Skip to content

YÖK başkanı: 'Üniversiteler, ilk hedefiniz Ortadoğu, ileri!'

12 Haziran 2009, ekleyen Mehmet Güven

Her konuştuğunda yeni bir tartışmayı başlatan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan yine konuştu... Yine yeni bir tartışma ile üniversiteler gündemdeki yerini koruyacağa benziyor...

 

 

 

 

 

   Sizce de bu adam Turgut Özal'ı andırmıyor mu?..

 

Sayın YÖK Başkanı Özcan, dün gerçekleşen YÖK Genel Kurulu toplantısının yemek arasında kendisine uzatılan mikrofonlara yine dayanamayıp konuşmuş. Demiş ki; "Yeni açılımlar içerisindeyiz. Suriye, Irak, İran’a gidiyoruz, Mısır ile görüşmelerimiz var. Yakında Suudi Arabistan’a gideceğiz, Birleşik Arap Emirlikleri’ne gittik. Hepsini dahil ediyoruz. Çünkü dışarıya açılmak zorundayız."

Radikal'in haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri'ne yaptığı ziyaretle ilgili olarak, oralarda gelişmiş teknoloji enstitülerinin bulunduğunu ve ortak programlar yapmayı hedeflediklerini, bunlardan birisi ile ODTÜ'nün bir protokol imzaladığını vs söylemiş. Demiş ki; "Onların çok paraları var ve eğitime de çok para yatırıyorlar. Biz de o yatırımdan payımıza düşeni alalım diye düşünüyoruz."

BAE'de yer alan serbest bölgelerde başta Harvard olmak üzere birçok ülkenin üniversitesinin programlarının olduğunu da eklemiş. Ve demiş ki; "Türk üniversitelerinden de bu rekabete katılmak isteyen olursa yardımcı olacağız."

Bununla kalmayan büyük açılım ile ilgili eklemiş; "Bu ülkelerde öğrenci potansiyeli var. Mesela Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaklaşık 2 bin 500 doktora öğrencisi potansiyeli var ve bu ülkeye diğer ülkelerden gelen çok öğrenci var. Biz ondan da pay alalım diyoruz."

Elbette bu açıklama ile birlikte başlayacak ilk tartışma, YÖK'ün de yüzünü İslam ülkelerine çevirmesi olacak. Yanıt gecikmeden gelecek, Avrupa'nın şamar oğlanı olacağımıza, kültürel köklerinin derinliği ile Avrupa'dan geri olmayan İslam uygarlığının abisi olmak istemekte ne kötülük var? Ayrıca söylemiş işte sayın Özcan, Harvard bile oraya gidiyormuş, elin gavuru bu fırsatı görmüş biz hala kafamızı kuma mı gömelim? Ayrıca tamam diyecekler, bilim ve teknoloji açısından pek çoğu gelişmemiş ama mesela İran epey ileri işlere imza atabiliyor. Elbette yanıtların yanıtları ile birlikte bu tartışmanın temel ekseni bu olacak diye düşünüyorum.

Aslında bu tartışmada anlamlı pek çok sonuca bizi yönlendirebilecek yanlar da yok değil (memleketin yüzünün üniversitelerde de İslam dünyasına çevrilme çabasından İran örneğinin incelenmesine kadar), ama açık konuşmak gerekirse, burada bizi etkileyen YÖK Başkanı'nın samimiyeti oldu!

Adam pek samimi şekilde "Yükseköğretim"e nasıl baktığını, "üniversite" kurumundan ne beklediğini (ve elbette nasıl bir üniversite istediğini), "bilim ve teknoloji" kelimelerini kullanırken neyi kastettiğini açık açık "bir kez daha" söylemiş. Tekrara kaçmayı göze alarak cümlelerini alt alta sıralarsak ve aradaki boşlukları "Sayın Başkan"ın anlattıklarını açmak için kendimizce doldurursak;

"Onların çok paraları var ve eğitime de çok para yatırıyorlar. Biz de o yatırımdan payımıza düşeni alalım diye düşünüyoruz (malum "eğitim" demek para demek, mg). Türk üniversitelerinden de bu rekabete katılmak isteyen olursa yardımcı olacağız (ülkemizde eğitime ayırmadığımız paraları, bu yolla sermayeye aktaracağız. ama sonuçta yine eğitime aktarılmış bir kaynak olacak ve ülkemizin eğitime ayırdığı pay da artmış olacak. bir taşla bir sürü kuş, mg). Bu ülkelerde öğrenci potansiyeli var (yani "müşteri", mg). Mesela Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaklaşık 2 bin 500 doktora öğrencisi potansiyeli var (nüfusu 4.5 milyondan az ama pek okumuş ve kültürlü bir toplum, mg) ve bu ülkeye diğer ülkelerden gelen çok öğrenci var (buna ben de bir açıklama yazamadım, mg). Biz ondan da pay alalım diyoruz (YÖK'ün amacı ne, "eğitim sektörü"nü özel teşebbüse açmak, mg)."

Üzgünüz ama burada "halkımızın aydınlanması", ülkemizin gençlerine "iş olanakları yaratılması", ülkemizin "bilimsel-teknolojik" gelişimine katıkıda bulunulması falan yok. E o zaman ne işe yarar bu YÖK?!

Bunlar toplantı arasındaki açıklamalar. Aslında konuşmak için şöyle geniş bir vakit bulsa, ufkumuzu nasıl açacak "Sayın Başkan"?!

 

 

AdaptiveThemes