Skip to content

Kuzey Kore nükleer silah denemesi yaptı

25 Mayıs 2009, ekleyen Erkin Özalp

Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti), yeraltında bir nükleer silah denemesi yaptı. Rusya, patlatılan atom bombasının, İkinci Dünya Savaşı sonunda Japonya’nın Nagazaki kentine atılan bomba kadar güçlü olduğunu açıkladı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin resmi haber ajansı KCNA’nın duyurduğuna göre, ülkenin “kendisini her yolla korumaya yönelik nükleer caydırıcılığını artırmak” için, bugün, yeraltında, başarılı bir nükleer silah denemesi yaptı. Küba devlet radyosundan okunan bir açıklamada ise, denemenin, “ülkenin, ulusun ve sosyalizmin egemenliğinin korunmasına katkıda bulunacağı” belirtildi.

Kuzey Kore, ilk nükleer denemesini Ekim 2006’da yapmıştı. Bugün denenen bombanın, öncekinden 10-20 kat daha güçlü olduğu açıklandı. ABD kaynaklarına göre, deneme, 4,7 büyüklüğünde bir deprem etkisi yarattı.

Bu gelişme üzerine, Japonya, BM Güvenlik Konseyi’ni acil olarak toplantıya çağırdı. Rusya’nın BM temsilcisi’nden edinilen bilgiye göre, konsey bugün acil olarak toplanacak.

ABD Başkanı Barack Obama, tüm ülkelerin ciddi şekilde kaygılanması gereken bir sorunla karşı karşıya bulunulduğunu ve “uluslararası topluluk”un harekete geçmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve AB Dönem Başkanı Jan Kohout “derin kaygılara” sahip olduğunu bildirirken, Fransa, Kuzey Kore’ye daha ağır yaptırımların uygulanması çağrısında bulundu. İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise, Kuzey Kore’nin, “sorumlu” davranmaması durumunda, daha fazla izole edileceği uyarısını yaptı.

Kuzey Kore’nin Ekim 2006’daki nükleer denemesinin ardından, Birleşmiş Milletler, bu ülkeye bazı yaptırımlar uygulamıştı. Diğer yandan, Kuzey Kore, bu yılın Nisan ayında gerçekleştirdiği füze denemesinin ardından yine yaptırımlarla karşılaştığı için, nükleer silah programıyla ilgili olarak beş ülkeyle (Güney Kore, ABD, Rusya, Çin, Japonya) yürüttüğü altılı görüşmelerden çekilmişti.

Bugün, nükleer silaha sahip oldukları resmen ilan edilmiş ülkeler, ABD, Rusya, İngiltere, Çin, Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore. Bu ülkelerin dışında, İsrail’in de nükleer silahlara sahip olduğu biliniyor. Diğer yandan, bu ülke tarafından reddedilse bile, İran’ın da bir nükleer silah programına sahip olduğu iddia ediliyor.

Kaynaklar: Reuters, Spiegel Online, BBC

 

 

AdaptiveThemes