Skip to content

İndirilmiş şarkı ve film bulundurmaya hapis cezası!

9 Temmuz 2009, ekleyen Meriç Korgan

Bilgisayarınızda bulunan müziklerin ya da filmlerin sizin tarafınızdan "izinsizce" indirilmesi gerekmez. Sadece bir ara birisi tarafından internetten indirilmiş bir dosyayı bilgisayarınızda bulunduruyorsanız bile başınız dertte. Fransa'dan gelen haber,  telif haklarıyla ilgili alınan bu gerici önlemlerin daha ne kadar artacağı konusunda tedirginlik yaratıyor.

Fransa'da yaşayan ve 55 yaşında emekli bir sistem yöneticisi olan, ismi açıklanmayan bir adam dosya paylaşımı merakının cezasını hapishanede ödeyecek. 2006 yılında bir polis baskını sırasında yapılan rutin aramada adamın bilgisayarında ve DVD'lerinde internet üzerinden korsan olarak indirmiş olduğu 12.591 MP3, 426 film ve tüm bölümleri ile birlikte 16 TV dizisi bulundu. Aslında polis bir dolandırıcılık ihbarı üzerine arama yapmak için adamın evine girmişti fakat mahkeme farklı bir konu ile ilgili arama yapılırken bulunan bu korsan dosyaları delil olarak kabul etti ve hakkında dava açıldı.

2 yıl süren soruşturma tamamlandı ve adam suçlu bulundu. Mahkeme adamı 33 bin Euro ceza ödemeye mahkum etti ama cezası bununla da kalmadı. Hakim ayrıca adamın 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. 2007 yılında benzer bir mahkemede başka bir Fransız da internetten indirdiği 400 film yüzünden 2 ay hapis cezası almıştı. (http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/12035275.asp)

Yeni yasayla iki yıla kadar ceza var!

Fransa'da yeni yürürlüğe giren "Hadopi" adlı, telif haklarını korumayı amaçlayan yasa internetten izinsiz "download" yapanlara iki yıla kadar hapis cezasını öngörüyor. Yasa Mayıs ayında yapılmış ancak Senato yasayı anayasaya aykırı bularak reddetmiş. Yeniden düzenlemelerle ve Nicholas Sarkozy ile "hanımı" Carla Bruni'nin de kişisel çabalarıyla nihayet yasalaşmış.

Sistem şöyle çalışacak: Bilgisayara indirilen dosyalar bir firma tarafından takip edilecek ve izinsiz olduğu düşünülenler için kullanıcıya bir uyarı gönderilecek. Uyarı sayısı üçü bulduğunda, mahkemeye bildirilecek ve mahkeme heyeti nasıl bir ceza vereceğini kararlaştıracak.

Cezalar internet bağlantısının kesilip, kullanıcıların abonelik haklarının elinden alınmasından başlayacak; 300 bin Avro para cezasından 2 yıl hapis cezasına kadar da değişecek. Ayrıca, bilgisayarını izinsiz indirmeler için başkasına kullandırmak da "ihmal" kabul edilecek ve bu kişiler 1500 Avro para cezasına çarptırılabilecekler.

Kaynak: http://www.ecommerce-journal.com/news/16744_hadopi_2_years_jail_for_down...

http://www.lexpress.fr/actualite/media-people/media/la-loi-hadopi-qu-est...

Yorumlar

beleş sanat

9 Temmuz 2009, yazan mcf1907,
Yorum no: 348

Sanat denen şey toplumun gelişmesi içindir ve bu yapıtlara her insan ulaşabilmelidir. Bunun olamadığı, sadece parası olanın sanatla uğraştığı bir toplumdan zaten (günübirlik "sanatçılar" hariç)sanatçı çıkmaz. Bir sanatçı yapıtını eğer sadece para kazanmak için yapıyorsa zaten piyasanın belirlediği şartlara göre (bugün için konuşursak) ve içiboş,doğru dürüst emek harcanmamış ve asıl önemlisi kendi duygu, düşünce vs. değil piyasanın istediği "sanatı" yapmak zorundadır. Bu yüzden sanat, bütün dallarıyla piyasanın elinden kurtarılıp, toplumu geliştirecek ve gerçekten sanatçının kendi yapıtını üretebileceği bir hal almadıkça, sanatçı kendini para kazanma esaretinden kurtarıp özgür olmadıkça sanat olmayacaktır. Bunu http://tayfabandista.org/ linkinden bakıp görebilirsiniz.

 

 

AdaptiveThemes