Skip to content

Ülkelere göre evrim kuramının benimsenme oranları

27 Temmuz 2009, ekleyen Fatih Polatlı

2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Batı ülkeleri arasında evrim kuramının en az benimsendiği ülke Türkiye. Hemen arkamızdan ABD geliyor. Anket çalışmasının katılımcılarına, şu ifade hakkında ne düşündükleri sorulmuş: “Bildiğimiz kadarıyla, insanlar, daha eski hayvan türlerinin gelişimiyle ortaya çıktı.” “Doğru”, “emin değilim” ve “yanlış” yanıtlarının yüzde cinsinden dağılımları şu şekilde: 

 
Kaynak: http://news.nationalgeographic.com/news/bigphotos/21329204.html

 

 
İLGİLİ BİR YAZI: 
 
TÜBİTAK’tan evrim teorisi kitaplarına fiili sansür!

 

Yorumlar

BRİC ülkeleri yok

27 Temmuz 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 481

BRİC ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin niye yok acaba? Dünya nüfusunun ve yüzölçümünün de önemli bir bölümünü oluşturuyolar. Afrika zaten hiçbir yerde sayılmıyor. Endonezya, Arjantin, Meksika vd. sayılır genelde ama onlar da yok. Listedeki tek müslüman ülke de Türkiye. Dini İslam olan diğer ilkelere göre konumumuz ne, o da belli değil. Keyfi bir liste galiba. Yine de böyle bir listeyi bulup yayınladığı için Fatih Polatlı'ya teşekkürler.

Evren

Bu tip listelerde OECD

28 Temmuz 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 486

Bu tip listelerde OECD ülkeleri ve AB üyelerinin beraber alinmasi kural olmus gibi duruyor, Türkiye de OECD ülkesi oldugu icin alinmistir büyük olasilikla. Ekonomi ile ilgili istatistiklerde BRIC ülkeleri her zaman yer alir, genelde Türkiye bulunmaz.

Evrim kuramını benimseyenlerden bir yazı

28 Temmuz 2009, yazan Muzaffer Osmanoğlu,
Yorum no: 488

Evrim kuramı ile ilgili çalışmaları ve konu hakkındaki ilginç yaklaşımlarıyla bilinen Richard Dawkins'in "ağır yazıları"ndan biri sitemizde daha önce yayınlanmıştı:

http://www.haberveriyorum.net/icerik/richard-dawkins-turlerin-arasindaki...

 

 

AdaptiveThemes