Skip to content

Lenin'inizi nasıl alırdınız?

25 Temmuz 2009, ekleyen Ali Mert

Bolşevik devrimin lideri , marksist düşünce ve eylemin özgün kalemi Lenin’den “derleme kitap” yayınlamanın bazı incelikleri var. Çok uğraşırsanız, iyi tararsanız, ince elerseniz, kendi Lenin’inizi, kendi niyetinize göre oluşturabilirsiniz siz de. Agora Kitaplığı’nın yeni yayınladığını duyurduğu “Yenilgicilik ve Enternasyonalizm” adlı Lenin derlemesi aklımıza getirdi bu düşünceyi bizim de.

Lenin “derlerken” ya da neredeyse aynı anlama gelmek üzere “cımbızlarken” nelere dikkat edilmeli? “Yurtseverlik düşmanı” Lenin derlemesi de yapılabilir, “yurtsever Lenin” derlemesi de. Enternasyonalizm ile yurtseverlik ilişkisi diyalektik değil de “dikotomi”ye dayanarak kavrandığı, “özgün siyasal bağlam” ya da Metin Çulhaoğlu’nun ifadesiyle “özgün bağlamda üretilmiş devrim teorisi” ve sınıfsal zemin atlandığı sürece her şey mümkündür.

Zamanında da “İki Taktik” kitabı ve oradaki “sihirli cümleler”den yapılan alıntılar ve çeviri incelikleri ile kendi konumlarını haklı çıkarmaya uğraşan “aşamacı” siyasi özneler olduğu gibi, “Nisan Tezleri”ne dayanarak aşamacılığın nasıl aşıldığın gösteren başka özneler de vardı. Şimdi bu öznelerden çok, “Tamam demode falan ama, belki postmodern zamanların Lenin’ini oluşturacak bir şeyler cımbızlayabiliriz” diye uğraşan yayıncılar ve Zizek gibi kuramcılar var.

Lenin’in özellikle Birinci Dünya Savaşı döneminde “burjuva yurtseverliği”ni mahkum etmek için yazdıklarından, “burjuva” ön adını çıkarıp “yurtseverliği” nasıl mahkum ettiğini gösteren bir kitap çıkarmak da mümkün sonuçta.

“Yenilgicilik ve Enternasyonalizm” kitabının tanıtım yazısında belirtildiği üzere, ne demiş Lenin: “Bizim için her zaman önemli olan, ‘olaylar’ın kendisinin sosyalizm açısından ne anlam ifade ettiğidir. Bu kapsamda her sosyalistin temel görevi, kendi ülkesinin yurtseverliği ve şovenizmine karşı amansız bir mücadele yürütmektir.”

Aferin.

Dilediğiniz kadar ve dilediğiniz şekilde cımbızlayın, hatta ne kadar “yamultursanız yamultun”, seçtiğiniz cümleler Lenin’den neticede, “Lenin’e geri dönmek” muhakkak başka kapılar açar…
 

 

 

AdaptiveThemes