Skip to content

Öğrenim kredisi mağdurlarına torba

17 Haziran 2009, ekleyen efer ve san tab...

Öğrenim ve harç kredi faizleri bel büküyor. 2002 yılında Kredi Yurtlar Kurumu'nun verdiği 1,497 liralık kredisi, 3 yıl sonunda tam 3.799 liraya çıkıyor. Hükümet ise bugüne kadar SSK dahil birçok konuda af çıkarırken, kredileri yine unuttu. 

 

"Torba kanun" olarak nitelendirilen Bütçe Kanunlarında Yer Alan Bazı Hükümlerin İlgili Kanun ve KHK'lere Eklenmesi ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısının görüşmelerine devam edildi.

Tasarının son maddesinde değişiklik ve yeni madde ihdasına ilişkin, 16 önerge kabul edildi. Komisyonda ortak hazırlanan bir önergeyle öğrencilerin ödeyemediği öğrenim kredileriyle ilgili düzenleme yapıldı.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan aldıkları krediyi ödeyemeyenlerin 3 ay içerisinde başvurarak taahhütte bulunması halinde; borcunun tamamını 3 ay içinde ödeyenlerin gecikme zammının yüzde 75'i, 12 ay içinde aylık taksitler halinde ödeyenlerin gecikme zammının yüzde 50'si, 24 ay içinde aylık taksitler halinde ödeyenlerin gecikme zammının yüzde 25'i, 48 ayda ödeyenlerin gecikme zammının yüzde 10'u affedilecek.

Aylık taksitlerin aksatılmadan ödenmesi halinde başvuru ve taahhüt edilen ödeme süreleri için gecikme zammı uygulanmayacak. Aylık taksitlerin aksatılması halinde ise başvuru tarihinden itibaren gecikme zammı uygulanarak borcun tahsili yapılacak.

aa

Yorumlar

Spot ile haber arasında çelişki yok mu?

17 Haziran 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 174

Spotta, hükümet öğrenim kredilerini "yine unuttu" deniyor. Yazıda aldıkları kredileri ödeyemeyenlerin borçlarının bir bölümünün affedileceği söyleniyor. Burada bir çelişki yok mu?

spot yapayım dedim olmadı ya

17 Haziran 2009, yazan efer ve san tab...,
Yorum no: 175

çelişki var tabii, olma mı :) spot benim yorumum, haber ajansın haberi. hesapta spotta ayarı verip haberde durumu aktaracağız. yani bu taksitlendirme de beni kurtaramaz, herkeşe o biçim af çıkariorlar bizi böyle yiyorlar demek istedim. spotu ayrı şekle sokayım dedim olmadı. sitenin müdürleri zorlu bir ortam yapmış. şekle sokuyon girmiyo, resim koyuyon taşıyo, haber yapıyon anlaşılmıyo, ben de anlamadım valla:)))))))))

 

 

AdaptiveThemes