Skip to content

İnternet'ten müzik indirmenin yolları

4 Haziran 2009, ekleyen Fatih Polatlı

En kolay yollardan biriyle başlayalım. Google’ın arama kutusuna şu satırı yazın:

intitle:"index of" +"last modified" +"parent directory" +description +size +(wma|mp3|wav) mozart
 
Eğer yalnızca mp3 dosyalarını aramak istiyorsanız, wma ve wav ifadelerini silebilirsiniz. “Mozart” yerine de dilediğiniz müzisyenin ve/veya şarkısının adını yazabilirsiniz. Ardından, gelen bağlantılara tıklayıp, müzik dosyalarını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 
En az bunun kadar kolay olan yollardan biri, Internet Archive sitesinden yararlanmak. Burada, telif haklarıyla “koruma” altında olmayan çalışmaları bulabilirsiniz:
 
http://www.archive.org/details/audio
 
Yine aynı sitede, bir de canlı kayıtlar bölümü var:
 
http://www.archive.org/details/etree
 
Biraz daha uğraşmayı gerektiren çözümlere gelince...
 
İnternet’te müzik paylaşanların en çok başvurduğu yollardan biri, “Rapidshare” kullanımı. rapidshare.com, İnternet’e her türden dosyanın (ve bu arada müzik dosyalarının) yüklenmesini sağlayan bir site. Buraya genellikle sıkıştırılmış (zip’li ya da rar’lı) dosyalar yükleniyor. Böylece, tek (ya da bazen iki veya üç) bağlantıya tıklayarak bütün bir albümü indirmek mümkün hale geliyor. Başka dosya paylaşım sitelerinin de bulunmasına karşın, şu anda en hızlı çalışan ve en fazla kullanılan site rapidshare.com.
 
Rapidshare dosyalarının bağlantıları şuna benzer:
 
http://rapidshare.com/files/83134360/Mozart_-_Symphony_No.39_No.40_and_No.41.rar
 
Gördüğünüz gibi, Mozart’ın 39, 40 ve 41. senfonileri, tek bir “rar” dosyası halinde sunulmuş. Sıkıştırılmış dosyaları açmak için, winrar, 7-zip gibi programları kullanabilirsiniz.
 
Peki, Rapidshare dosyalarını nasıl bulacaksınız?
 
Bunun en basit yolu, yine Google’a başvurmak. Örneğin, arama kutusuna şöyle yazmak:
 
mozart rapidshare
 
Böylece, içinde hem "mozart" hem de "rapidshare" sözcükleri geçen sayfalar çıkar karşınıza. Tabii bunların tümünde müzik albümleri bulunmayacaktır!
 
İnternet’de Rapidshare dosyalarını paylaşıma açan çok sayıda site var. Bunların çoğu, “blog”lar.
 
Arama sonuçlarını incelerken, Google’ın sunduğu sonuç bağlantılarına (linklere) değil, bu bağlantıların altındaki “önbellek” (“cached”) seçeneğine tıklamanız daha yararlı olacaktır. Çünkü daha önce ilgili Rapidshare dosyasının bulunduğu sayfa, Google’ın son taramasından sonra değişmiş olabilir! Google’ın önbelleğinden yararlanarak, sayfanın eski haline ulaşmış olursunuz...
 
Ve bir uyarı: Rapidshare’deki dosyaların bir bölümü şifrelidir! Sıkıştırılmış dosyayı (rar, zip vs. dosyasını) açmaya çalıştığınızda, şifre girmenizi isterler. Müzik paylaşımı yapan blogların büyük çoğunluğu, eğer şifre (“password” ya da “pw”) varsa, bunları da gösterir. Ama bazen, biraz daha araştırmacı olmanız gerekebilir!
 
Rapidshare ile paylaşılan dosyalara ulaşmanın daha verimli bir yolu ise, müzik paylaşım forumlarına üye olmanızdır. Türkiye’deki en büyük müzik paylaşım sitelerinden biri olan “turkboard”, sürekli hukuki takip altında olduğundan, adını ve adresini sık sık değiştirmek zorunda kalıyor. Şu anda da, yalnızca “davetiye” yoluyla üye alıyorlar. Site üyelerinden birinin size davetiye göndermesi gerekiyor.
 
Yine bir Google aramasıyla, müzik paylaşımı yapan çok sayıda yerli ve yabancı site bulabilirsiniz.
 
Bu arada, son bir uyarı: İndirdiğiniz dosyanın içinden ne çıkacağı konusunda size kimse güvence veremez! Belki de, kötü niyetli biri, müzik paylaşımı yapar gibi görünerek, bambaşka bir şeyler yüklemiştir. Forum sitelerinde yapılan yorumlar, indirilen dosyalarda bir sorunun bulunup bulunmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bloglar söz konusu olduğunda ise, bunların ne kadar güvenilir olduğuna sizin karar vermeniz gerekecektir...
 
Müzik paylaşımının biraz daha çaba isteyen bir başka yolu, e-mule, limewire gibi dosya paylaşım programlarını indirerek bilgisayarınıza yüklemeniz (bunların bazıları için: http://100-downloads.com/more.php?c=6). Bunlar, başka İnternet kullanıcılarıyla doğrudan doğruya dosya alışverişi yapmanızı sağlayan programlar. Çoğu zaman hız sorunu yaşanabilse bile, eğer aceleniz yoksa, çok geniş kaynaklara ulaşmanızı sağlarlar. Ama bu tür ortamlarda da dikkatli olmalısınız! “Kötü niyetli paylaşım” yapan çok sayıda kullanıcı bulunur. Bunları ayırt etmek için, indirdiğiniz dosyanın paylaşımcı sayısının çokluğuna ve dosyalar hakkındaki yorumlara dikkat edin. Güvenilirliği teyit edilmemiş dosyaları indirmenin riskli olduğunu unutmayın!
 
Bunların dışında, bir de, “torrent” programları var. Bunlar da dosya paylaşımına olanak sağlıyor. Bu konuyu Google’a sorup öğrenme işini de size bırakıyoruz...
 
Kuşkusuz, müzik indirmenin başka yolları da var. Hem bu yolları anlatma hem de örneğin müzik açısından zengin blogların, forumların vb. bilgisini aktarma işini bu “faydalı haber”in yorum bölümüne bırakalım...
 

Yorumlar

Linkler

5 Haziran 2009, yazan gagarin,
Yorum no: 111

Suna arkadaşımızın verdiği linkler güzel ama sanki tek tek/şarkı şarkı indirmek gerekecek.

Yine de hoş kaynaklar teşekkürler.

Elinde derli toplu bir arşivi bulunan(özellikle klasik müzik ve jazz için) birisi belki bunları toplu halde (ziplenmiş/sıkıştırılmış olarak) bir yere yükleyebilir (örneğin rapidshare,vs...) herkesin kullanımı için güzel bir paylaşım olacağı kanısındayım.

Gönüllüler beklenmektedir

Müzik paylaşımı hakkında

5 Haziran 2009, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 112

Sevgili arkadaşlar, 

Eğer sitemizde, "telif koruması" altındaki eserlerin paylaşımını yapmaya başlarsak, bir süre sonra, müzik şirketlerinin avukatlarıyla muhatap oluruz!

Bunun yerine, müzik paylaşımı yapan sitelerin bilgisini vermekle yetinmemizde yarar var... 

"Telif koruması" altında olmayan eserlerin paylaşılmasında elbette bir sakınca bulunmuyor. Ama bunlar için bile, müzik paylaşımı yapılan ortamların tercih edilmesini öneririm. Böylece, daha geniş bir "ilgili" kitlesine ulaşmaları kolaylaşacaktır...

 

Dünyanın dört bir yanından müzik

1 Temmuz 2009, yazan Meriç Korgan,
Yorum no: 312

Dünyanın farklı bölgelerinden, ülkelerinden, farklı tarzları sunan bir site. Onlarca başlık, yüzlerce albüme ulaşabilirsiniz. Kimileri zaten bilinen kimileri ise ulaşılması kolay olmayan çalışmalar.

Arşivin bazı başlıklarının geliştirilmesi gerektiği de göze çarpıyor. Siz de böyle düşünüyorsanız, sitenin yöneticilerine yazın ve elinizdeki albümleri paylaşmaya başlayın.

İyi dinlemeler,

http://dunyaezgileri.com/

 

 

AdaptiveThemes