Skip to content

Sovyetler Birliği marşları ve afişleri bu sitede

5 Temmuz 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

AGİT'e "De git!" dememize sebep olan, Sovyetler Birliği'ne yapılan güncel saldırı, bana eskiden sıkça kullandığım bir siteyi hatırlattı.

Sovmusic.ru adlı siteden bahsediyorum. Ziyaretçileri "Sevgili Yoldaş!" diyerek karşılayan site, ingilizce ve - veya rusça bilen kullanıcılar için, Sovyetler Birliği yurttaşlarının ürettiği marşları ve afişleri indirme, izleme ve görüntüleme şansı veriyor.

Site, - site yönetiminin deyişiyle -  "Sovyetler Birliği'nde ve diğer sosyalist ülkelerde yaşayan insanların aşina olduğu marşları" ve "diğer unutulmuş marşları" kapsıyor. Karşılama metninde, şarkıların ve marşların, sadece kulaklar için terör anlamına gelen bir dönemin değil, aynı zamanda "büyük projeler", kalkınma hamleleri ve zaferlerle dolu bir çağın eserleri olduğu yazıyor.

Afişler bölümünde ise, çok geniş bir arşive ulaşmak mümkün. Savaş dönemi afişleri büyük ağırlığı oluşturuyor, ancak diğer afişleri de inceleyen kullanıcılar, Sovyetler Birliği'nde bizim dışarıdan pek de göremeyeceğimiz toplumsal meselelerle ilgili izlenimler elde edebiliyorlar.

Rusça bilenler için, Sovyet liderlerinin konuşmalarını dinleme şansı var.

Meraklılarına duyurulur:

http://www.sovmusic.ru/

http://www.sovmusic.ru/english/index.php

 

 

AdaptiveThemes