Skip to content

Tüm incelikleriyle Oltu Cağ Kebabı

3 Temmuz 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Bugünkü Resmi Gazete’de, Oltu cağ kebabının belli başlı tüm özellikleri ayrıntılı olarak tarif edildi. Türk Patent Enstitüsü Başkanlığı tarafından Resmi Gazete’ye verilen tescil ilanında, Erzurum’un Oltu ilçesine özgü bu kebabın, belirtilen özelliklere bağlı kalmak şartıyla Türkiye sınırları içinde üretilebileceği belirtiliyor. İlan sayesinde, artık herkes, cağ kebabını kurallarına uygun şekilde hazırlayıp pişirebilir...

Oltu Cağ Kebabını diğer kebap türlerinden ayıran en önemli özellik, söz konusu kebabın üretiminde kullanılan etin bölgeye ait doğal ortamda veya yaylalarda doğal besinlerle beslenerek yetiştirilen koyunlardan elde edilmiş olması ve üretim tekniği olarak, odun ateşinde, yatay olarak pişirilmesi ve Cağ adı verilen küçük şişle ya da talebe göre cağsız kesilerek tabakta servis edilmesidir. Oltu Cağ Kebabı hazırlanırken üretim şeklinde belirtilenler dışında hiç bir madde katılmamaktadır.
 
Üretim Alanı
Türkiye sınırları içerisinde üretilebilinir. (belirtilen özelliklere bağlı kalmak şartı ile )
 
Mahreç İşaret Bilgisi:
Oltu Cağ Kebabını diğer kebap türlerinden ayıran en önemli özellik, söz konusu kebabın üretiminde kullanılan etin bölgeye ait, doğal ortamda veya yaylalarda doğal besinlerle beslenerek yetiştirilen koyunlardan elde edilmiş olması ayrıca söz konusu kebap, uzun yıllar boyunca üretim metodu kısmında belirtilen, Oltu yöresindeki ustalara has üretim şekli ve usulü ile hazırlandığı için tüm Türkiye’de söz konusu yemek Oltu cağ kebabı şeklinde tanınmıştır. Oltu ilçesine ait üretim tekniği zaman içerisinde devlet ve kamuoyu tarafından kabul edilmiş ve ilgili kebap üretim şekli ile 1.baskısı 1945 yılında Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan sözlükte OLTU KEBABI şeklinde tanımlanmıştır ayrıca söz konusu tanım çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından kabul edilmiş. Anadolu Halk Mutfağı Platformu mevcut ürünü OLTU CAĞ KEBABI olarak kabul etmiştir. Söz konusu kebabının üretiminde sadece bu yöreye has teknik ve usuller kullanıldığı için ürünümüzle ilgili mahreç işareti talebinde bulunulmuştur.
 
Üretim Metodu:
 
Et hazırlanışı:
Yaylalarda doğal ortamda yetiştirilmiş, en az bir yaşındaki koyunlardan elde edilen et sinir, damar ve zarlardan ayıklanır. Etin yağ oranının %25-%30 arasında olması gerekmektedir. Etin yağ oranı fazla ise alınır. Ayıklanan et, şişe takılmaya uygun şekilde hazırlanır. Et parçalarının belirli bir ölçüsü olmamakla birlikte şişin boyu ve kalınlığı ile orantılı olacak şekilde et parçalara ayrılmalıdır. Örneğin şişin çapı 30 cm ise şişe dizilecek etin uzunluğu 60 cm yani 2 katı kadar olmalıdır. Et tuzlanarak bir gün dinlendirilir. Dinlendirilen et, çok ince kıyılmış kuru soğanın karabiber ile yoğrulup macun haline getirilmesi ile elde edilen özel harç ile iyice yoğrulup hazır hale getirilir. Hazırlanan et şişe takılır ve hafifçe sıkıştırılır. Kullanılan şiş kromdan yapılmış ve et takılan bölgesinin 2X2 cm ebadında dört köşe olması önemlidir.
 
Pişirme:
Hazırlanan şiş, meyve veya meşe ağacı odunu kullanılarak yakılan ocakta pişirilir. Ocağın taş ya da tuğladan yapılması Oltu Cağ Kebabının kendine has lezzeti için önemlidir. Şiş ateşe konulmadan yarım saat önce ateş yakılmalı ve ocağın tamamen kızması sağlanmalıdır. Şiş durgun ateşe tabladan 15cm yükseklikte ve ateşin durumuna göre uygun bir mesafede özel düzeneğe yatay olarak konulur ve piştikçe şiş çevrilir. Etin renginin kırmızıdan kahverengine dönme seviyesi uygun pişme durumudur.
 
Sunuş
Pişen Oltu Cağ Kebabı geleneksel olarak Cağ adı verilen küçük şişle ya da talebe göre cağsız kesilerek tabakta servis edilir. Cağ adı verilen küçük şişin et takılan bölümü kromdan yapılmış 20cm uzunluğunda, 2mm kalınlığında ve 3 mm genişliğinde ucu sivri olarak imal edilir. Geleneksel olarak ahşap saplı olması tercih edilir. Cağ kullanılması durumunda, özel cağ'lar şişteki ete geçirilir ve kebap bıçağı olarak tabir edilen bıçakla kalınlığı 4-7 mm olacak şekilde kesilir. Cağ'ın alt tarafı , ocağın yanında hazırlanan ızgarada isteğe göre kızartılır ve porselen veya krom tabakta servis edilir. Bir Cağ Oltu Kebabı ortalama 80 gr. Olarak sunulur. Cağ'sız tabakla servis durumunda ise bir porsiyon diye tabir edilen servis 100 gr. olarak sunulur. Oltu Cağ Kebabı, mevsimine göre ayrı bir tabakta da söğüş kuru soğan ve mevsimine göre söğüş domatesle servis edilir.
 
Denetim
Oltu Cağ Kebabı'nın yukarıdaki koşullara uygunluğunun denetimi Oltu Ticaret ve Sanayi Odası'nın koordinatörlüğünde, Oltu Belediyesinden 1 personel, Oltu Meslek Yüksek okulun’ dan bir gıda mühendisi, ve Oltu Ticaret Odasından bir personelin katılımı ile oluşturulacak toplam üç kişilik komisyon tarafından yapılacaktır. Oltu Cağ Kebabı coğrafi işaretinin kullanımı ve denetimi söz konusu komisyonun kontrolü altında olup, coğrafi işareti haksız bir şekilde kullananlar hakkında ilgili komisyon tarafından gerekli yasal takibat başlatılacaktır. Söz konusu komisyon, coğrafi işaretin kullanımına ilişkin denetimi yılda bir düzenli olarak, ihtiyaç duyulduğunda ve şikayet üzerine ise her zaman yapacaktır. Denetime ilişkin raporlar Oltu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenli olarak Türk Patent Enstitüsü'ne gönderilir.
 
Kaynak: http://rega.basbakanlik.gov.tr/ilanlar/20090703-4.htm#Ç07
 
 
 

Yorumlar

OLTU CAĞ KEBABI

10 Temmuz 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 350

UZUN SÜREDİR TARTISILAN CAĞ KEBABI OLTUNUNMU TORTUMUNMU ?TARTISMALARINA EN İYİ CEVABI PATENT KURUMU SON NOKTAYI KOYDU.
1945 TARİHİNDE HAZIRLANAN TÜRK DİL KURUMU SÖZLÜĞÜNDE BİLE YER ALAN OLTU CAĞ KEBABINA 1980 YILINDA TORTUMLULAR SAHİP ÇIKMAYA UĞRASIYORLAR HATTA ERZURUMDA BİR KEBAP SALONU BUNU KENDİLERİNİN İCAT ETTİKLERİNİ İDDİA EDEN KİTAP VE BROŞÜRLER BASTIRIYORLARDI. KEMAL KOÇ BEYY BUYUR HANİ SEN İCAT ETMİSTİN CAĞ KEBABINI YOK ELE HIRSIZLIK ALIPTA KACASIN. RESMİ GAZETE SANA TOKAT GİBİ GELMİSTİR. UMARIM.
NEJDET BABACAN OLTULULAR.COM

Cağ kebabı üzerine güncel tartışmalar

10 Temmuz 2009, yazan Muzaffer Osmanoğlu,
Yorum no: 353

Ziyaretçimizden gelen yorum üzerine, Oltu ile Tortum arasındaki çekişmenin kaynaklarını - google vasıtasıyla - inceledik. Şu sonuçlara vardık:

1. Oltu ve Tortum, Erzurum'un birbirine komşu 2 ilçesi, Google Earth cetvelini kullanarak yaptığımız ölçümlerde, ilçe merkezleri arasında 46.71 km'lik bir mesafe bulunduğunu tespit ettik.

2. 2007'nin Nisan ayında, Oltu Belediyesi, Patent Enstitüsü'ne coğrafi işaret belgesini almak için müracaat etmiş.

3. Tarihini bulamadık ama, Tortum Belediyesi de, yine Patent Enstitüsü'ne coğrafi işaret belgesini alma başvurusunda bulunmuş.

4. Oltu ilçesinin muhtelif yerlerinde cağ kebapçısı heykelleri bulunuyormuş.

5. Tortumlular, bazı internet sitelerinde, cağ kebabının Ermenilere kaptırıldığını buyurmuşlar.

6. İki belediyenin internet sitelerinde sadece Tortum Belediyesi konuyu ele almış. Patent başvurusunun duyurulduğu haberde, şu resim kullanılmış:

7. Erzurum Gazetesi'ndeki bir köşe yazısında ise, "Sarıkamış, Şenkaya, Narman, Oltu ve Tortum arasında geçen "cağın menşei" tartışmasında Tortum en sonda gelir." görüşü dile getirilmiş.

Kaynak: http://www.haberler.com/cag-kebabi-tartismasi-haberi/

http://www.tortum.bel.tr/hdetay.asp?hno=47

http://nedir.edebiyatdefteri.com/cag-kebabi/

http://www.erzurumgazetesi.com.tr/default.asp?page=yazar&id=529&all=1

 

Guzel bir tarif. Parasi olan

11 Temmuz 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 361

Guzel bir tarif. Parasi olan atlayiversin ucaga bir haftasonu arkadaslariyla veya ailesiyle beraber, yiyiversin oltu kebabini, donuversin evcegizine.

Eee parasi olmayan da yemeyiversin canim. Hem bu dunya bir sinav. Yemezseniz bu dunyada oltu kebabini, oteki dunyada yiyeceksiniz kebabin alasini. SIKIN disinizi. Bol bol dua edin. Halinize sukredin. Hadi bakalim aslanlarim. Neeee? Bu duzeni begenmiyor musunuz. Allah allah, ne yani, komunizm mi gelsin? Ayip ayip. Hadi bakiym. Dogru mescide.

 

 

AdaptiveThemes