Skip to content

'Linux mutlaka kazanacak'

26 Mayıs 2009, ekleyen mustafaakal

 

Linux bir gün Windows'u geçecek: Bu sözler hayatının büyük kısmını Windows'a harcayan birinden geldi

Eski Microsoft çalışanı Linux'un Windows'u geçeceğini söylüyor. Keith Curtis tam 11 yıl Microsoft'un araştırma departmanında çalıştı ve Windows işletim sistemleri ve Office için kod yazdı. İlk defa 2004 yılında Linux yüklü bir bilgisayarın başına oturdu ve şu anda Linux'tan vazgeçemiyor. 

Curtis, Microsoft'un işletim sisteminin pazar payının çok büyük olduğunu kabul ediyor ama eninde sonunda Linux'un kazanacağını savunuyor. Ona göre bunun başlıca iki sebebi var. Curtis, açık kaynak kodlu olarak geliştirilen yazılımların çok daha kaliteli ürünler hazırlanmasına yol açtığını söylüyor. Firefox ve Linux çekirdeğini buna örnek olarak gösteriyor. Curtis'in altını çizdiği ikinci konu ise Microsoft'un ücretsiz yazılımlara karşı kar marjını sürekli düşürmek zorunda kalıyor olması ve bir yerden sonra daha fazla indirim yapamayacak maddi sıkıntıya gireceği. 

Curtis şu an için Microsoft'un yarışta sadece PC'lerde önde olduğunu ama farkın kapandığını söylüyor. Ona göre Microsoft eninde sonunda açık kaynak ve ücretsiz yazılımı kabul etmek zorunda kalacak. "Bir süre sonra insanlar Microsoft'a OpenOffice varken niye Office için para istediğini sormaya başlayacaklar" diyen Curtis, ayrıca "eğer açık kaynak kodlu yazılımların baskısı olmasaydı, Microsoft bugün kaydettiği gelişimlerin yarısına bile ulaşamamış olacaktı" diye ekliyor.

Kaynak: http://www.chip.com.tr/konu/Eski-MS-calisani-Linux-mutlaka-kazanacak_12963.html

 

Yorumlar

Linux meselesi

1 Haziran 2009, yazan gagarin,
Yorum no: 82

Linux tabanlı sistemlerin windowsla savaşımı bir açıdan fikri mülkiyete bir meydan okuyuştur.Fikri mülkiyet,özel mülkiyet biçiminde türeyen belki de en mide bulandırıcı şeylerden biridir.Yenilmelidir!

Ancak Linux tabanlı sistemler her ne kadar iyi tabanlara sahip olsalar da pazar için söylenen süreç o kadar hızlı gelişir mi, orası soru işareti. Ayrıca kanımca Linux'un en büyük dezavantajı, ciddi anlamda planlı bir işleyişten çok uzak olması.Büyük oranda anarşik bir işleyişten söz edilebilir.Bunlar özgür yazılımcıların aşması gereken meseleler.

Yazının diğer kısımlarına katılıyorum.

Özgür yazılım yaygınlaşıyor ve windows tercihi için artık bir neden kalmayacak.

Hala linux işletim sistemini denememiş olanlar için bir tavsiyede bulunabilirim.

Artık Ubuntu'yu(Linux tabanlı işletim sistemi), hiç zahmet çekmeden, diskinizi bölmek zorunda kalmadan, anlamadığınız bir sürü teknik ayrııntıyla uğraşmadan kurabilirsiniz.

Aynen internetten bir program indirip kurmaya benziyor.

Ayrıntılı bilgi için:

http://wubi-installer.org/

ubuntu

30 Haziran 2009, yazan Fidel,
Yorum no: 301

Dün akşam ubuntu 9.04'ü kurdum. Kurulumu gayet kolaydı.

Buradaki forumda her türlü desteği sağlıyorlar. Yeni sulara  yelken açmak isteyenlere...

http://www.ubuntu-tr.org/ubuntuindir/indir

 

 

AdaptiveThemes