Skip to content

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde rüzgar santrali kuruluyor

23 Haziran 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

Memleketimizin neredeyse en batısında, sarp kayaların, vadilerin arasında, yaban domuzlarının, yılanların ve bilimum yırtıcı hayvanatın cirit attığı, İzmir'in - tek tük olan - yüksek yüksek tepelerinden birinde, bir üniversite kurulu. Çevresinde yer alan köyleri saymazsak, en yakın yerleşim biriminden, - araba kullanılması halinde - en az yarım saat uzaklıkta bulunan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde, yani İYTE'de, doğaya bu kadar yakın, medeniyete ise bu kadar uzak olmanın tek avantajı, 13 megavat saatlik kapasitede bir rüzgar santrali kurularak değerlendirilecek. Sonraki aşamalarda santralin yıllık kapasitesinin 52,5 megavat saate çıkarılması hedefleniyor.

Rüzgar türbinleri çalışırken çevreye zararlı gaz emisyonuna neden olmuyor. Yakıt kullanmıyor, yani dışa bağımlı değil. Rüzgar üfledikçe, ha babam enerji üretiyor - daha doğrusu, dönüştürüyor. Güneş, dünyayı ısıtmaya devam ettikçe, yakıtı tükenmeyecek bir enerji kaynağı.

Herşey güzel, hoş da, İYTE Rektörlüğü bu işi, Enda Holding diye bir şirket ile yapmayı planlıyor. Anlaşmalar hazırlanmış. İYTE araziyi verecek, Enda santralleri dikecek. İYTE'nin ortaklıktaki payı ise yüzde 11 olacak. Yüzde 89'luk pay ise Enda'nın cebine inecek. Sonra da bu enerjiyi devlete satacak (Rüzgar santrallerinin 2-3 yılda maliyetini çıkardığını düşünürsek, iyi para kazanacaklar gibi görünüyor.) Mühendislik fakültesi dekanı Barış Özerdem "İşbirliğinin geçmişi 2000'li yılların başına dayanıyor. Enda ve Egenda'yla yaptığımız protokol kapsamında uzun yıllar ölçümler yapıyoruz. Sonuçta kampus alanımızın yarımadanın en iyi rüzgar alan yeri olduğunu belirledik. İYTE Rektörlüğü'ne Prof.Dr. Zafer İlken'in seçilmesi ile projeyi hızlandırdık. Kısa bir süre önce de Egenda ve Enda ortaklığı ile RES İYTE şirketini kurduk" demiş ve "Bu santralın bir üniversite kampusünde ticari amaç taşıyan ilk rüzgar çiftliği olacağı"nı buyurmuş. Bu iş toplamda 15 milyon avroya mal olacakmış.

Enda Holding'in başındaki adam ise "Üniversitenin yeni yönetimiyle anlaşarak yeni bir şirket kurduk. Yatırımın maddi boyutunu biz üstlendik. Üniversite ise tahsis ettiği arazi karşılığında şirkete ortak oldu. Bu işbirliği ile İzmirli işadamlarının İYTE'nin kuruluş sürecindeki ısrarının haklılığı da ortaya çıktı." demiş.

Kaynak: http://www.iyte.net/haber/29-iyte-ruzg%C3%A2r-santrali-kuruyor.html

Yorumlar

Haber

27 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3449

IYTE ile ilgili bu haberi ve bunun disinda bir haberi yayinlamissiniz sayin yazar, ve ayni ibareyle baslamissiniz iki yaziniza da:
"Memleketimizin neredeyse en batısında, sarp kayaların, vadilerin arasında, yaban domuzlarının, yılanların ve bilimum yırtıcı hayvanatın cirit attığı, İzmir'in - tek tük olan - yüksek yüksek tepelerinden birinde, bir üniversite kurulu. Çevresinde yer alan köyleri saymazsak, en yakın yerleşim biriminden, - araba kullanılması halinde - en az yarım saat uzaklıkta bulunan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde, yani İYTE'de, doğaya bu kadar yakın, medeniyete ise bu kadar uzak olmak"

Diger haber cekirgelerle ilgili, ve Faydasiz haberler bolumunde oldugu icin abartma hakkinizin sakli oldugunu dusunuyorum. Fakat bu haberde, ki bu haber okuldan-kentten basliginda, bu sekilde bir ibare hic hos olmamis; unutmayin ki bir cok ogrenci arkadas tercih doneminde okullar hakkinda fikir edinmek icin internetten yararlaniyor ve sizin yazinizi okuduklarinda bu giris cumlenizden cikarabilecekleri kacinilmaz sonuc "iyte'de okuyor olmak hayati tehlike arz eder" olacaktir. Yine unutmayin ki siz IYTE'yi bilen biri olarak bunlarin abarti oldugunun ve IYTE'nin bu kadar izbe bir yer olmadiginin farkindasiniz, fakat bircok arkadasimiz icin IYTE, internetten okudugu ve cevreden duydugu sekilde bir yer olacagi icin lutfen ciddi yazilarinizda, yalan beyan olacak derecede abartiya yer vermeyiniz. Saygilarimla, Umut Tufan

 

 

AdaptiveThemes