Skip to content

YÖK Başkanvekili'nden en taze inciler

29 Temmuz 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

YÖK'ün har(a)çlara yaptığı bindirimler sonrasında, Öğrenci Gençlik Sendikası üyesi gençler, konu ile ilgili olarak YÖK yetkilileriyle dün bir görüşme yapmışlar. Genç-Sen Merkezi Yürütme Kurulu üyeleri Ayla Karataş, Yeşim Ergün ve Ozan Ersan, YÖK başkanı Yusuf Ziya Özcan tatilde olduğundan, başkan vekili Ömer Demir ile - basına kapalı olarak - görüşmüşler. Öğrencilerin soruları ve Demir'in cevapları şunlarmış:

Öğrenci Haber Ajansı'nın aktardığına göre,

  • Gençlerin temsilcilerinden Yeşim Ergün "Yapılması planlanan harç zamlarının çok fazla olduğunu, bunun gerçekliğinin olmadığını" söylemiş. Demir, "bunun zaten YÖK’le bir alakası olmadığını, bu miktarın Bakanlar Kurulu tarafından belirlendiği"ni buyurmuş. Demir, "Bu rakamlar kendi rakamlarınız değilse eğer, resmi internet sitenizde ne işi var?" sorusuna, "Onlar bizim kendi aramızda konuşmalarımızdı" cevabını uygun görmüş.
  • Genç-Sen "Bu miktarları YÖK belirlese de belirlemese de sonuç olarak bu harç miktarlarının zaten çok fazla olduğunu, özellikle kriz ortamında, milyonlarca kişi işten çıkarılırken, devlet küçülmeye devam ederken, birçok arkadaşılarının okulunu bırakmak zorunda olduğunu" hatırlatmış. Demir, "Biz bu konuyu daha önce hiç düşünmemiştik, aslında haklısınız, şimdi düşünüyorum da aslında fakir öğrencilere ayrılacak bir ödenekle onların mağduriyetini giderebiliriz" demiş.

Yeşim Ergün, görüşmeyi aktardıktan sonra, şunları da söylemiş:

"Bu güne kadar işten atılmalar, İMF ile görüşmeler, maaş zamları ve benzeri her konu krize göre belirlenirken, harçlara yapılacak zamların üniversitelerin başındaki YÖK tarafından hesaba katılmamış olması çok dikkat çekici. Ama bakalım verdikleri sözü tutacak ve öğrencilerin kriz koşullarında harç ödemeleri konusunda bir düzenleme yapacaklar mı bunu zaman gösterecek. Genç-Sen olarak YÖK başkan vekilinin sözlerinin arkasında durmasını ve bu konuyu derhal gündeme getirmesini tüm öğrenci arkadaşlarımıza ve halkımıza ilan ediyoruz."

Genç-Sen MYK üyesi Ayla Karataş ise, "Genç-Sen olarak bu işin peşini kesinlikle bırakmayacaklarını, bu sürecin sonuna kadar yakından takipçisi olduklarını, harçlara yapılması planlanan zamlar geri çekilene kadar, bu yıl öğrencilerden harç parası alınmayana kadar mücadelelerinin devam edeceğini" dile getirmiş.

Kaynak: http://ogrenciajansi.com/index.php?option=com_content&task=view&id=185&I...

 

 

AdaptiveThemes