Skip to content

Sıcakta erimeyen çikolata üretilmiş

15 Temmuz 2009, ekleyen Erkin Özalp

Çikolata düşkünleri, özellikle sıcak yaz günlerinde ciddi bir sorunla karşı karşıya kalır. Dışarıda bırakılan çikolatalar yumuşayıp kısmen erir, paketlerinden bile zor çıkarılır ve ellere bulaşır. Buzdolabına konan çikolatalar ise fazla sertleşir ve o halleriyle yendiklerinde daha az tat verirler. Buna karşın, insan çikolatayı tam da istediği anda yemek ister; buzdolabından çıkarıp 10-15 dakika bekleyebilenlerin sayısı çok fazla olmasa gerek... Diğer yandan, kimileri de, çikolata sevmelerine karşın, kilo alma endişesini taşır... Deneyenler, diyet çikolataların pek o kadar lezzetli olmadığını söyler... 

 
Der Spiegel’in aktardığına göre, her iki soruna da çözüm bulunmuş. Dünyanın en büyük kakao ve çikolata ürünleri imalatçısı İsviçreli Barry Callebaut şirketi, hem erimeyen hem de yüzde 90 oranında daha az kalori içeren çikolata üretmenin tekniğini geliştirmiş. Bu teknikle üretilen çikolataların erime noktası 55 dereceymiş. Bu nedenle de yeni çikolata şirket içinde “Vulcano” (volkan) diye anılıyormuş.
 
Yeni ürünün hem diyet çılgınlığı yaşanan ABD gibi ülkelerde hem de sıcak iklime sahip bölgelerde çok satması umuluyormuş.
 
Tabii kritik sorulardan biri, yeni tekniğin, çikolatanın tadı üzerinde ne tür bir etkisinin olacağı. Daha önce de sıcağa dayanıklı çikolatalar üretilmiş ve hatta İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD ordusu tarafından kullanılmış, ama bunlar fazlasıyla sert, ağızda erimeyen, yenmesi zor çikolatalar olmuş. Zamanla bazı ilerlemeler kaydedildiyse bile, Irak Savaşı sırasında da kullanılan bu çikolatalar ticari ürünlere dönüştürülememiş.
 
“Vulcano”nun geliştiricileri, ürettikleri çikolataların sütlü çikolata kadar yumuşak olmasalar bile, yeterince kolay kırıldıklarını söylüyormuş. Ağza alındıklarında da, tükürük sayesinde, tıpkı normal çikolatalar gibi eriyorlarmış.
 
Yeni tekniğin tüm patent başvuruları yapılmış. Tüketicilerle yapılan ilk testler başarıyla sonuçlanmış. Şu anda, ürün, ticari müşterilere tanıtılıyormuş.
 
Barry Callebaut şirketi, suda tümüyle eriyen kakao tozu, dişleri koruyan ya da sindirimi kolaylaştıran çikolata gibi başka ürünler üzerinde de çalışıyormuş.
 
Haberi aldığımız kaynakta yeni üretim tekniği ile ilgili herhangi bir ayrıntı verilmiyor. Benzer şekilde, bu yeni çikolatalarda insan sağlığına zarar verebilecek maddeler bulunacak mı, tatları gerçekten de bir şeye benzeyecek mi, fiyatları ne düzeyde olacak, türü sorular henüz yanıtsız...
 
Kaynak: http://www.spiegel.de/wirtschaft/0,1518,634996,00.html

 

 

 

AdaptiveThemes