Skip to content

Ruhi Su'nun mezarına silahlı saldırı!

10 Temmuz 2009, ekleyen efer ve san tab...

Ülkemizin gericilerinin ne gibi manyaklıklar yapacağı belli olmuyor. Dincisinin, faşistinin "islam uğruna", "vatan uğruna" nereye kurşun sıkacağı hiç belli olmuyor. Ruhi Su'nun Zincirlikuyu'daki mezarının başındaki anıtı, bu anıtın orta kısmında yer alan Ruhi Su adının yazılı olduğu yeşil cam levhayı kurşun yağmuruna tutmak kimin aklına gelirdi ki, bizim salaklardan başka? Fırat Haber Ajansı'nın haberi şöyle:

İSTANBUL - 12 Eylül darbecisi generallerin tedavi olması için yurtdışına gitmesine izin vermedikleri halk ozanı Ruhi Su’nun mezarına silahlı saldırı düzenlendi.

20 Eylül 1985'te 73 yaşında hayata gözlerini yuman Ruhi Su'nun İstanbul'daki mezarı tahrip edildi. Sanatçının Zincirlikuyu'daki mezarının başına 1988'de 2 metre yüksekliğinde anıt dikildi. Anıtın orta kısmında ise 30 kat ve yaklaşık 40 santimetre kalınlığında yeşil bir cam levha bulunuyor. Saldırganlar Ruhi Su'nun isminin yazılı olduğu bu levhayı kurşun yağmuruna tuttular.

Ruhi Su'nun mezarına 1990'lı yılların başında saldırı düzenlemişlerdi. Bu olayın ardından sanatcının mezarı E adasından A adasına taşınmıştı.

Sanat yaşamı boyunca 16, 45'lik plak, 12 uzunçalar plak doldurdu. 20 Eylül 1985'te İstanbul'da büyük bir cenaze töreniyle toprağa verildi.

Ruhi Su, ölümüne kadar 16 tane 45'lik plak, 11 uzunçalar çıkardı. Ölümünden sonra kurulan Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı aracılığıyla eşi Sıdıka Su ve oğlu Ilgın Su özel arşivlerdeki ses kayıtlarından yararlanarak plak, kaset ve CD üretimini sürdürdüler. 12 Eylül darbecilerinin pasaport vermediği için tedavi olmaya gidemedi yurtdışına ve 20 Eylül 1985'te yaşama gözlerini yumdu. 

Yorumlar

Ruhi Su'nun mezarına saldırıya protesto

18 Temmuz 2009, yazan Hasan Duru,
Yorum no: 431

Fırat Haber Ajansı'nın (ANF) haberi: 

Halk ozanı Ruhi Su'nun Zincirlikuyu'da bulunan mezarına ikinci kez yapılan saldırıyı tepki göstermek için kabri başında bir araya gelen sevenleri ve dostları, saldırıyı sanatçının şarkılarını hep bir ağızdan seslendirerek protesto etti.

Zincirlikuyu Mezarlığı'nda bulunan Çağdaş Halk Ozanı Ruhi Su'nun kabrine 1994 yılında tahrip edilmesinin ardından geçtiğimiz günlerde kimliği belirsiz kişilerce ikinci saldırı düzenlenmesine tepki göstermek için Su'nun mezarı başında bir araya gelerek karanfil bırakan sanatçının dostları, sevenleri ve akrabaları, sanatçının şarkılarını okuyarak yapılan saldırıyı protesto etti. Su'nun Oğlu Ilgın Su, Sanatçı Sadık Gürbüz, 68'liler Vakfı üyeleri ve çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte yapılan konuşmalarda sanatçılara yapılan saldırılar eleştirildi. Su adına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından söz alan 68'liler Vakfı Başkanı Sönmez Targan, Ruhi su ve Sıdıka Su'nun 50'li yıllarda esen antikomünizm rüzgarından etkilenen ve çileler çeken kişiler olduğunu belirterek, "Türkiye'de soğuk savaşı pompalayan akımlar onun sağlığında saldırmakla yetinmediler, şu gördüğünüz mezarı bile kurşunlayacak kadar gözleri dönmüş, alçakla bir muameleye başvuruyorlar. Yaşarken fiziki varlıklarının çektikleri bir yana, manevi yanlarına da saldırmaktan geri kalmadılar. Bunu yapanları şiddetle kınıyoruz" dedi.

Bu muamele karşısında dostları olarak Su'yu yalnız bırakmayacakların belirten Tarhan, hükümetten ve siyasi akımdan devrim ve demokrasi adına zerre kadar bir şey beklemediklerini ve yoldaşları olarak Su'ya sahip çıkacaklarını kaydetti.

Etkinliğe katılan Sanatçı Sadık Gürbüz de "Burası bir anıtlar köşesidir. Burada Behice Boran da yatıyor. Burası bir tarihtir. Burayı koruyamayan mezarlık müdürünü bile kınamıyorum. Buna şaşırmıyoruz. Bire karşı onla laiklik karşıtı haline getirilen bir partinin elemanlarından başka bir şey beklemiyorum" şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından Ruhi Su ve Sıdıka Su Dostlar Korosu sanatçının şarkılarını seslendirdi.

Kaynak: http://www.firatnews.com/index.php?rupel=nuce&nuceID=11212

tuhaf...

19 Temmuz 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 437

ne denir ki bu insanlara, düşündüm uzun uzun ama uygun bir sıfat bulamadım. açtım 'el kapıları' nı, yanında bir kadeh rakı,ruhi ağabeyimizi yadettim.

 

 

AdaptiveThemes