Skip to content

Jürisine dosya gitmeyen ödülün birincisi çekildi!..

4 Haziran 2009, ekleyen Ali Mert

Ülkemiz “edebiyat ortamı”nda ödülden bol bir şey olmadığı malum. Ödüle adını veren bir kişiye/yere/olaya dair değerleri yaşatmak ile genç yazarları teşvik/eski yazarları onore etmek gibi “masum” neden ve ilişkilerin yanında; ciddi bir dağınıklık/kayırma/dedikodu odağı olmayı da sürdürüyor ödüller. Kimi ödüllerde jürinin tercihlerine/çekişmelerine dair “içeriden bilgiler” sızdıkça daha da “eğlenceli” oluyor ortam. Öyle ki, bütün “ödül şartnameleri paradigması”nı yıkıp jürisinde yer aldığı ödülü kazananlar bile var. Örnek mi; İpek Çalışlar. John Berger’in “ödüllendirilmek, bir yargıcın mülkü olmaktır” sözünü “kendi kendinin mülkü olmak” şeklinde güncellemek için bir olanak yaratmaya çalışmıştır belki de. Neyse…

Son olarak, yakın geçmişte kaybettiğimiz gazeteci yazar Reha Mağden için bir Öykü Yarışması düzenlenmiş. Birincilik ödülünü kazanan Kevser Ruhi, evvelsi gün yaptığı bir açıklamayla “jüriye dosyalarının ulaşmadığı” bu yarışmadan ve dolayısıyla birincilikten çekildiğini açıklamış. İşte garip bir “ödül hikayesi” ve açıklaması daha:


BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU

15 Mayıs 2009 günü Birgün gazetesinde yayımlanan Reha Mağden Öykü Yarışması sonuçlarına göre "Saçları Deli Çoruh" isimli dosyamın birinci seçildiğini öğrendim. Yarışma koşullarının belirtildiği duyuruda katılımcıların daha önce kitap halinde yayımlanmamış öykü
dosyalarının (bir kopya) en geç 15 Ocak 2009'a kadar göndermeleri gerektiği belirtiliyor;  sonuçların 12 Nisan 2009 tarihinde Birgün gazetesinde ilan edileceği ve ödül töreninin 25 Temmuz 2009 günü Burgazada'da yapılacağı yazıyordu. Ayrıca Seçici Kurulun Doğan Hızlan, Latife Tekin, Güldal Kızıldemir, Ayfer Tunç, Cemil Kavukçu ve Ahmet Tulgar'dan oluştuğu belirtilmekteydi. Ancak sonuçların duyurulmasının ardından seçici kurulda yer aldığı ilan edilen üyelerden dördüne yarışmaya katılan dosyaların gönderilmediğini ve yarışmaya gönderilen dosyaların kim ya da kimler tarafından değerlendirildiği konusunda soru işaretleri doğduğunu öğrenmiş bulunmaktayım.

Bu durum seçici kurul olarak ilan edilen isimler kadar beni de rahatsız etmiştir. Bugüne kadar Reha Mağden yarışmasında değerlendirme yapan kişi ve/veya kişilerin sessizlik içinde olmaları ve hiçbir açıklama yapmamaları üzerine bu yarışmada dosyamın değer görüldüğü
birincilik ödülünü, edebiyata gölge düşürmemek adına, kişisel olarak da öykülerim ve ismim üzerinde herhangi bir şüpheye tahammülüm olmadığından geri çeviriyorum.

02 Haziran 2009

Kevser RUHİ

Yorumlar

iki ödül birden

6 Haziran 2009, yazan Fidel,
Yorum no: 117

Aynı yazar aynı eserle 2009 Orhan Kemal Öykü Ödülü'nü de kazanmış. Bir dosya ile iki yarışmaya birden katılmak mümkün mü bilmiyorum.

ntvmsnbc durumu jüri üyelerine sormuş

6 Haziran 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 119

 DOĞAN HIZLAN: GAYET LAUBALİ BİR ŞEY

Reha Mağden Öykü Yarışması Jüri Başkanı olarak adı açıklanan Doğan Hızlan, kendisine yarışmayla ilgili hiçbir öykü dosyasının ulaşmadığını söylüyor. Konuyla ilgili olarak "Herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?" sorumuza, "Hiç... Hiç... Dışta tutuyorum. Gayet laubali bir şey. Hiç alaka kurmuyorum" yanıtını veren Hızlan'ın NTVMSNBC'ye konuyla ilgili yaptığı kısa açıklama şöyle: 
"Bu konuda hiç konuşmuyorum. Ben olayı İhsan'dan (Yılmaz) duydum. Söyleyecek bir şeyim yok; ne söyleyeceğim... Bana hiçbir dosya gelmedi."

RANA MAĞDEN (Reha Mağden'in eşi): JÜRİYİ NASIL YOK SAYABİLİRSİNİZ? 
"Ben de hiçbirşey bilmiyorum. Ben, 'Bunu Birgün gazetesi düzenledi, müdahil olmayayım' diye düşündüm. 'Birebir kendileri seçerler, ben anma sırasında ortaya çıkarım' diye düşündüm. Oradaki insanlar eğer seçilmişse ve böyle de bir şey yapılmışsa, tabii ki hoş değil. Doğan Hızlan’ı, diğer jüri üyelerini nasıl yok sayabilirsiniz?"

LATİFE TEKİN: TÜRKİYE’DE BU DA OLDU DEMEK LAZIM
"Jüride vardık ama bize dosyalar ulaşmadı. Belki jüri toplansa da aynı kişiye ödülü verecekti veya bir başkasına verecekti ama jürinin değerlendirmesi olmadan ödülün açıklanması bence çok tuhaf. 'Türkiye’de bu da oldu' demek lazım. Dünyanın hiçbir yerinde olmamıştır. Reha Mağden arkadaşımdı; hem de çok sevdiğim bir arkadaşımdı. Düşünmeden juride yer almak istedim. Ama dosyalar bana da ulaşmadı, arkadaşlarımdan gelen telefonlardan öğrendim konuyu. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu çok tuhaf. Çünkü juride önemli edebiyatçılarımız var. Bu hem Reha’nın anısı, hem jüri üyeleri, hem de katılımcılar için üzücü. Bence çok tuhaf bir durum."

Ayfer Tunç: ÖYKÜLER GELECEK DİYE BEKLEDİM
"Ahmet Tulgar yaklaşık altı ay önce arayıp Reha Mağden Öykü Yarışması'nda jüri olmam için beni ikna etmişti. Öykü dosyaları gelecek diye bekledim ama gönderilmedi. Birgün gazetesinde yarışmanın sonuçları ve jüri üyesi olarak adlarımız açıklandı. Birincilik ödülünü Kevser Ruhi’nin kazandığı açıklanmış ancak konuştuğum jürideki diğer arkadaşlarıma da yarışmayla ilgili hiçbir dosya gönderilmemiş."

bir dosya ile "n" yarışma

6 Haziran 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 120

Bir dosya ya da kitap bir ödül kazanmışsa, diğer ödüllere de katılmasında/ onları kazanmasında, söz konusu ödüllerin şartnamesinde "başka bir ödüle katılmamış/başka bir ödül kazanmamış olmak" vb. bir şart yoksa, aykırı bir durum olmayabilir!

Yalnız "şair dedikoduları"ndan bildiğim kadarıyla, jüri toplantılarında "falancaya zaten bu sene şubuo ödülü verildi, bir de bizim ödülü vermeyelim şimdi, bunu da filancaya verelim " türü bir değerlendirme yapılıyor (Yine aynı toplantılardan aldığımız duyumlara göre, ortaya atılan ilk iki isim jüri üyelerini ikiye bölüp sonuçsuz bir tartışmaya yol açtığı için, genellikle hep üçüncü isim kazanıyor) Yani "bütün ödülleri toplayıp" tenisteki gibi hem Wimbledon'ı hem Paris açık'ı hem Avusturalya hem de Amerikan açığı alıp Federer olamıyorlar neticede! 

Birgün'den ödül konusunda özür

9 Haziran 2009, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 135

Cumhuriyet gazetesinden  (9 Haziran 2009): 

ÖYKÜ YARIŞMASI TEKRAR YAPILACAK

BirGün’den özür

 

Kültür Servisi - Birgün Gazetesi, 2006 yılında hayatını kaybeden gazeteci-yazar Reha Mağdenin anısına düzenlediği öykü yarışmasında, dereceye girenlerin jüri üyelerine dosyalar gönderilmeden açıklandığı haberleri üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Derecelendirme sırasında ortaya çıkan organizasyon ve koordinasyon hatalarının sonucunda bu üzücü durumla karşı karşıya kalındığının belirtildiği açıklamada “jüri üyeleriyle iletişim konusundaki ihmal ve beceriksizlik neticesinde, iki jüri üyesinin tercihi gazetemiz tarafından jürinin toplamının tercihi olarak kamuoyuna yansımıştır ve bu tablo kamuoyunun haklı tepkilerine neden olmuştur” ifadelerine yer verildi.

Bunun kabul edilemez bir durum olduğunun ve yarışmanın Reha Mağdenin adına yakışır biçimde yeniden değerlendirileceğinin söylendiği açıklama “gazete yönetiminin hiçbir art niyeti olmadığını belirtmek isteriz. Ancak yarışmanın katılımcıları ve jüri üyelerinin bir kısmı haklı olarak hayalkırıklığına uğramış ve rencide olmuştur. Gazete yönetimi olarak sürecin sorumluluğunu üstleniyoruz. Okurlarımızdan, yarışma katılımcılarından, jüri üyelerinden ve kamuoyundan özür dileriz. Umudumuz, yaşananların bir kasıt ya da artniyet sonucu olmadığının anlaşılmasıdır diye devam ediyor.

Sonuçları 15 Mayısta açıklanan yarışmada,Saçları Deli Çoruh adlı dosyasıyla birinciliği kazanan Kevser Ruhi ve Unutulmuş Kadınlar Kıraathanesi’ adlı dosyasıyla ikinciliği elde eden Vesile Dilek Seyran; Doğan Hızlan, Latife Tekin, Güldal Kızıldemir, Ayfer Tunç, Cemil Kavukçu ve Birgün gazetesi yayın danışmanı Ahmet Tulgarın yer aldığı seçici kurulun dosyaları görmediğini savlayıp ödüllerini reddetmişlerdi.

 

 

AdaptiveThemes