Skip to content

İstanbul Üniversitesi bu utancı taşır mı?

4 Temmuz 2009, ekleyen gagarin

 

Erdoğan İÜ'den fahri doktorasını aldı

 

Başbakan, 'Osmanlı'yı övdü, cumhuriyet döneminde 'zaaf var' dedi

 
İSTANBUL - Başbakan Recep tayip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'ya dünya barışına yaptıkları katkılardan ve 'medeniyetler ittifakı' çalışmalarından dolayı, İstanbul Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verildi.

Başbakan Erdoğan, fahri doktorayı aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, sık sık bu ünvanı kendisine layık görenlere teşekkür ederken, Başbakan olarak ilk kez İstanbul Üniversitesi çatısı altında olduğunu söyledi. Erdoğan, " İstanbul Büşükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemde o zaman sayın Berkarda'nın rektörlük dönemiydi. Kendisiyle o zaman burada görüşme fırsatım olmuştu. O günden bugüne, ilk defa bu çatının altında sizlerle birlikteyiz" sözleriyle 6 senelik Başbakanlığı döneminde İstanbul Üniversitesine ilk kez geldiğini söyledi. Fahri doktora ünvanından dolayı üniversite senatosuna teşekkür eden Erdoğan, "Bu ünvanı ömrüm vefa ettiği sürece taşıyacağım" diye konuştu.

-OSMANLI'DAN SONRA ZAAFA UĞRADIK-

Medeniyetler ittifakı projesine değinen Erdoğan, "Biz kendi medeniyetimize baktığımızda, biz farklılıkları zenginlik olarak görüyoruz. Osmanlı Medeniyetine baktığımızda farklılıklar zenginlikti. Osmanlı'dan sonra malesef burada bir zaafa uğradık. İşte bu zaafa uğramanın neticesinde işte o diğerleri, ötekiler, biz, onlar gibi yaklaşım tarzları, bizi birbirimize bağlayan o kardeşlik özelliklerinde bir zaafiyet meydana getirdi" diye konuştu.

REKTÖR TÜRBANA ÖZGÜRLÜK BİLDİRGESİNİN MİMARLARINDAN

İÜ’nün hükümetle yıldızı barışmayan son rektörü Mesut Parlak’ın 19 Ocak’ta yaş haddinden emekli olmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet’i rektör olarak atamıştı. Söylet devir teslim töreninde Parlak’ı “Sizi buradan sağlıkla, onurla gönderdiğimiz için Allah`a çok şükrediyorum” diyerek uğurlamıştı. Söylet’in önemli icraatlarından biri Erdoğan’a ‘fahri doktora’ verme kararı oldu
Erdoğan’ın eski aile doktoru olan Söylet, ‘Türbana özgürlük bildirisi’nin de mimarlarından biri. 

 

KAYNAK:http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=943438&Date=03.07.2009&CategoryID=77

Yorumlar

Öğretim üyelerinden İÜ'ye tepki

5 Temmuz 2009, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 330

Tüm Öğretim Elemanları Derneği'nin (TÜMÖD) genel başkanı ile İstanbul şube başkanı, Tayyip Erdoğan'a fahri doktora unvanının verilmesini eleştirmiş. Haber, Cumhuriyet'in İnternet sitesinden: 

'Al gülüm ver gülüm'

Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) Genel Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, İstanbul Üniversitesi (İÜ) tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a fahri doktora unvanı verilmesinin üniversitelerin özerklikten ne kadar uzaklaştığının kanıtı olduğunu belirtti. TÜMÖD İstanbul Şube Başkanı Doç. Dr. Cüneyt Akalın da İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet'in Erdoğan'ın özel doktoru olduğunu belirterek,"Söylet'i AKP seçmişti. Şimdi bunun karşılığını ödüyor. Al gülüm, ver gülüm" dedi.

Ankara - Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün Aralık 2008de rektör olarak atadığı Prof. Dr. Yunus Söyletbaşkanlığındaki İÜ Senatosu tarafından Erdoğana fahri doktora verilmesine akademik çevreler tepki gösterdi. Prof. Işıklı, bu durumun üniversitelerin özerklikten ne kadar uzaklaşmış olduğunun kanıtlarından biri olduğunu kaydetti. Söyletin üniversitenin demokratik tercihi yok sayılarak atandığını anımsatan Işıklı,Dolayısıyla kendi atadıkları bir kişinin kendilerine ödül vermesi doğaldır dedi. Fahri doktora unvanının üniversitenin takdirini kazanacak bilimsel veya bilime yararlı bir çaba sergilemiş ve eser bırakmış kişilere verildiğini kaydeden Işıklı,şunları dile getirdi: Herhalde İÜ, Erdoğanın dokunulmazlığının kalkması beklenilen 10 kadar suç dosyası nedeniyle ve Anayasa Mahkemesinin bu iktidarın laikliğe karşı tutumların odağı olduğunu belirlemesi dolayısıyla böyle bir ödül vermiş olamaz. Nedenlerini üniversite rektörüne sormak daha uygun olacaktır.

TÜMÖD İstanbul Şubesi Başkanı Doç. Dr. Cüneyt Akalın, fahri doktora unvanlarının akademik çalışmalara değil, sembolik bazı davranışlara verildiğini kaydetti. Akalın, Bu tam bir skandal. Böyle bir garip proje yürüyor. Söylet ilk sıradan seçilmemişti ama AKP tarafından rektör olarak atandı. Şimdi bunun karşılığını ödüyor: Al gülüm ver gülüm dedi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&hn=66672

 

 

AdaptiveThemes