Skip to content

Kahve sirozdan koruyor

22 Nisan 2009, ekleyen Hasan Duru

Kahvenin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu konusundaki tartışmalar yüzyıllardır sürüyor. Hatta, bir rivayete göre, İsveç Kralı III. Gustav, kahvenin zararlı olduğunu kanıtlamak için, iki katilden birini ömür boyu kahve, diğerini de ömür boyu çay içmeye mahkum etmiş. Ama önce kral, sonra da çay içmeye mahkum edilen katil ölmüş.

Diğer yandan, kahvenin yararlı yanlarını ortaya koyan pek çok araştırma var. Örneğin, kahvede bulunan kafeinin düzenli olarak tüketilmesinin göğüs kanseri riskini azalttığı söyleniyor. Benzer şekilde, kahve içenlerin, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme olasılıklarının daha düşük olduğu iddia ediliyor.

2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre de, düzenli olarak (günde 4 fincan ve daha fazla) kahve içenlerin, özellikle alkol kaynaklı siroza yakalanma olasılığı, kahve tüketmeyenlere oranla çok daha düşük. Araştırmada, farklı etnik kökenlerden toplam 125 bin 580 denek üzerinde çalışılmış. Yine aynı araştırmaya göre, çay tüketiminin siroza yakalanma riski üzerinde olumlu ya da olumsuz herhangi bir etkisi gözlenmemiş.

Kaynak: http://archinte.ama-assn.org/cgi/content/full/166/11/1190

 

 

AdaptiveThemes