Skip to content

Şimdi Ay'ı pazarlama zamanı

20 Temmuz 2009, ekleyen Erdem Yürekkaya

Amerikalıların pazarlamacılık konusundaki üstün başarılarını takdir etmemek mümkün değil. Örneğin, tarihsel mirasları görece sınırlı olsa da, sıradan bir hapishaneyi dünyanın önemli turistik mekanlarından biri haline getirebiliyorlar. San Francisco Körfezi’ndeki Alcatraz adasında bulunan eski hapishane binasını görmeye giden turist kafilelerine, şu tür “derin” bilgiler verilebiliyor: “Şurada gördüğünüz nöbetçi kulesinde vardiyalı olarak günde 24 saat nöbetçi bulunurdu!” Anlaşılan, her şeye şaşırmaya koşullandırılan turistler de, kendilerine bu tür “bilgi”lerin verilmesinden hoşnut kalıyor... 

 
Şimdi, Ay’ı pazarlama zamanı! Ay’a ilk kez bir insanın adım atmasının 40. yıldönümünü tüm dünyada kutluyoruz.
 
Uzaya ilk kez bir yapay uydunun gönderilmesinin 40. yıldönümünü bu şekilde kutlamamıştık. İlk kez içinde bir hayvanın bulunduğu bir uzay aracının gönderilmesinin 40. yıldönümünü kutlamamıştık. İlk kez bir insanın uzaya çıkmasının 40. yıldönümünü de benzer şekilde kutlamamıştık. Çünkü bunlar, Sovyetler Birliği’nin başarılarıydı!
 
ABD, “uzay yarışı”nda fazlasıyla geride kalmanın telaşıyla, “ilk kez yapılacak” bir iş olarak, Ay’a insan gönderme projesine yönelmişti. Öncesinde Ay yüzeyine uzay araçlarının gönderilmiş olmasına ve astronotların Ay’a ayak basmasının pek fazla somut yararının bulunmamasına karşın, bu proje gerçekleştirilmiş oldu.
 
Ay yüzeyine atılan ilk adımın pek de “öncü” bir adım sayılamayacağı, aradan geçen 40 yıllık süre içinde yeterince açıklık kazandı. Gerçekten çok faydalı bir iş olsaydı, bugün, Ay’a ayda olmasa da yılda bir insan gönderiliyor olurdu. Oysa uzay istasyonlarının kurulmasına karşın, henüz bir Ay istasyonu bile kurulmadı.
 
Kuşkusuz, insanlık gelecekte Ay’ı da fethedecek. Ama şimdilik, Ay, ABD’nin pazarlama konularından biri olmayı sürdürüyor.
 
Kervana katılan Google, Google Earth adlı programına sanal Ay turları eklemiş. Denedik, belki İnternet bağlantısıyla ilgili sorunlar nedeniyle çok fazla verim alamadık. Ama hem (İngilizce) sanal turları izlemek isteyenler hem de Ay yüzeyini daha yakından görmek isteyenler, bu programı kullanabilir. Ayrıca, bir de web üzerinden izlenebilen (http://www.google.com/moon/) var.
 
Google Earth’ü ise şuradan indirebilirsiniz: http://earth.google.com/
 
Ay’la ilgili diğer haberlerimiz:
 
Ay'a ayak basılmadığı iddiaları ve gerçekler
 
Bir parça 'Ay' isteyenler için bulunmaz fırsat
 
Ay'da uranyum bulundu

 

Yorumlar

Yapılan işin hakkını verelim

20 Temmuz 2009, yazan mcf1907,
Yorum no: 450

 Erdem Yürekkaya'nın yazdığı bu yazının özüne dair elbette pek birşey söylenemez. Ancak 40 yıl önce bir grup bilim insanının yardımı ile 3 ABD'li astronotun bilim adına(asıl dertleri bu olmasa da) yaptıkları işin küçümsenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Yapılan iş sonucunda bilime çok önemli katkılar sunmasa bile önemlidir ve saygıya değerdir. Dolayısı ile aya ayak basan ilk insanlar uzaya çıkan ilk insan Yuri GAGARİN kadar değerlidir.

 

 

AdaptiveThemes