Skip to content

Banka kupasında finali kuşlar oynayacak

23 Nisan 2009, ekleyen Ömer Faruk Yalçın

Fortis Türkiye Kupası'nda Finalin Adı Kanarya-Kartal Oldu!..

Otuz dört haftalık lig maratonunun orta yerinde kısa bir koşuya daha katılan futbol takımlarının, banka sponsorlu, Fortis'li kupalarında bu yıl finali Fenerbahçe ile Beşiktaş oynayacak.

Final oynamayan kulüplerin genelde önemsemeyip "angarya" olarak değerlendirdiği, finale doğru ilerlemeyi başaran kulüplerin ise "bu yıl iki kupada birden iddialayız" mavraları okuduğu Türkiye Kupası'nda, Fenerbahçe 26 yıldır kupayı müzesine götürememiş durumda.

Beşiktaş ise ligdeki başarısızlığının kılıfı olarak arada sırada kupaya uzanmayı başardı, en son iki sene önce Kayseri Erciyesspor'u yenerek bu başarıyı sağladı.

Bu yıl "lig başarısızlığı" Fenerbahçe'de daha belirgin olarak ortaya çıktığı için, sarı lacivertlilerin finaldeki karşılaşmaya da çok ciddi biçimde asılacağı tahmin ediliyor. Ayrıca kazanılacak bir final, Fenerbahçe için UEFA yolunu kısaltıyor.

"Ezeli rekabet", "derbilerde ne olacağı belli olmaz" gibi klişeler bir yana, Beşiktaş'ın kupaya ne kadar asılacağı ise, büyük oranda finalin oynanacağı 13 Mayıs tarihine kadarki lig performansına bağlı olacak.

 

 

AdaptiveThemes