Skip to content

Times'a göre en kıyak 10 stadyum

12 Ağustos 2009, ekleyen Ömer Faruk Yalçın

1. Westfalenstadion: Borussia Dortmund’un stadı, stadların en klasiği. Yine de, iki devasa terası sayesinde, sahanın içine öyle bir gürültü iletilebiliyor ki, bu yoğunluğa başka bir stadyumda ulaşmak mümkün değil. “Bütün Avrupa Kupası finalleri burada oynanmalı”.

2. San Siro: Doğru adını söylemek gerekirse Giuseppa Meazza stadını ilk gördüğünüzde onu tümüyle kavramanız mümkün değil. Milano’nun banliyösüne inmiş bir uzay gemisi. Yükseklik korkusu olanlar sakın üst koltuklara gitmeye kalkışmasınlar.

3. Anfield: Liverpool’un Kop tribünlerini bilmeyen yok, sahaya bu kadar çok enerji verilebilen bir stad az bulunur.

4. İnönü: Şükrü Saraçoğlu ya da Ali Sami Yen’i de seçebilirdik, ancak Beşiktaş’ın stadının öyle bir lokasyonu var ki inanılmaz. Sıkılırsanız, eşsiz Boğaz manzarası seyredebililrsiniz. Ancak bu stadda sıkılmak da mümkün değil, adamlar öyle bir bağırıyor ki!

5. Allianz Arena: Yeni bir stadyum yapmaya kalkışacaksanız, bunu yapın. Bayern’in ve 1860 Münich’in ev sahipliği yaptığı bu stadın mimarları inanılmaz bir konfor düzeyi yakalarken müthiş bir atmosfer de yaratmışlar. Devasa bir otomobil tekerleğini andıran ikonik tasarımıyla turistlerin de ziyaret ettiği bir yer!

6. Bernabéu: Nou Camp’la birlikte “kötülük ikizleri”. Büyük maçların atmosferi düşünüldüğünde belki Nou Camp’tan daha da iyi. Franco, kendini evinde hissedebilir!

7. La Bombonera: Boca Juniors’un bu mabedinde kalp atışlarının hızlanması kaçınılmaz. Tabii River Plate’le oynanıyorsa tam bir patlama yaşanıyor. Hiçbir şey bu “çikolata kutusu”ndan daha tatlı olamaz. Ve daha düşmanca.

8. Stadionul Dinamo: Dinamo Bükreş’in stadı tam bir Soğuk Savaş harikası. Stalin dönemi heykelleriyle karşılandığınız bir ortam. Geniş merdivenler ve içinde locaların yer aldığı kuleler, stadı daha da ilginç kılıyor.

9: Nou Camp: Maçına bağlı olarak, “dünyanın en kötü stadyumları” arasında da yer alabilir. Cansız, donuk bir maçsa, ölümcül bir yer. Fakat geceleri Barça fanatikleri tarafından doldurulduğunda, müthiş bir elektriği var. Aynı zamanda Katalan kimliğinin de bir Katedrali.

10. Craven Cottage: Fulham’ın Londra’daki bu stadında Thames nehriyle birlikte farklı bir çağa gidiyormuş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Uyku vakti geldiğinde bir bardak ılık süt içmek gibi.

Kaynak: http://www.timesonline.co.uk/tol/sport/football/article6789326.ece

 

 

AdaptiveThemes