Skip to content

Kübalı etnik metal grubu Almanya turunda

23 Temmuz 2009, ekleyen Erkin Özalp

ABD’deki Kübalıların bir grubundan değil, üyeleri Küba’da yaşayan bir müzik grubundan söz ediyoruz. Tendencia adlı altı kişilik etnik metal grubunun üyeleri arasında bir iktisat profesörü, bir müzik pedagogu, bir kültür sosyologu ve bir de milletvekili varmış. Grup, 25 Temmuz’da başlayacak olan Almanya turu sırasında, 11 Eylül’e kadar bu ülkenin farklı kentlerinde toplam 9 konser verecekmiş. 

 
Junge Welt gazetesinde çıkan haber-yorum yazısına göre, Tendencia’nın son çıkan albümü Confidencial’deki parçalar, ilk dinleyişte, sert, kısmen fazla gürültülü, bir miktar tekdüze ve yaratıcılık yoksunu oldukları izlenimini uyandırabiliyormuş. Ama daha dikkatli bir şekilde dinleyince, geleneksel Küba müziğinin etkileri fark edilebiliyormuş.
 
Siyasal şarkı sözlerini tercih eden Tendencia, Küba devrimini savunuyor. Yurtdışı turlarına çıkan grup, hem bu ülkeden de metal gruplarının çıkabildiğini göstermeyi hem de siyasal mesajlar iletmeyi amaçlıyor. Ayrıca, “sert” müzik türlerinin Küba’da hor görüldüğü, hatta yasaklandığı söylentilerini de bu şekilde sona erdirmek istiyorlarmış. Çalışmalarıyla Küba’da müzik yarışmalarına katılmış ve çok sayıda ödül almışlar.
 
Yine Junge Welt gazetesinin grup üyeleriyle yaptığı röportaja göre, Küba devriminin başlangıç döneminde marjinal gruplara hoşgörüyle yaklaşılmaz ve erkeklerin uzun saçlı olmasına izin verilmezken, söz konusu dönem kapanalı çok olmuş. Küba’nın kültürel ortamı, iktidarın desteğiyle büyük bir çeşitlilik kazanmış. Ülkede her yıl altı ya da yedi Rock festivali düzenleniyormuş ve bunlardan biri uluslararası bir festivalmiş. Adada 100’e yakın metal grubu bulunuyormuş. Geçtiğimiz yıl, tüm donanımı devlet tarafından sağlanan bir konser salonu (Maxim Rock) açılmış ve burada haftanın yedi günü Rock ve Metal grupları sahne alıyormuş. 
 
Grup hakkında fikir edinmek isteyenler (belki) Youtube’dan yararlanabilir (bu müzik türünden hoşlanmayanların da dinleyebileceği bir örnek olarak, “Hasta la Victoria” adlı çalışmalarını seçtik):
 
http://www.youtube.com/watch?v=ktorrXDaAYc
 
Kaynaklar:
http://www.jungewelt.de/2009/07-24/043.php
http://www.jungewelt.de/2009/07-24/044.php
 
 

 

Yorumlar

Küçük bir yorum ve linkler

24 Temmuz 2009, yazan solaruppras,
Yorum no: 464

Fazla dinleyemedim, ama birkaç parçadan sonra müziklerinde (özellikle Confidencia adlı son albümlerinde olmak üzere) son dönem Sepultura ve Soulfly (ki Soulfly zaten Sepultura'dan ayrılan Max Cavalera tarafından kurulmuştur) etkisi olduğu kanısına vardım. Etnik öğeler ve enstrümanlar barındırmakla birlikte köken olarak death ve thrash metale dayanıyor. Llanto del Desierto adlı parça buna güzel bir örnek.

Ayrıca yapılan yorumların aksine son derece yaratıcı ve gelecek vaadeden bir grup olduğunu düşünüyorum. 16. yılını dolduran bir grubun daha ne gelecek vaadedeceği ayrı bir konu tabi.. :-)

İlgi duyanlar grubun MySpace profil sayfasından bazı parçalara ve videolara göz atabilir:

http://www.myspace.com/tendenciacuba

Grubun Encyclopaedia Metallum sitesindeki sayfasında ayrıntılı diskografi mevcut:

http://www.metal-archives.com/band.php?id=13634

Bu da grubun resmi sitesi:

http://www.tendenciacuba.com/

Küba'daki metal gruplarının Encyclopaedia Metallum'daki listesi (varlığı kesin olarak bilinen ve en az bir demosu bulunan 64 grup görünüyor şimdilik):

http://www.metal-archives.com/browseC.php?c=54

Tendencia - Sepultura

24 Temmuz 2009, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 465

Grup üyelerinden Kiko Valdes, kendilerini tarif ederken, sıklıkla Brezilyalı metal grubu Sepultura’ya benzetildiklerini söylemiş ve gerçekten de benzer köklere sahip olduklarını eklemiş. Ancak onlardan farklı olarak, perküsyonu daha çok kullanıyorlarmış. Afro-Küba kültürünü kendi müzikleri içinde işleyerek, özgün bir Rock grubu olmaya çalışıyorlarmış. Valdes, Heavy Metal ile Afro-Küba kültürünün unsurlarının bu bileşiminin benzersiz olduğu kanısında...

http://www.jungewelt.de/2009/07-24/044.php

Ciddiyetle incelenerek ülkemizde tanınmasına katkı konulacaktır!

30 Haziran 2010, yazan aeditu,
Yorum no: 3755

Bundan haberimizin olmaması ilhan senin boynuna günah yazılmıştır!

Erkin Özalp'e de bize bu güzel grubu tanıttığı için DeliKasap'lardan teşekkürler!

 

 

 

AdaptiveThemes