Skip to content

Obama'dan İsrail'e 'Geri Çekil' Çağrısı

28 Mayıs 2009, ekleyen Deniz Dalkıran

Anadolu Ajansı kaynaklı habere göre, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Başkan Barack Obama'nın, işgal altındaki Filistin topraklarında İsrailli yerleşimcilerin yayılmasının doğal yollardan olsa dahi durdurulmasını istediğini bildirdi. 'Doğal yollar'ın ne olduğunu tam olarak açıklamayan Clinton, ''Başkan, 10 gün önce İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinde bunu çok açıkça dile getirdi'' dedi.

Clinton, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile yaptığı basın toplantısında, ''Netanyahu'nun, Batı Şeria'da varolan yerleşim bölgelerinin genişleyeceği yönündeki açıklamasıyla'' ilgili bir soruya, ''Başkan Obama, yerleşimin sona erdirilmesini, ileri karakolların, doğal yayılmanın bitirilmesini istiyor'' diye yanıt verdi.

Açıklamanın Hillary Clinton ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Washington'da yapacağı görüşme öncesinde yapılmış olması ise ilgi çekici. Obama'nın "iyi niyetli" hamlesi sonrasında görüşmelerin daha ılımlı geçmesi muhtemel. Mahmud Abbas ise böylece görüşmeden eli boş(!) dönmeyecek .

Yayılmanın durması ve ileri karakolların geri çekilmesi durumunda "terörle mücadele"den vazgeçmeyeceklerini daha önce defalarca dile getiren İsrail'in hangi uzun menzilli füzeleri kullanacağı ise henüz belli değil.

 

 

AdaptiveThemes