Skip to content

İnternet'ten müzik indirmek neden meşrudur?

18 Ağustos 2009, ekleyen Erkin Özalp

Neredeyse tüm haber sitelerinin duyurduğu bir habere göre, telif koruması altındaki eser kayıtlarından kopyalanan müzik ve film dosyalarının, TİCARİ BİR AMAÇ GÜDÜLMESE BİLE, İnternet aracılığıyla paylaşılmasına ve indirilmesine, ABD’de olduğu gibi Türkiye’de de büyük cezaların verilmesi için hazırlık yapılıyormuş.  

Oysa, İnternet aracılığıyla gerçekleştirilen her tür paylaşım (müzik, film, e-kitap, program vb. paylaşımı), ticari bir amaç söz konusu değilse, şu iki basit ilkesel nedenle meşrudur:
 
1. Herkes, sahip olduğu herhangi bir şeyi parasız olarak başkalarına verme hakkına sahiptir. Hiç kimse, sahip olduğu bir şeyi ticari bir gelir elde etmeksizin başkalarına verdiği için suçlanamaz. 
 
2. Hiç kimse, İnternet’te bulduğu bir dosyayı indirdiği için suçlanamaz. Hiçbir İnternet kullanıcısı, bulduğu herhangi bir dosyanın telif yasalarının koruması altında olup olmadığının (ya da bu dosyayı indirmenin başka bir suç teşkil edip etmeyeceğinin) ön araştırmasını yapmakla yükümlü tutulamaz.
 
Telif yasalarının koruması altındaki eserler üzerinden para kazananların, “fikri mülkiyet hakları” diye başlayıp, “hırsızlık” diye devam edip, yığınla laf etmelerini anlamak mümkün... Ama bunu yaparken, tartışmayı başka bir zemine çekmiş oluyorlar... Neyin hırsızlığı?
 
İnsanlığın binlerce yıllık kültürel ve bilimsel birikimine yaslanıp, bu birikime dünyayı yerinden oynatmayacak (ve kendileri tarafından yapılmasa başkaları tarafından yapılabilecek) katkılarda bulunanların, “bu şey tümüyle ve her şeyiyle bana ait” demeleri, yalnızca, utanmazlıktır... 
 
Herkes, gelir düzeyi ne olursa olsun, insanlığın tüm birikiminden sonuna kadar yararlanma ve bu birikime katkıda bulunma hak ve olanaklarına sahip olmalıdır. Bunu engelleyen her tür düzenleme, insanlığın ilerlemesini engellemiş olur.
 
Bu tür "teorik mülahazalar" bir yana, her ihtimale karşı, yeni yasal düzenlemeler yapılmadan indirebileceğiniz kadar müzik indirmek isterseniz, İnternet’ten müzik indirmenin yollarıyla ilgili yazımıza da bakabilirsiniz:
 
http://www.haberveriyorum.net/icerik/internetten-muzik-indirmenin-yollari
 
 

 

 

 

AdaptiveThemes