Skip to content

Livorno yeniden Serie A'da!

21 Haziran 2009, ekleyen Mehmet Güven

Irkçı seyircisi ile ün salmış olan Lazio'ya (namı diğer Nazio) ve İtalyan başbakanı Silvio Berlusconi'ye şimdiden geçmiş olsun: Livorno ve taraftarı tekrar Serie A'da!

Bu sezon Serie B'yi 3. sırada tamamlayarak play-off oynama hakkı elde eden Livorno, play-off ilk turunda ligi 6. sırada bitiren Grosseto ile eşleşti. İlk maçı deplasmanda 2-0 kaybeden Livorno, iç sahadaki rövanş maçını ise rakip takımdan 4 oyuncunun kırmızı kart görerek 7 kişi tamamladığı maçta, 4-1 kazanarak final oynama şansını yakaladı (bu arada yanlış anlaşılmasın, maç 4-1'e geldiğinde rakip sadece 10 kişi idi!).

Brescia'ya karşı ilk maçını deplasmanda oynayan Livorno 2-0 öne geçtiği maçta üstünlüğünü koruyamayarak maçı 2-2 bitirmişti, bugün oynanan rövanş maçını ise 3-0 kazanarak şampiyonluk turunu attı. 2007-08 sezonunda düştüğü Serie A'ya geri dönüş maçının golleri Tavano (50.dk), Diamanti (60.dk) ve Bergvold (75.dk) imzalı.

Peki nereden çıktı şimdi Livorno derseniz, Livorno ile ilgili birkaç not açıklayıcı olacaktır:

  • İtalya'daki Toscana bölgesinin 150 bin nüfuslu bir liman şehrinin (yani Livorno'nun) takımı. Tam adı AS (Associazione Sportiva) Livorno Calcio. Klübün taraftar lokalinin adı "1921" ve bu tarih tribünlerdeki pankartlara da yansıyor. 1921, İtalyan Komünist Partisi'nin kuruluş yılı, Livorno ise kurulduğu şehir!
  • En büyük başarısı 1942-43 yılındaki lig 2.liği olan ve 1949'da Serie A'dan düştükten sonra geri dönmek için 55 yıl bekleyen Livorno, 2004'teki geri dönüşünü kentteki faşist partinin bürosunu tahrip ederek ve şehrin garına astıkları "Silvio, geliyoruz!" pankartıyla kutladı.
  • Berlusconi'ye hakaretten defalarca ceza aldı.
  • Kasım 2003'te Irak'ta Nasıriye kentinde konuşlandırılmış İtalyan askerlerine düzenlenen saldırıda 17'si asker 19 İtalyan ölmüştü. Bu 2.Dünya savaşından beri İtalya'nın yaşadığı en büyük kayıp olarak tarihe geçmişti. Takip eden hafta oynanan lig maçlarında İtalyan askerleri için saygı duruşunda bulunulurken, Livorno'da "on, yüz, bin Nasıriye" tezahuratları yükseliyordu. Livorno tribünleri bu tezahüratı şöyle açıklıyordu: "Bunlar işgalci askerlerdi. İtalya'da her yıl 1500 kişi iş kazasında ölüyor. Onlar için niye devlet töreni düzenlenmiyor?".
  • UEFA kupasında eşleştiği İsrail'in Maccabi Haifa takımıyla oynanan maça Filistin bayraklarıyla damgasını vuran yine Livorno tribünleriydi.
  • Tribün marşlarından dikkat çekici birkaçı: "bandiera rossa", "bella ciao" ve "avanti bal".
  • Türkiye'de de önemli miktarda taraftarı var. Hatta 4000'in üzerinde üyesi olan (bu metnin yazarının da üyesi olduğu) bir internet sitesi ile Türkiye'de temsil ediliyorlar (www.forzalivorno.org).

Sanırım bu kadar özgünlük, bu takıma ayrıcalık tanıyıp, Serie A'ya yükselişini haber yapmamızı mazur gösterir. Serie A'da yeniden orak-çekiç amblemli, Che silüetli pankartlarla Küba bayrakları görülecek ve sıkıcı İtalyan futboluna renk katacak.

Şimdiden yeni sezonda başarılar Livorno!

Yorumlar

forza livorno

21 Haziran 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 204

livorno avrupanın en belirgin ve kendini gösteren muhalif - devrimci bir takım özelliğinin yanı sıra tribunsel hareketliliği ve kimliği de bir o kadar politik argumanlarla süslüdür..böyle bir zengin kültürlü takımın seria A'da olmaması düşünülemezdi.. ve bir senelik aradan sonra yeniden seia A'da..
FORZA LIVORNO

Livorno'nun Seri A'ya dönmesi

21 Haziran 2009, yazan Taylan Özgür Arslan,
Yorum no: 210

Livorno'nun Seri A'ya dönmesi güzel oldu .Zaten tatsız tuzsuz olan İtalya ligine renk gelecek ,arada maç izlemek için bahane olacak.Bildiğim kadarıyla Livorno trübünlerinde son iki  yıldır orak-çekiçli bayrak ve diğer siyasi simgeler eskisi kadar çok değil.Livorno'da farklı taraftar grupları var .ve şu sıralar siyaseti daha geride tutan gruplar trübünlerde çoğunlukta  .Yine de Livorno ,Livorno'dur

Forza Livorno

Lucarelli Livorno'da. Livorno

24 Temmuz 2009, yazan Taylan Özgür Arslan,
Yorum no: 466

Lucarelli Livorno'da.

Livorno eski futbolcusu Cristiano Lucarelli ile tekrar anlaştı.

Lucarelli'nin dönüşünü farklı kılan ve beni sevindiren tarafı ise .sahaları fazlasıyla işgal etmiş olan , medya - sponsor maymunu ya da kilise- tarikat sevdalısı topçuların aksine bizden biri olması.

Lucarelli , sosyalist ve bunu gizlemeden açıkça beyan ediyor.; "Doğduğumdan beri komünistim" demişti bir beyanatında.

Livorno'nun en büyük taraftar grubu Otonom Tugaylar taraftar grubunun kuruluş yılı olan 1999'a selamla, 99 sırt numarasını taşıyor.

1996 'da İtalya ümit milli takımıyla çıktığı ilk maçta gol attıktan sonra formasının altındaki Che tişörtünü çıkartıyor .Bundan sonra milli takım kapıları Luca'ya kapanıyor.(Livorno'nun eski teknik direktörü Roberto Donadoni milli takımı çalıştırdığı kısa    dönemde Lucarelli'yi tekrar  milli takıma çağırdı.)

2003 yılında , Torino'yu bırakıp, 100 bin avro aşağısına Livorno'ya gelmesi, onu büsbütün efsaneleştirdi. Menajeri, 'Milyonunuz Sizde Kalsın' adıyla kitaplaştırdı onun öyküsünü. Kitap şu cümleyle bitiyor: "Livorno herhangi bir takım değildir, İtalya futbolunu kurtaracak güçlerden biridir."

İtalya futbol federasyonu ,bir maç sırasında attığı golden sonra sol yumruğunu havaya kaldıran Lucarelli'ye 6 maç ceza vermişti.Aynı federasyon nazi selamı veren Lazio'nun faşist futbolcusu Di canio'ya ise 2 maç ceza verdi.

Livorno'ya hoşgeldin Lucarelli futbol ve Livorno seninle daha güzel

 http://www.livornocalcio.it/

 

 

AdaptiveThemes