Skip to content

Korsan Parti Avrupa Parlamentosu'nda!

8 Haziran 2009, ekleyen Erkin Özalp

Telif haklarına ve patent korumasına karşı mücadele etmek için İsveç’te kurulmuş olan Korsan Parti (Piratpartiet), Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oyların yüzde 7,1’ini aldı. Parti, Avrupa Parlamentosu’nda 1 koltuğa sahip olacak.

Telif haklarıyla ilgili düzenlemelerin köklü bir şekilde değiştirilmesini, patent sisteminin kaldırılmasını ve yurttaşların gizlilik haklarına saygı gösterilmesini savunmak için 1 Ocak 2006’da kurulan ve 17 Eylül 2006’daki İsveç genel seçimlerinde oyların yüzde 0,63’ünü (36 bin 918 oy) alan Korsan Parti, yaklaşık üç yıl içinde, ülkenin beşinci büyük partisi haline geldi. Kamuoyu araştırmalarına göre, 18-29 yaşlarındaki gençlerin yüzde 21,8’i Korsan Parti’yi destekliyormuş. Ayrıca, bu parti, üye sayısı açısından, İsveç’in üçüncü büyük partisi durumuna gelmiş.
 
Korsan Parti, ticari olmayan her tür kopyalamanın tümüyle serbest bırakılmasını talep ediyor. İnternet aracılığıyla dosya paylaşımının ve bilgisayarlar arası veri transferinin cezalandırılmak yerine teşvik edilmesi gerektiğini savunan Korsan Parti, kültürün ve bilginin, paylaşıldıkları ölçüde daha fazla değer kazandığını vurguluyor. Korsan Parti’ye göre, İnternet, bugüne kadar yaratılmış kamuya açık en büyük kütüphaneye dönüştürülmeli. Partinin talepleri arasında, yoksul ülkelerde insanların ölümüne yol açan ilaç patentleri ile ilgili düzenlemelerin değiştirilmesi de var.
 
İsveç’ten sonra, başka ülkelerde de “korsan partiler” kurulmuş. İspanya, Avusturya, Almanya, Danimarka, Polonya ve Finlandiya’daki korsan partiler resmi kimlik kazanırken, ABD, İngiltere, Arjantin ve Avustralya’daki korsan partiler faaliyetlerini resmi bir kuruluş gerçekleştirmeden sürdürüyormuş. Almanya'daki korsan parti (Piraten), Pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oyların yüzde 0,9'unu (yaklaşık 230 bin oy) aldı. 
 
Bu arada, bir Korsan Parti Enternasyonali de kurulmuş! (http://www.pp-international.net/) Bu kurumun İnternet sitesinde, şu ana dek bir korsan partinin kurulduğu ya da bu yönde çalışmaların yürütüldüğü 23 ülke şöyle sıralanıyor: Arjantin, Avustralya, Avusturya, Brezilya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Peru, Polonya, Romanya, Sırbistan, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere ve ABD.
 
Kaynaklar:
 
http://www.elections2009-results.eu/en/sweden_en.html
http://www.piratpartiet.se/international/english
http://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_general_election,_2006
http://en.wikipedia.org/wiki/Pirate_Party
http://www.pp-international.net/
http://www.elections2009-results.eu/en/germany_en.html
 
 
 

 

Yorumlar

"21. yüzyılın siyasetini korsan partiler mi şekillendirecek?"

30 Temmuz 2009, yazan Muzaffer Osmanoğlu,
Yorum no: 508

'Korsan Parti'ler Milliyet yazarı Meral Tamer'in de ilgisini çekmiş. Tamer, "21. yüzyılın siyasetini korsan partiler mi şekillendirecek?" diye sormuş. Başlık olarak seçtiği soruya cevap vermediği yazı ise aşağıda:

Medyamız, Avrupa’nın kart siyasetçilerinin hafiflikleriyle uğraşırken, İsveç’in Korsan Partisi, domuz gribinden daha hızla dünyaya yayılıyor

Deutsche Welle’den önceki gün tesadüfen kulağıma çalınan şu habere bakar mısınız: "Almanya’da 27 eylüldeki genel seçimlere katılacak 29 parti arasında yer alan Korsan Parti’nin hedefi, % 5 barajını aşmak." Daha geçen ayki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde sadece % 0.93 oy almış olmalarına rağmen umutlular. Zira önlerinde İsveç Korsan Partisi’nin (İKP) baş döndürücü yükselişi var.
2006’da kurulan İKP, İsveç’te aynı yıl yapılan genel seçimlerde % 0.63 oy alabilmişken, geçen ay İsveçli seçmenlerin % 7.1’inin oyunu alarak AP’ye 1 milletvekili sokmayı başardı. Dahası şu anda İsveç’te üye sayısı en yüksek olan parti haline geldi.
Ve İKP’nin bu başarısından sonra “Korsan (Pirate) Parti”ler, domuz gribinden bile daha büyük hızla dünyaya yayılmaya başladılar. Almanya, İspanya, Meksika, Polonya, Peru, İsviçre ve son olarak da tabii ki Türkiye!
Ortada doğru dürüst bir siyasi program ve klasik örgütlenme yapısı olmamasına rağmen bir anda İsveç’in en fazla üyeli partilerinden biri olmalarının ve salgın halinde dünyaya yayılmalarının püf noktası ne diye soracak olursanız...

21. yüzyılın hakları

İKP’nin hikâyesi, yarının siyaseti konusunda hepimizi yeniden düşünmeye davet ediyor. Korsan Parti, 3 yıl önce dijital ortamda internet yasaklarına karşı örgütlenmiş, yeni bir siyaset modeli olmaya aday, genç katılımın yüksek olduğu muhalif bir hareket. Telif hakları yasalarının internette özgürce dosya paylaşımına ve dosya indirimine olanak verecek şekilde değiştirilmesini; insanların son Holywood filmlerinden, patentli ilaçların formüllerine kadar her şeyi özgürce kopyalama hakkına sahip olmasını savunuyor.
Ancak birçok İsveçli için bunun arkasında internet korsanlığının ötesinde bir prensip yatıyor: Korsan Partisi lideri Rick Falkvinge’in de dediği gibi “Asıl mesele, internette müzik dosyası paylaşımının çok ötesinde, bunu mazeret gösterip herkesin denetlendiği bir toplum yaratmak istiyorlar. Bizim mücadelemiz, 21. yüzyılın vatandaşlık hakları için.”

Modern mahkûmlar

Nitekim son tartışmaların temelinde, adını İsveç’in Dinleme Servisi FRA’dan alan yeni bir yasa var: Bu yasa telefon konuşmalarının, elektronik posta mesajlarının ve internet trafiğinin mahkeme kararına gerek olmadan denetlenmesine izin veriyor. Sınırlar ötesi elektronik mesajlar 250 bin anahtar kelime veya terimi teşhis edecek şekilde her an taranıyor!
Gördüğünüz gibi artık dünya siyasetinin konuları değişiyor. Başka hayatın partileri bunlar. Teknolojiyle donatılan modern insanın, modern mahkûmiyete karşı isyanı...
İsveç gibi özgürlüklerin alabildiğine geniş olduğu, refah içinde bir ülkenin, 21. yüzyılda vatandaşlık hakları mücadelesinin bayrağını taşımasında, aslında şaşılacak bir durum yok.
Türkiye’ye gelince... Radikal gazetesinin bilişim sayfasını hazırlayan Serdar Kuzuloğlu, İsveç’te siyasi fırtına yaratan Korsan Parti’nin Türkiye versiyonunu kurmak için kolları sıvamış. Bizim Korsan Parti’nin önceliği, şeffaf yönetim olacakmış.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1122889...

 

 

AdaptiveThemes