Skip to content

İnternet'te yayından kaldırılmış sayfalara ulaşabilirsiniz

22 Nisan 2009, ekleyen Hasan Duru

Daha önce okuduğunuz bir habere yeniden ulaşmak istiyorsunuz, ama bu haberin ilgili site tarafından yayından kaldırılmış olduğunu görüyorsunuz. İnternet'in arşivini tutan kurumlar sayesinde, söz konusu habere (ya da sayfaya) ulaşmanız mümkün.

Arama motorları, taradıkları sayfaların birer kopyasını çıkarır. Doğru anahtar sözcüklerle söz konusu site için bir arama yaptırırsanız, ilgili haberi bulma olasılığınız yüksek. Yalnız, haber başlığını içeren bağlantıya değil, aşağıdaki "önbellek" (ya da "cached") bağlantısına tıklamalısınız. Böylece, haberin bulunduğu sayfanın eski haline ulaşabilirsiniz. (Belirli bir konuda arama yaparken, karşınıza çıkan bir bağlantıya tıkladığınızda, sayfanın artık yerinde olmadığını ya da değiştiğini fark ettiğinizde de aynı yola başvurabilirsiniz.)

Daha eski web sayfaları için, "zaman makinesi"nden yararlanabilirsiniz. "Internet Archive" sitesi, bir tür "İnternet kütüphanesi" oluşturuyor. Burada, başka yararlı kaynakların yanı sıra, çok sayıda web sitesinin eski tarihlerdeki görünümlerini bulabilirsiniz. Sitenin adresi: http://www.archive.org/

 

 

 

 

AdaptiveThemes