Skip to content

TÜBİTAK, evrimle ilgili kitapları için "tükendi" diyor

23 Nisan 2009, ekleyen Hasan Duru

TÜBİTAK'ın İnternet sitesi aracılığıyla bu kuruluşun popüler bilim kitaplarını edinmek isteyenler, sitede bulunan kitap istek formunda, çok sayıda kitabın karşısında "Tükendi" ibaresinin bulunduğunu görüyor. İlginç olan, evrimle ilgili neredeyse tüm kitapların "tükenmiş" olması. "Tükenmiş" gözüken bu kitaplar arasında, evrim teorisini savunmasıyla ünlü bilimci Richard Dawkins'in çalışmaları da bulunuyor. Dawkins'in "Kör Saatçi" adlı kitabı, evrim karşıtlarını en fazla rahatsız eden çalışmalardan biri.

Diğer taraftan, TÜBİTAK'ın popüler bilim kitaplarının yarıdan fazlası için "Tükendi" ibaresininin kullanılması da dikkat çekiyor. Birkaç yıl öncesine kadar, tükenen kitapların yeni baskıları hemen yapılıyordu. TÜBİTAK'ın bazı kitaplarının 20'den fazla baskısı yapılmış durumda. Ama anlaşıldığı kadarıyla, geçmişte popüler bilim yayıncılığı alanında önemli bir boşluğu dolduran TÜBİTAK'ın AKP tarafından atanmış olan yöneticileri, kurumun bilimi popülerleştirme çabalarını desteklemek konusunda pek fazla istekli değil.

1 Mayıs 2009 tarihine kadar geçerli olduğu belirtilen istek formunda tükenmiş gözüken evrimle ilgili kitaplar şunlar: 

Hayatın Kökleri / Mahlon B. Hoagland

İkili Sarmal / James D. Watson

Gen Bencildir / Richard Dawkins

Darwin ve Beagle Serüveni / Alan Moorehead

Darwin ve Sonrası / Stephen Jay Gould

Kör Saatçi / Richard Dawkins

Evrim / Linda Gamlin

Kaynak: http://www.tubitak.gov.tr/tubitak_content_files/populer/kitaplistesi/kitapistekformu_guncel.pdf

Yorumlar

TÜBİTAK'ta bir değişiklik yok

21 Mayıs 2009, yazan Erdem Yürekkaya,
Yorum no: 19

Bu haber geçen ay yapılmış, ama haberdeki bağlantıya tıklayınca görülüyor ki, henüz değişen bir şey olmamış. Ama TÜBİTAK'ın yeniden basmadığı kitaplar arasında, evrimle ilgili olanlar dışında da pek çok önemli çalışma var. Anlaşılan, yalnızca evrime değil, genel olarak bilime ve bilimsel düşünceye yönelik bir duyarsızlık, hatta soğukluk var, TÜBİTAK'ın AKP tarafından atanmış yöneticilerinde.

"Tükendi" denen kitaplara yalnızca birkaç örnek: Bir Matematikçinin Savunması, İlk Üç Dakika (belki de evreni tanrının yarattığı varsayamını temel almadığından!), Evrenin Kısa Tarihi (belki de aynı nedenle!), Tüfek Mikrop ve Çelik (yeniden basılmaması ne kadar büyük bir ayıp!), Hayvanların Sessiz Dünyası, Pi Coşkusu, Bilim Tarihi, Marie Curie... Liste uzayıp gidiyor...

Bunca kitap tükendiğine göre, basılsalar, alıp okuyacak insanlar var. Üstelik, yayın hakları TÜBİTAK'ın elinde olduğundan, bu kitapları başkalarının basması da mümkün değil. AKP'nin TÜBİTAK'ın yönetimini ele geçirmek için onca çaba harcaması boşuna değilmiş!

Zihniyet meselesi

22 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2395

Aynen katılıyorum

Esas tükenen sanırım

24 Mart 2010, yazan k.a.,
Yorum no: 2437

Esas tükenen sanırım TÜBİTAK'ın "Bİ" kısmı.

 

 

AdaptiveThemes