Skip to content

Microsoft 5 ülkeye MSN ambargosu koydu

23 Mayıs 2009, ekleyen Erkin Özalp

 

Küba, İran, Suriye, Kuzey Kore ve Sudan'dandaki Windows Live Messenger kullanıcıları, birkaç günden beri MSN hesaplarına bağlanamıyor, çünkü Microsoft bu ülkelere yasak koydu. 

ABD şirketi Microsoft, anlık mesajlaşma olanağı sağlayan Windows Live Messenger'ı (MSN) beş ülke için yasakladı. Küba, İran, Suriye, Kuzey Kore ve Sudan'dan İnternet'e bağlanıp yıllardır kullandıkları hesaplarıyla MSN'e girmek isteyenler, yukarıdaki hata mesajıyla karşılaşıyor. 

Microsoft yetkililerinin açıklamalarına göre, uygulamanın nedeni, bu ülkelerin, ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Bürosu'nun (OFAC) yaptırım uygulanan ülkeler listesinde yer alması. Oysa aynı kuruluşun listesinde başka ülkeler de var: Zimbabwe, Belarus, Fildişi Sahili, Burma, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Irak (http://www.treas.gov/offices/enforcement/ofac/programs/). 

Keyfi bir şekilde beş ülkeye yaptırım uygulayan Microsoft, bu ülkelerden giriş yapmaya çalışanların karşısına, utanmazca, "Lütfen daha sonra yeniden deneyin" (Please try again later) mesajını çıkarıyor. 

 

Yorumlar

Bazı yasaklar iyidir :)

26 Mayıs 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 43

Microsoft'un bu ambargosunu sonuna kadar destekliyorum! Oldum olası Messenger'a kılım. Windows içinde hazır olarak gelen, kurulması kolay, kullanılması kolay, kaynak tüketimi yüksek, kaldırılması zahmet isteyen bu yazılımla uğraşmaktan bıktım. Gerek işyerinde gerekse müşterilerde destek verdiğim hangi bilgisayarın başına otursam, messenger tarafından taciz edilmekten iş yapamıyorum. Kurşun kalemle çizgisiz kağıda adını yazmaktan aciz sürüyle insan, messenger'daki "contact" sayısının fazlalığıyla (yüzlerce) övünüyor, aldığı sayısız mesajla kendini onore edilmiş sayıyor, ama akşama kadar dişe dokunur üç kuruşluk iş üretemiyor.

Çok daha kaliteli ve az kaynak tüketen pek çok alternatif varken, insanlar sırf hazır olarak geldiği için, aslında hiç de sorgulamadan bu yazılımın müptelası oluyor. Oturduğum her bilgisayarda messenger'ı kaldırarak bu soruna çözüm bulamadım. Oysa MS, bu "şanslı" beş ülke için sorunu neredeyse kökünden halletmiş. Keşke bu ülkelere gönderilen Windows sürümlerine hiç koymasalar.

Umutla bekliyorum, ya bir biçimde bu şanslı ülkeler listesine bizi de alırlar, ya da bilmem hangi cumhuriyet savcısının marifetiyle "yassax qardeşim!" denilir. Umut işte...

Küba Microsoft'u kınadı

30 Mayıs 2009, yazan Hasan Duru,
Yorum no: 69

sol.org.tr'den: 

Microsoft’un MSN Messenger’a Küba’dan erişimi engellenmesi ABD’nin Küba’ya dönük ablukayı bilişim teknolojilerini de devreye sokarak şiddetlendirmesi olarak yorumlanıyor.

soL (DIŞ HABERLER) Microsoft’un anlık mesajlaşma uygulaması MSN Messenger’ı aralarında Küba’nın da olduğu bazı ülkeler için erişime kapatması Küba tarafından kınandı.

Küba’da yayımlanan Juventud Rebelde gazetesinde çıkan bir makalede Microsoft’un Küba’nın yanı sıra İran, Kore, Suriye ve Sudan gibi “ABD’nin düşmanı” ülkeler için MSN Messenger’e erişimi engellediği hatırlatıldı.

Microsoft’un bu uygulamasının uluslararası bir tepkiye neden olduğu belirtilen makalede bunun aynı zamanda şirketin MSN Messenger’ı 10 yıl önce sunarken yaptığı reklam kampanyalarıyla da uyumlu olmadığına dikkat çekildi. Microsoft kampanyalarında MSN Messenger’ın ırk, inanç, politik görüş ya da diğer herhangi bir ayrım gözetmeksizin insanlar arasındaki paylaşımı artıracağını savunmuştu.

Makalede şirketin sözcülerinin dahi bu girişimin nedenlerini ikna edici bir biçimde açıklayamadıkları kaydedilerek şu soru dile getirildi: “Bu, şirketin bir onuncu yıl hediyesi mi yoksa ABD politika ve ekonomisinin en gerici sektörlerinin öncülük ettikleri Küba’ya karşı ablukayı daha da sıkılaştırmanın yeni bir yolu mu?”

Gelişkin teknolojilerin Küba’da kullanılmasını engelleyen tek şirket Microsoft değil. 1960’lardan bu yana ABD, Intel, Hewlett Packard, IBM ve Macintosh gibi şirketlerin, sağlık gibi insani amaçlar için olsa dahi, ürünlerini doğrudan Küba’ya satmasını engelliyor.

Makalede bu duruma bir örnek olarak 2003 yılında USA/Cuba-Infomed’in Küba hastanelerine göndermek istediği 423 bilgisayarın “ABD’nin dış politik çıkarlarına zarar vereceği” gerekçesiyle engellenmesi gösteriliyor.

Kaynak: http://haber.sol.org.tr/bilim_teknoloji/14617.html

 

 

AdaptiveThemes