Skip to content

Wikipedia'nın yedi aylık sansürü haklı mıydı?

29 Haziran 2009, ekleyen Erkin Özalp

New York Times’da çalışan araştırmacı gazeteci David Rohde’nin 2008 yılının Kasım ayında Afganistan’da bulunduğu sırada çevirmenliğini yapan bir yerel gazeteci ve şoförüyle birlikte Taliban tarafından kaçırılması üzerine, gazete yöneticileri, olayın medyaya yansıyıp önem kazanmasının Rohde için hayati tehlike yaratabileceğini düşünerek, kaçırılma olayını gizlemeye karar vermiş. Bir başka gazeteci, Rohde imzasıyla yazılar yazmaya başlamış. Rohde’nin kaçırılmasıyla ilgili karartma kampanyasına çok sayıda basın kuruluşunun yanı sıra Wikipedia’nın yöneticileri de destek olmuş.
 
 
Kullanıcılarının katkılarıyla hazırlanan ve İnternet’in getirdiği özgürlüklerin simgelerinden biri olarak görülen çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia’nın yöneticilerinin, kaçırılma olayıyla ilgili olarak eklenen tüm yazıların silinmesine ve Rohde hakkında yanıltıcı bilgilerin eklenmesine izin vermesi, yeni bir tartışma başlatmış.
 
Rohde’nin imzasını kullanan gazeteci, onunla ilgili Wikipedia maddesine sürekli müdahalede bulunurken, geçmişte, Hıristiyanlık propagandası yapan “Christian Science Monitor” adlı yayında çalıştığı yönündeki bilgileri de çıkarmış. Diğer yandan, Rohde’nin kaçırıldığı bilgisini içeren tüm yazılar, Wikipedia kurucularından Jimmy Wales’in de müdahaleleriyle silinmiş. Wikipedia’nın anonim yazarlarından biri, bu uygulamayı defalarca protesto etmiş.
 
David Rohde, bu ay, gazeteci Tahir Ludin ile birlikte, Taliban’ın elinden kurtulmayı başarmış. Şoförlüklerini yapan Asadullah Mangal ise Taliban’a katılmış.
 
Şimdi, Wikipedia kullanıcıları, yedi aylık sansürün haklı olup olmadığını tartışıyor. Bir kesim, sansürün hiçbir koşul altında kabul edilemeyeceğini ve Wikipedia’nın yöneticilerinin böylesi bir hakkının bulunmadığını savunuyor. Hatta, bu olayla birlikte Wikipedia’nın saygınlığını yitirdiğini ve düşüş döneminin başladığını iddia edenler de var.
 
Wikipedia yöneticileri ve onlara destek olanlarsa, "kaçırılma bilgisi açığa çıksaydı Rohde ölebilirdi ve bunun sorumluluğu çok daha büyük olurdu" diyerek sansür uygulamasını yerinde görüyor.
 
Kaynaklar
http://en.wikipedia.org/wiki/David_Rohde
http://www.spiegel.de/netzwelt/web/0,1518,633181,00.html

Yorumlar

Bence wikipedia haklı!

29 Haziran 2009, yazan Handan,
Yorum no: 297

Söylenmiş zaten yazıda ama ya taliban çok önemli birini kaçırdığını anlayıp daha fazla şey isteseydi ve bunlar verilmeyince onu öldürseydi? Sansür olmasın diyenler, bunun hesabını nasıl verecekti? Bazı şeyler işin uzmanlarına bırakılmalı bence.

 

 

AdaptiveThemes