığın başını çekenleri nasıl isimlendirmek gerektiğini de kimbilir kaç saat tartışabiliriz: Gerici olabilirler elbette, daha felsefi olmasına bakıldıkta reaksiyoner de. Dinci oldukları kesin, ılımlı İslam projesinin bir ABD açılımı olduğuna işaretle birlikte ve BOP türünden yeşil kuşak örnekleriyle. İslamo-faşizm gibi keskin kavramlar da üretebiliriz. Eski deyişlerden mürteciyi seçebiliriz, muhafazakarla birlikte değiştirerek kullanabiliriz. Öztürkçeden sert de tınlayan yobaz da iyidir hani. Yerine göre, hepsi yerleşebilir analizlere.

“Sel”i de çok güzel analiz edebiliriz. Kapitalizmin doğayı tahribinden, ekolojik yağmadan, küresel felaketten, bu sistemin doğayla barışık olamayacağı gerçeğinden, kâr hırsının getirdiği felaketlerden, dereyataklarıyla birlikte üçüncü köprüden, rant düzeninden vb. dem vuran onlarca doğru ve haklı analiz üretebiliriz.

Sonra iki analiz kümesini birbiriyle entegre de edebiliriz. Gericilikle yağmacılığın, piyasacılıkla yobazlığın vb. nasıl iç içe geçtiğini ayrıntılı analizlerle aktarabiliriz. (Sonra da burada olduğu gibi, analiz yapmanın da analizini yapabiliriz.)

Peki, bu kadar analizin yanında tek bir kişinin bile istifa etmesini sağlayacak, şu sistemden bir (rakamla 1) tanecik olsun “kelle koparacak”, “adam yiyecek”, bir “iş” yapabilemez miyiz?

“Örnek” olsun diye, “somut adım” olsun diye, “istersek yapabiliriz”i göstermek için, “güç” olabileceğimizi hissettirmek için, hatta hatta, “rahatlamak” için…

Belediye başkanı, valisi, eski İSKİ müdürü olup şimdi Çevre Bakanı olanı, 1997’de imara açıp şimdi Başbakan olanı (yok canım, o imkansız), pişkin açıklama yapan Ulaştırma Bakanı, belediye başkanı, belediye başkanı, belediye başkanı…

Bütün gazetelerde dendiği gibi, hemen herkesin bildiği gibi, “bütün medeni ülkeler”de, bu tür olaylarda sorumlular istifa eder, değil mi?

“Bizimkiler”in istifa etmemesi, “ettirmek” için bir zemin değil mi? “Bizimkiler çok pişkin canım” da, bu böyle sürüp gider mi? Halkımız tevekkülle uyutuluyor, diye analizlere mi girişmeli?

“Olur mu canım sel işte, doğanın ve derenin intikamı, büyük ve görülmemiş bir felaket, metre kare başına şu kadar, takdir-i ilahi, dünyanın her yerinde oluyor, gezegenemiz çok kötü… bunun karşısında yetkililer ne yapabilir ki?” kabulü, bir önkabüle dönüşüp gittiğinde, halkın bağrında, aklında, “vicdan”ında, sol ne yapabilir ki?

Tek bir kişiyi istifa ettirmek için bir şeyler yapılamaz mı sahi?

Mücadelede somut adımlar olmadan, nasıl mevzi kazanılır ki?

Bu ülkede “sol kamuoyu”, olmadı “duyarlı kamuoyu” (yoksa, solun önderliğinde oluşacak bir duyarlı kamuoyu demeli ve aksinin bir işe yaramayacağı mı belirtilmeli, bir güzel analiz etmeli) tek bir kişiyi bile istifa ettiremez mi?

Bunlar, gerici, dinci, mürteci, yobaz, işbirlikçi, piyasacı, rantçı, yağmacı vb. vb.

İyi.

Hepsi çok iyi.

Yahu, en azından bir (Romen rakamıyla I) tanesi istifa ettirilemez mi? 

-------

 

Daha önceki yorumlar için:

Kırmızı çizgili kız

Vicdan gibi maymuncuk olmaz, vicdanla da o iş olmaz

Yalçın Küçük 1 Numara Olunca Küçük Yalçın Ne Olur?

Öcalan Kimleri Okursa İş Yapar?

Işık mı, nur mu, Fevziye mi, Fethullah mı? 

Berfin, Uğur için de yaşar, üretir mi acaba? 

8, 7, 6, 5, Allah belanızı versin! 

Tehlike sorununun farkında mısınız? 

Arada Adada 

Stop ya da spot  

 

 

Yorumlar

istifa?

11 Eylül 2009, yazan alicenk,
Yorum no: 895

Ali Mert hocam, biliyorsunuz burası Japonya değil. Lütfen moralimizi bozmayın!

sevgiler,

Ali

İstifa

12 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 896

İstifa demokrasilerde sorumlu yöneticiler tarafınfdan kullanılan bir eylemdir. Bu insanlar oturdukları makamları birer mevzii olarak gördüklerinden, kendi rızaları ile mevziden geri adım atmalarını beklemek saflık olur diye düşünüyorum. Bu insanların ve benzer zihniyetteki insanların geçmişine bakın.İstifa göremezsiniz. Çok sıkıştıklarında daha militan biri ile yer değiştirirler. Bir zapt etme, ele geçirme, hesaplaşma, rövanş alma duyguları ile yüklü olan bu insanlar için istifa lügatta olmayan bir kelimedir. Ve zaten Biat kültürüyle de çelişir. Şeyhim!! atama yapar gerek görürse de görevden alır. Selam ve saygılar.

 

 

AdaptiveThemes