Skip to content

Yiğit Bulut evrim tartışmasını yeniden başlattı

20 Temmuz 2009, ekleyen mcf1907

 15 temmuz günü zaman.com.tr sitesinde yayınlanan yazıya göre Yiğit Bulut evrim tartışmasını yeniden başlatmış. "Evrim manifestom" dediği ve 6 maddede sıraladığı yazıda:

"1 - Bir atom içinde en çok dikkat çeken nokta, çekirdeği elektrik yükünden oluşan bir zırh gibi kuşatan elektronların, atomun içinde en ufak bir kazaya yol açmamaları! Felaket sınırında "dolaşan", matematiksel olarak "olması ihtimali" yüksek olan böyle bir kaza asla gerçekleşmez! Matematiksel olarak "mümkündür" ama olmaz. Tüm işleyiş mükemmel bir düzen ve kusursuz bir sistem içinde devam eder. Çekirdeğin çevresinde saniyede 1000 km gibi akıl almaz bir hızla hiç durmadan dönen elektronlar, birbirleriyle bir kez bile çarpışmazlar. Birbirlerinden herhangi bir farkları bulunmayan bu elektronların farklı farklı yörüngelerde bulunmaları, son derece şaşırtıcıdır. Bunun "evrimle ne alakası var" diyeceksiniz. Hemen arz edeyim: "Evrende en küçük bileşenlerde bile" ne kadar mükemmel bir uyum olduğunu, daha açıkçası tesadüfün sadece "bir kelime" olduğunu anlatmak için bu girişi yaptım...

2- Bu noktada soralım: Elektrondan başlayarak "tesadüfün" ana denklem içinde yer almadığı bir mekanizma içinde canlı organizmaların ve daha sonrası oluşan "mükemmel varlık" olan insanın ortaya çıkması, hatta daha basit soralım, tek hücrenin "bir zekânın müdahalesi" olmadan bugün gördüğümüz "mükemmel bize" dönüşmesi sizce olanaklı mı? Matematiksel olarak böyle bir "ihtimal" yok! Bu gerçeğe, "dünyanın oluşumu", "yerçekimi" gibi kanunların da oluşumunu ekleyin. Tekrar ediyorum: Böyle bir ihtimal yani "mükemmel bir dünya ve içindeki biyolojik sistem", matematiksel olarak "ifade edilemez". İmkânsız!

5- Canlı-cansız bütün sistemler "sürekli evrim" halindedir. Evren "dışa doğru genişlemeye" yani evrimine devam eder. Bu inkâr edilemez. Ama bu evrim "ilk yaratılış sırasında" konan "kuralların içinde kalır". Ve biz tahmin edilebilen veya algıladığımız kadarıyla "öngörebildiğimiz" bu yapıya "düzen", sıçramalara da "düzensizlik" deriz. Burada konuyu biraz daha açayım: Kuantum teorisi "lineer olmayan" yani bizim "idrak kapasitemize göre" olmaması gereken ama "her seferinde şaşmadan" olan olayları açıklamada önemli bir adım atmış ve aslında "kaos" dediğimiz her şeyin bir üst algılamaya göre "kozmos" olduğunu ispat etme yoluna girmiştir. Bütün ihtimaller aynı anda gerçektir ama her seferinde sadece "olması gereken seçenek" hayata geçer! Elektron her zaman yolunu bulur!"

diye buyurmuş

Ayrıca yazının sonunda"Sevgili dostlar, konuyu "teknik detaya" boğmadan, oldukça "sade" ele almaya ve sizlere aktarmaya çalıştım. Daha doğrusu, yukarıda sadece "tartışmayı başlatmak" adına son yıllarda "yazdıklarım ve konuştuklarımdan" bir "temel" kurdum, üstüne son yorumlarımı ekledim. Bu daha başlangıç. Kavramları "tanımlamaya" ve bir tartışmanın "ana çizgilerini" oluşturmaya çalıştım. Ben "ana kartlarımı" açtım. Şimdi sıra sizde, katılın, birlikte yürüyelim." demiş.

Bu konu hakkında sayın Bulut'u bilgilendirmek isteyenler (ki bu mutlaka yapılmalı)  ybulut@htgazete.com.tr posta adresinden bunu yapabilirler.

Yazının tamamı için http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=869815&title=yigit-bulut-evrim-tartismasini-yeniden-baslatti

 

 

AdaptiveThemes