Skip to content

Windows tekeli bitebilir: Google'dan yeni işletim sistemi

8 Temmuz 2009, ekleyen Erdem Yürekkaya

Google’ın resmi blog’unda, yeni bir işletim sisteminin çıkarılacağı duyuruldu. Yaklaşık dokuz ay önce web tarayıcısı Google Chrome’u çıkaran Google’ın yeni işletim sistemi, Chrome’un doğal bir uzantısı olacak ve Google Chrome (İşletim Sistemi) adını taşıyacakmış. 

 
 
Sundar Pichai ve Linus Upson imzalı yazıya göre, yeni işletim sistemi, başlangıçta, notebook’ları hedef alacak. İşletim sisteminin kaynak kodu bu yıl içinde açıklanacak ve 2010 yılının ikinci yarısında, Google Chrome işletim sistemiyle çalışan netbook’lar piyasaya sürülecek. Kısa bir süre içinde özgür yazılımcılarla birlikte çalışılacağını söyleyen Pichai ile Upson, işletim sisteminin duyurusunu, hedeflerinin herkes tarafından anlaşılması için yaptıklarını ekliyor.
 
Yazıda, Google Chrome işletim sisteminin temel özelliklerinin hız, basitlik ve güvenlilik olacağı belirtiliyor. Bu işletim sistemini kullanacak olan bilgisayarların açılış süresinin çok kısa olacak ve birkaç saniye içinde İnternet’e bağlanacaklarmış. Uygulamaların önemli bir bölümü için İnternet ortamı kullanılacağından, kullanıcı arayüzü sade olacakmış. Dahası, güvenlik altyapısının tümüyle yeniden tasarlanması sayesinde, kullanıcıların virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı program kullanmalarına ve bunları güncellemelerine gerek kalmayacakmış.
 
Linux tabanlı olacağı açıklanan yeni işletim sistemine katkıda bulunmak isteyen uygulama geliştiricileri, bunun için İnternet’i kullanacakmış. Web tabanlı tüm uygulamaları otomatik olarak çalıştıracak olan yeni işletim sistemi için ayrıca yeni uygulamalar yazılacakmış. Yeni uygulamaların, yalnızca Google Chrome işletim sistemiyle değil, tüm işletim sistemleriyle çalıştırılabilir olması gözetilecekmiş.
 
Yazıda, bilgisayar kullanıcılarının beklentileri ile ilgili olarak şunlar söyleniyor: “Kullanıcılarımızdan pek çok bilgi ediniyoruz ve verdikleri mesaj açık: Bilgisayarların iyileşmesi gerekiyor. İnsanlar, bilgisayarlarının ön yükleme yapmasını ve web tarayıcılarının açılmasını beklemeden e-postalarına ulaşabilmek istiyor. Bilgisayarlarının, satın aldıkları ilk gündeki hızlarını korumasını istiyorlar. Verilerine her zaman ulaşabilmek ve bilgisayarlarını kaybetmekten ya da dosyalarını yedeklemeyi unutmaktan korkmamak istiyorlar. Daha da önemlisi, her bir yeni donanım unsuru için bilgisayarlarını ayarlamaya saatlerini ayırmak ya da sürekli olarak yazılım güncellemeleriyle uğraşmak istemiyorlar.”
 
Açık kaynak kodu geliştiricilerinden yardım talebinde bulunan Pichai ile Upson, son olarak, sonbaharda yeni duyuruların yapılacağını açıklıyor.
 
Google’ın yeni bir işletim sistemi çıkarabileceği hakkında uzun süredir konuşuluyordu. Son yıllarda geliştirilen bazı Google uygulamaları (Belgeler ve Tablolar, Takvim vb.), İnternet’i temel alan bir işletim sisteminin ön adımları olarak değerlendiriliyordu. Yeni işletim sistemi, web tabanlı olması sayesinde, güçlü bilgisayarlara duyulan gereksinimi de azaltabilecek.
 
Microsoft’un yeni işletim sistemi olan Windows 7’ye geçmeyi (ve bunun için para ödemeyi) düşünenlerin biraz beklemesinde yarar olabilir!
 
Kaynak: http://googleblog.blogspot.com/2009/07/introducing-google-chrome-os.html

 

 

 

AdaptiveThemes