Skip to content

Terörist inek gözaltında!

15 Temmuz 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

İnekler, derin hayvanlar. O melül bakışların ardında neler neler gizli... Öyle ki, bir yazarımız, feleğin çemberinden geçmiş bu hayvan türünün toplumsal düzenlere olan etkisini - ilgisini kaleme almış, büyük sükse yaratmıştı. Haberimizin konusu ise, giriş cümlelerimizle doğrudan alakalı. Karmaşık zihninde kim bilir neler planlayan bir İnek, Yunanistan sınırından vatan toprağına - izinsiz, destursuz - giriş yaptı. İneğe, kahraman sınır memurlarımız ve askerlerimiz "Çüüş!" dedi. Edirne valimiz - sağolsunlar - olaya el attı. Ajanslara bomba gibi düşen inek haberini, Anadolu Ajansı'ndan aktarıyoruz:

Sınır Kapısı'nın karşısındaki Yunanistan'ın Kastanies kasabasından geldiği belirlenen bir inek, Arda Nehri'ni geçerek Türkiye sınırına girdi. İnek, Edirne'de karantinaya alındı. Edirne Valisi Mustafa Büyük, ineğin iade edilebileceğinin Yunanistan makamlarına bildirilmesine rağmen henüz olumlu bir yanıt gelmediğini söyledi.

Sınır devriyesindeki askerler tarafından fark edilen inek, Pazarkule'de gümrük yetkililerine teslim edildi. Gümrük yetkilileri de ineği, herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığının belirlenmesi ve karantina uygulaması yapılması için Edirne Tarım Müdürlüğü yetkililerine teslim etti. İl Tarım Müdürlüğü, ineği, Edirne Canlı Hayvan Borsası'nda 21 günlük karantinaya aldı.

Edirne Valisi Mustafa Büyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ineğin iade edilebileceğinin Yunanistan makamlarına bildirilmesine rağmen henüz olumlu bir yanıt alınamadığını belirterek, şöyle dedi:

''İneğin Yunanistan'dan Türkiye'ye geçişi yasal değil. Yunanistan makamlarına ineği iade edebileceğimizi bildirdik, henüz bir cevap gelmedi. İl Tarım Müdürlüğümüz ineği karantinaya aldı. Karantina süresi sonunda iade alınmazsa devlet malı olacak ve tasfiye işlemlerini bu usule göre gerçekleştireceğiz.''

Kaynak: http://www.aa.com.tr/en/siniri-gecen-inek-karantinada-2.html

 

Yorumlar

Kuşları da toplasınlar!

16 Temmuz 2009, yazan Muzaffer Osmanoğlu,
Yorum no: 403

"Terörist inek" haberimizin ardından, bendeniz, benzeri olayların peşine düştüm. Edirne ilimizin (ve yöresinin), bilimum hayvanatın sınırlarımızı adeta taciz ve tecavüz ettiği bir yerleşim birimimiz olduğu sonucuna ulaştım.

Efendim, edindiğimiz bilgilere göre, "Dünyada yer değiştirdiği düşünülen 10 milyar  kuştan 1 milyarı, Türkiye üzerinden göç ediyor"muş. "Orta ve Doğu Avrupa'daki kuşlar Balkanlar ve Trakya istikametinden gelerek Boğazdan geçer"ken, "Marmara, Ege ve Orta Anadolu üzerinden Akdeniz kıyılarına ve Doğu Akdeniz'e, oradan güneye Nil vadisi, Orta ve Güney Afrika, Arabistan ve Basra körfezine ulaşırlar"mış. "Diğer önemli bir kolu oluşturan kuşlar ise, Karadeniz'in doğusu ve Kafkaslar üzerinden inerek Çoruh vadisi, Karasu ve Fırat vadilerini takiben güneye inerler''miş.

Öte yandan, hatırı sayılır miktarda balık nüfusunun da, ülkemizi göç yolu olarak kullanıldığı biliniyor. Bu konuda araştırmalarımız sürmekte, henüz net bilgilere ulaşabilmiş değiliz.

Yetkilileri bu kendini bilmez kuş sürüleri hakkında önlem almaya çağırıyoruz!

Kaynak: http://www.edirne.tc/detay.asp?id=3201

İneklere göre düzenler yazısı

16 Temmuz 2009, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 407

Yukarıda anılan bir yazının bağlantısını buraya da eklemekte yarar olabilir: 

İneklere göre toplumsal düzenler

Terörist İnek hakkında hüküm verildi

21 Temmuz 2009, yazan Muzaffer Osmanoğlu,
Yorum no: 452

Geçtiğimiz hafta gözaltına alındığını duyurduğumuz "Terörist İnek" hakkında hüküm verildi. Cumhuriyet haber portalından aktarıyoruz:

Edirne - Yunanistan ile Türkiye arasında doğal sınır olan Arda Nehri'ni geçerek Türkiye'ye gelen ve Kastaniesli bir çiftçiye ait olduğu belirlenen montofon cinsi inek, 12 gün önce sınırda nöbet tutan askerlerce yakalanmış ve gümrük yetkililerine teslim edilmişti.

Edirne Tarım Müdürlüğü'nce herhangi bir hastalığı olup olmadığının tespiti için Edirne Canlı Hayvan Borsası'nda karantinada tutulan inek, karantina süresi dolduktan sonra Yunan makamlarınca geri alınmaması halinde, ''devlet malı'' sayılacak. Bu durumda da tasfiye mevzuatına göre işlem görüp, satılacak.

Edirne Tarım Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ineğin 21 günlük karantina süresi sonrasında teslim edilebilmesi için Yunan makamlarına yazılan yazıya yanıt gelmedi.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, ineğin Yunanistan'a canlı hayvan girişleriyle ilgili mevzuata uymayacağı gerekçesiyle geri alınmayacağı yönünde tahminleri olduğunu belirttiler. 

İnek, iade alınmazsa Taşiş'te satışa çıkacak

Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TASİŞ) Edirne Şube Müdürlüğü yetkilileri ise ineğin ''devlet malı'' sayılması halinde ve Tarım İl Müdürlüğünün karantina süresi sonrası ''tüketilebilir, sağlıklıdır'' raporunun vermesinin ardından ''bekletilmeyecek eşya'' kapsamında tasfiyesinin yapılacağını bildirdiler.

Yetkililer, tasfiye şartları oluşmuş hayvanların satışa çıkarılmadan önce kamu yararı gözetilerek kamu kuruluşları ya da özel izinle kurulmuş dernek ya da vakıflara bedel karşılığı verilebileceğini belirttiler.

Yunanistan'dan Türkiye tarafına geçen inek için uygulanan 21 günlük karantina süresi, 29 Temmuz Çarşamba günü sona eriyor.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&hn=70254

Terörist inek ülkesine iade edilmiş

31 Temmuz 2009, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 514

Hürriyet gazetesinin İnternet sitesinden: 

YUNANİSTAN'da otlarken sınırı geçen ve Türkiye'de 21'i karantina süresi olmak üzere 23 gün bakılan inek, Yunanlı sahibinin “İneğimle duygusal bağım var. İadesini talep ediyorum” diye Evros Valiliği'ne başvurdu. İki ülke arasında yapılan yazışmaların ardından bugün Pazarkule Sınır Kapısı'nda düzenlenen törenle inek, sahibi Vassilis Metakidis'e teslim edildi. İneğini öpen Metakidis, “İneğimin adı ‘Marita’, onu çok özledim. İneğimin bir de küçük yavrusu var. O da annesini çok özledi” dedi.

Türkiye sınırına 3 kilometre uzaklıktaki, Yunanistan'ın Evros kentine bağlı Kastanes Köyü'nde çiftçilik yapan Vassilis Metakidis, ineğini otlatmak için Arda Nehri kenarına bıraktı. Ancak nehirde su olmaması nedeniyle inek, Türk tarafına geçti. Bunu gören Yunanlı çiftçi Metakidis, Pazarkule Gümrük Kapısı’ndan giriş yaparak görevlileri ineğinin Türk tarafına geçtiğini bildirdi. Gümrük görevlilerinin jandarmaya haber vermesi üzerine askeri yasak bölgedeki inek bulunarak Tarım İl Müdürlüğü'ne teslim edildi. Vassilis Metakidis, ineğinin kendisine verilmesi için Evros Valiliği'ne başvurdu.

Yasalar gereği inek karantina altına alındı ve Canlı Hayvan Borsası'nda tutuldu. 23 gün süre ile borsada bakılan inek için iki ülke arasında yapılan yazışmaların ardından ineğin sahibine teslim edilmesi kararlaştırıldı ve bugün Pazarkule Sınır Kapısı'nda tören düzenlendi.

İneğin Pazarkule Sınır Kapısı'ndaki teslim törenine Edirne Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen, Edirne Tarım İl Müdürü Erdinç Yazıcı, gümrük personleri, Yunanistan'dan gelen Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, veteriner hekim ve ineğin sahibi Vassilis Metakidis geldi. Daha sonra ise Canlı Hayvan Borsası'nda bekletilen inek bir kamyonun kasasına yüklenerek sınır kapısına getirildi. Burada iki ülke arasında yapılan protokolün ardından inek sahibi Vassilis Metakidis'e teslim edildi. İneğini görünce hemen yanına giden ve onu öpmeye başlayan Vassilis Metakidis, “İneğimin adı ‘Marita’ onu çok özledim. En çok sevdiğim ineğim buydu. İneğimin birde küçük yavrusu var. O da annesini çok özledi. Herkese teşekkür ederim” dedi.

Yasal anlamda Evros Valiliği'ne ineğin geri alınması için gerekenleri bildirdiklerini belirten Edirne Tarım İl Müdürü Erdinç Yazıcı, “Onlar da ineğin Yunanistan topraklarına iadesi için bize şu yazıyı yolladı: ‘İneğin hayvan sağlığı şubesi deneticileri tarafından 21 gün tecrit hücresinde tutulduğu ve bu süre içerisinde inekte klinik olarak herhangi bir bulaşıcı hastalık semptomuna rastlanılmadığı bize bildirildi. Bulaşıcı hastalıklarla ilgili öngörülen terminolojik muayenelerin tümü negatif çıkmıştır. Bize belirttiğiniz gibi Doğu Trakya bölgesinde hayvanlarda humma (şap) ya da ateşli humma vakası yoktur. Besici hayvanla arasındaki duygusal bağdan dolayı kesilmesini istememektedir ve iadesine talep etmektedir. Veterinerlik şubelerimiz arasında karşılıklı güven olduğuna ve böylece bu tür problemleri daha basil işlemlerle çözeceğimize inanıyoruz.’ Biz de bunun üzerine burada iki ülke arasındaki yetkililer ile yapılan protokol ile ineği sahibine teslim ettik” dedi.

Edirne Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen ise “Yapılan yazışmaların ardından ineği sahibine teslim ettik. Sahibi inek arasında duygusal bir sbağ varmış. İneğine kavuşunca çok mutlu oldu” dedi.

Törenin sona ermesinin ardından ise Vassilis Metakidis, ineğini geldiği kamyonetin kasasına bindirdi ve daha sonra Türk yetkililere el salaldıktan sonra ülkesine döndü.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12190533.asp

 

 

AdaptiveThemes