Skip to content

Türkçe, en çok konuşulan kaçıncı dil?

26 Haziran 2009, ekleyen Erkin Özalp

TBMM Başkanı Köksal Toptan, "güzel dilimiz" Türkçenin, "zengin içeriğiyle dünyanın en köklü ve en çok konuşulan dilleri arasında beşinci sırada" yer aldığını söylemiş. Toptan'ın böyle bir açıklama yapmasına, "732. Karaman Türk Dil Bayramı Törenleri" vesile olmuş. Peki, Türkçe, dünya dilleri arasında gerçekten de beşinci sırada mı? 

Aslında, Toptan'ın ifadesi bir garip... "Zengin içeriğiyle dünyanın en köklü ve en çok konuşulan" dilleri dendiğinde, örneğin, Latin Amerika'nın Brezilya dışında neredeyse tamamında kullanılan İspanyolca dışarıda mı kalıyor? 

Bu bir yana, biraz araştırınca, Türkçenin dünyada en çok konuşulan diller sıralamasındaki yerinin çok daha gerilerde olduğunu öğrenmek kolay. Aslında, çok fazla araştırma yapmaya da gerek yok; bir ilköğretim okulu öğrencisi bile, akıl yürütme yoluyla, Türkçenin beşinci sırada olamayacağını tahmin edebilir. 

Meclis başkanı, Türkçenin en çok konuşulan 5. dil olduğu saçma fikrini, bazı saçma sapan İnternet sitelerinden edinmiş olabilir. Gerçekten de bu tür iddiaları dile getirenler, hatta Türkçeyi 4. sıraya yerleştirenler var! 

Yine de, bugüne kadar yapılmış bazı araştırmalara göre Türkçenin kaçıncı sırada olduğuna bakalım: 

19.http://web.archive.org/web/19990429232804/www.sil.org/ethnologue/top100.html

19.http://encarta.msn.com/media...

20.http://www.krysstal.com/spoken.html

21.http://www.vistawide.com/languages/top_30_languages.htm

23.http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_languages_by_number_of_native_speakers

Köksal Toptan'ın konuşması: http://www.meclishaber.gov.tr/develop/owa/haber_portal.aciklama?p1=92800

Yorumlar

"Türkçe konuşan ülkeler" yıllardır Rusça anlaşıyor :)

26 Haziran 2009, yazan Fidel,
Yorum no: 274

Fethullah "Türkçe Olimpiyatları" düzenleye dursun, Türkçe'nin yaygınlığı tartışmasındaki garabet sürüyor. Aşağıdaki haber neredeyse her yıl tekrarlanan bir trajediyi yansıtıyor:

Türkçe konuşan ve Türk Dilini komşu ülkeler arasında yaygınlaştırmayı amaçlayan TÜRKSOY Daimi Konseyi Üyesi Ülkelerin Kültür Bakanları toplantısına “Rusca” konuşmalar damgasını vurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ev sahipliğini yaptığı TÜRKSOY Daimi Konseyi Üyesi Ülkelerin Kültür Bakanları TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı ziyaret ettiler. Arınç, Azerbaycan, KKTC, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Tıva, Saha Cumhuriyeti, Tataristan, Moldova ve Hakas Kültür Bakanlarını kabul etti.

TÜRKSOY'un kuruluş amacının Türkçe konuşan insanlar arasında dostane ilişkiler kurmak olduğunu anlatan Arınç, “Türk kültürünü araştırarak, tarihi değerlerini ortaya koymaktır” dedi. Kültür Bakanı Atilla Koç da Türkçeyi daha etkin, daha aktif hale getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Koç, kuruluşun tek amacının Türk kültürünü ve dilini komşu ülkelere yaymak olduğunu belirterek, “Türk insanının varlığını her yerde ihya etmeyi amaçlıyoruz. Bunun için bu kuruluşu kurduk. Türksoy'un amacı Türk kültürünü ve dilini bir arada tutmaktır” dedi.

Türkçe konuşan komşu ülkelerin temsilcileri ve kültür bakanları ise Türkçe değil, Rusca konuşmayı tercih ettiler.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=5642274&tarih=2009-...

Bu da 2006 yılı haberi:

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=9632&cat=180&dt=2006/12/19

Türkçe

1 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4048

türkçenin diğer lehçelerini özbekçe kazakca uygurca gibi bir çok lehcesi vardır bunları kattığımızda dünyada neredeyse 150 milyondan fazla konuşanı vardır bunları görmeyip sadece türkiyede konuşuluyor sanıyorsanız 5.de olmaz 15. de

 

 

AdaptiveThemes