Skip to content

Kıbrıs hep tatilde

19 Nisan 2009, ekleyen Ali Mert

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklaşıyor. Bu bayramı Türkiye dışında kutlayan bir "ülke" daha var mı diye merak ediyorsanız; var... Kendi Meclisleri 23 Nisan'da açılmadı ama KKTC 23 Nisan bayramını kutluyor, resmi tatil ilan ediyor. 

Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'den araklayarak kutladığı resmi bayramlar/tatiller 23 Nisan'la da sınırlı değil. Türkiye'deki tüm ulusal bayramlar, Kuzey Kıbrıs'ta da bayram ve tatil. Müslüman bir ülke olduğu için haliyle dini bayramlar da öyle.

Bir de bunların üstüne Kuzey Kıbrıs'ın kendi ulusal bayramları da eklendiğinde tablo tamamlanıyor. 29 Ekim'den 16 gün sonra KKTC'nin kendi Cumhuriyet Bayramı var. Bir taşla iki kuş misali.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı ve 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı da bunlara ekleniyor. Sonuncusunu böyle adlandırınca bir sorun yok gibi. Lakin "kutlanan" bu tarih, Türk Mukavemet Teşkilatı'nın (TMT) Kuruluş Yıldönümü. Yani, bugünlerde Ergenekon soruşturmasına konu olan Teşkilat, Kuzey Kıbrıs'ta "bayram nedeni".

Tabii Kuzey Kıbrıs'ta sorgulanmaması gereken bir bayram da var: "1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı" olarak geçiyor. 

Yazın memurlar için çalışma saatlerinin sabah 7:30'dan öğlen 14:00'e olduğu da düşünüldüğünde, Kuzey Kıbrıslıların genelde "tatilde" olduklarını söylememiz mümkün herhalde. Kıbrıs'a tatile gitmek isteyenlerin dikkatine!..

 

 

 

 

 

AdaptiveThemes