Skip to content

Kuzey Kore'nin nükleer denemesi ve "sütten çıkmış ak kaşıkların" tepkisi

25 Mayıs 2009, ekleyen Hüseyin Zeynel

Kuzey Kore'nin yeraltında gerçekleştirdiği nükleer silah denemesine, başta ABD olmak üzere dünyanın en büyük nükleer silah envanterine sahip ülkeler tepki gösterdi. Bu tepkinin önümüzdeki günlerde Birleşmiş Milletler kınaması ve sonrasında çeşitli yaptırımlar ya da artık belki "tavizlerle ayartma" girişimlerine dönüşmesi olası.

Bu ve benzeri nükleer denemelere ya da bu amaçla girişilen projelere özellikle ABD'nin ve pek çok bakımdan ondan geri kalmayan İngiltere, Japonya, İsrail ve bazı Avrupa ülkelerinin sanki genel anlamda savaşa ve silahlanmaya, özelde nükleer silahlanmaya karşıylarmış gibi tutum sergilemeleri tam bir arsızlık örneği. Çünkü dünyanın her köşesindeki her insan biliyor ki, bu ülkeler esas olarak savaştan besleniyorlar ve dünyayı sayısız kez yok edecek nükleer silahlara sahipler. Dünyaya hükmetmeyi ise bu sayede yapabiliyorlar.

Dünyanın en büyük ve en dolaysız nükleer silah denemesini ABD 6 Ağustos 1945'te iki Japon kenti Hiroşima ve Nagazaki'yi saniyeler içinde yerle bir ederek gerçkleştirdi. Bu "denemede" ilk anda 100 bin kişiden fazla insan hemen öldü. Etkileri ise nesiller boyunca yüz binlerce insanın ölmesi ve sakat kalması biçiminde devam etti.

Dünyadaki nükleer silahların toplamından daha fazlasını tek başına elinde bulunduran ABD'nin bu iki yüzlüce ve arsızca çıkışına inanacak saflıkta bir fani var mıdır, bilemiyorum. Ama bu tür her çıkışta milyonlarca insanın Hiroşima'yı hatırlayıp ABD'ye lanet okuduğundan eminim.

Başta ABD olmak üzere nükleer güçlerin ellerindeki silah stokları için şu adrese göz atabilirsiniz:

Nükleer Silah Envanteri

Ya da dünyada bugüne kadar yapılmış belli başlı nükleer denemeler için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz:

Nükleer Denemeler

Ya da Türkçesi için göz atabileceğiniz bir adres:

Nükleer Silahlanma Kronolojisi

Savaşsız bir dünya özlemiyle...

 

 

 

 

 

AdaptiveThemes