Skip to content

Tayyip gençleri 'adaba' davet etmiş!

11 Ağustos 2009, ekleyen Hasan Duru

"Ananı al da git" sözünü siyasi literatürümüze kazandıran Recep Tayyip Erdoğan, son olarak, har(a)ç zamlarını protesto eden üniversite öğrencilerini "adaba" davet etmiş. YÖK'ün ikinci öğretim har(a)çları için yüzde 500'lük zam önermesine karşın hükümetin yalnızca yüzde 8 zam yaptığını söyleyen Erdoğan, zamlara karşı eylem yapanları, "sağduyulu" gençleri ve ailelerini aldatmaya çalışmakla suçlamış. Başbakan Erdoğan, bu konudaki açıklamasını neden protestoların başlamasının hemen ardından yapmadığına ise, pek doğal olarak, açıklık getirmemiş. Başbakanı "adaba" davet etmek, yalan söylememesini talep etmek, "edepsizlik" olur mu? cnnturk.com'un konuyla ilgili haberi şöyle: 

Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nda dün alınan kararla, bazı grupların aylarca, karar verilmeyen ve önlerine gelmeyen bir konuda gençleri ve halkı tahrik etmenin içine girdiklerini, çeşitli yerlerde ön kesme ve yol kesme eylemleri yaptıklarını anlattı.

Bunların üzücü olduğunu vurgulayan Erdoğan, "YÖK, böyle bir talepte bulunur.... ve nihai kararı verecek olan Bakanlar Kuruludur. Talep Bakanlar Kuruluna gelmiştir ve Üniversite harcı noktasındaki katkı payının yüzde 8 oranında artırmıştır. Dikkat edin üniversitelerin talepleri bunun yüzde 400-500 oranında artırılması yönündeydi. Ama biz öğrencilerimize böyle bir yük yükleyemeyiz. Geldiğimiz günden bugüne böyle bir yük yükledik mi? Ortalama yüzde 5'in üzerine çıkmamıştır. Şimdi yüzde 8 olacak"' dedi.

Erdoğan, YURTKUR'un son 6 yılda talep eden her öğrenciye, maddi durumuna bakarak burs, öğrenim kredisi ve katkı kredisi verdiğini anlatan Erdoğan, bundan sonra da talep eden her öğrenciye bunların ödeneceğini söyledi. İktidarları döneminde başvurduğu halde burs ya da kredi alamayan öğrenci olmadığını, bundan sonra da olmayacağını belirtti.

Başbakan, "Böyle bir yaklaşım içinde olan iktidara... Bu tür bir yaklaşım tarzını bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Bu olsa olsa ideolojiktir, adap dışında bir yaklaşımdır. Önce ben, bu tür davranışlar içinde olan gençleri adaba davet ediyorum. Biz eğitimi bir numaralı sorunumuz olarak ele almış, bütçemizde en büyük payı eğitime ayırmış, kadrolarda en büyük kadroları eğitime ayırmış bir iktidarız" diye konuştu.

Başbakan erdoğan, "Yatırımlar konusunda en büyük sıçrama bu dönemde olmuş, 81 ilde üniversite bu dönemde açılmıştır. Üniversite gençliğinin onda 9'unun sokaklarda bırakılıp, onda 1'inin üniversitelere sokulduğu günleri biz yaşadık. Ama şimdi bu oran artmayı başladı. Bunu başaran bizim dönemimiz olmuştur. Şimdi böyle bir dönem yaşanırken, bunu provoke, bunu sabote etmek ya da yanlış bir şekilde takdim etmek gayreti içine girmek şık olmuyor, çok çirkin oluyor. Bu tür gayretler içine giren gençlere diyorum ki bununla siz, sağduyulu ve aklıselim sahibi olan gençleri, anneleri, babaları aldatamayacaksınız, aldatamazsınız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, burs ve kredi alan öğrenci sayısının 2002'ye göre artış gösterdiğine dikkati çekerek, miktarın da arttığını ve aylık halinde ödendiğini hatırlattı.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/2009/turkiye/08/11/erdogan.gencleri.adaba.davet.etti/538742.0/index.html

Yorumlar

Gençlerin tayyibe yanıtı

12 Ağustos 2009, yazan Taylan Özgür Arslan,
Yorum no: 563

tayyibin adaba davet ettiği gençler yanıt vermekte gecikmediler.bugün Taksim meydanında toplanarak eylem yapan. Öğrenciler de "Acilen Erdoğan'ı adaplı olmaya çağırıyoruz" demişler.

Öğrencilerin Erdoğan'a tepkisi sürüyor

Üniversite harçlarına yapılan zamları protesto ettikleri için Başbakan Erdoğan'ın dün Meclis'teki AK Parti grup toplantısında 'Adaba davet ediyorum' diye eleştirdiği öğrenciler, bugün Taksim meydanında toplanarak eylem yaptı. Öğrenciler de "Acilen Erdoğan'ı adaplı olmaya çağırıyoruz" dedi.

“Adapsızlığa Devam, Harçlara Hayır" yazılı pankart açan öğrenciler “Adap Şampiyonu Başbakan", “Adabımızı Bozarsak Fena Olur", “Zamcı AKP'den Hesap Sor" “Türkiye Adap Birincisi", “Harç Zamları Başbakanın Adabını bozdu" yazılı karikatürlerin yer aldığı dövizler taşıdı.

Öğrenci Kolektifleri adına Suna Büyüktanır bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Üniversitelilerin kararlı militan mücadelesi Tayyip Erdoğan'ın canını çok sıkmış olacak ki ağızdan çıkanı kulağı duymuyor. 'Gençlerin tepkileri ideolojik ve adap dışıdır' diyor. Hiç kusura bakma sayın başbakanım, evet biz ideolojik davranıyoruz" denildi.

"Zamlarıda harçları da kabul etmiyoruz" denilen açıklamada ayrıca, "Onun içinde, Ankara'da meclis önündeydik. İzmir'de belediye binasına pankart astık. İstanbul'da The Marmara Oteli'nde YÖK Çalıştayını bastık. Ankara'da sen döner yerken, harç zamlarını protesto ettik, Döneri boğazına dizdik. Tüm bunları parasız eğitim için yaptık. Siz ise zam üstüne zam yapınız. Peki soruyorum size biz mi adapsızız " Acilen Erdoğanı adaplı olmaya çağırıyoruz" ifadesi yer aldı.

Öğrenciler açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

(kaynak :http://www.milliyet.com.tr/Siyaset/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1127641&Date=12.08.2009&b=Ogrencilerin%20Erdogana%20tepkisi%20suruyor&KategoriID=12&ver=77)

(http://www.milliyet.com.tr/Siyaset/SonDakika.aspx?aType=SonDakikaGaleri&ArticleID=1127641&PAGE=1=

 

 

 

 

AdaptiveThemes