Skip to content

İki bin off anam off

24 Temmuz 2009, ekleyen Ali Mert

İstanbul’un 2010 yılında kültür başkenti olması “proce”si, rant paylaşımında yaşanan aksamalar ve 2010 acansında yaşanan istifalar nedeniyle sancıya sancıya ilerlerken, 2010’un beklete beklete küflendirdiği önemli bir proje, 2010’un adını 201Offff’a dönüştürdü. Doğuştan Görme Engelli 100 kişinin fotoğraf çekeceği ve Türkiye’nin 200 edebiyatçısı, düşünürü ve gazetecinin bu fotoğraflar üzerine metinler yazacağı projenin sahipleri, çok bekledikleri için, süreci 201Offf olarak tarif etmeye başladılar:

                                         
Proje Küratörü Nuri Kaya’nın “bekleme, ofis tutma, şirket kurma, yönetim kurulu çağrılarına katılma, yönetim kurulu kararlarında alınan kararların değişmesini izleme, bütçe kesme, yeni yönetim kurulu toplantılarına çağrılma” vb. aşamalardan geçip tekrar “bekleme”ye alınan süreçle ilgili açıklaması şöyle:
 
- Doğuştan, tamamen görme engelli 100 kişinin fotoğraf çekeceği,
 
- Türkiye’nin önde gelen 200 edebiyatçısı, düşünürü, gazetecisinin bu fotoğraflar üzerine metinler yazacağı,
 
- Fotoğraflarla metinlerin yan yana, ancak metinlerin körler alfabesinde sergileneceği; yani fotoğrafı görenlerin metni okuyamayacağı, metni okuyabilenlerin fotoğrafı göremeyeceği
 
- Bir kurguyla hazırlanan KÖR FOTOĞRAFÇILAR PROJESİ,
 
İstanbul 2010’da “İstanbul’a Bakıyorum Gözlerim Kapalı” başlığıyla sergilenecekti.
(…)
- 2 Eylül 2008’de İstanbul 2010 Ajansı’na sunuldu. Bekledik…
-  Kasım 2008’de Artistik Komite’nin onayıyla Yönetim Kurulu’na (YK) gönderildi.
- Aynı ay içinde, Proje’nin %70’inin onaylandığı bildirilerek zaman kazanmak için çalışmaları başlatmamız önerildi. Ofis tuttuk…
- Aralık 2008’de, tam YK öncesi Artistik Komite, Proje’yi yanlışlıkla yeniden görüşmeye çağırdı! Proje zaten AK’dan onaylandı dediğimizde “Pardon” dediler. Bu yeni görüşme sonucunda, “Proje’nin yan faaliyetlerine destek verilmeyeceğini” bildirdiler.
- Mart 2009’da Yönetim Kurulu, -destek miktarını düşürerek- Proje’yi ve 2009 bütçesini onayladı. Bunun için bir şirket kurmamız şart koşuldu. Şirket kurduk…
- Mayıs 2009’da Bütçe Kurulu imza için çağırdı. Nihayet haber geldiği için sevindik! Bütçe Kurulu, Artistik Komite ve Yönetim Kurulu’nun kararını yok sayarak; “sadece sergi mekânı, kokteyl ve katalog giderlerini” karşılayacaklarını söylediler. YK kararını söylediğimizde “Önceki yönetimin kararları bizi bağlamaz. Şimdi dönüp bakıyoruz, onaylanmış projeleri bile nereden kırparız diye” dediler. Kurumlarda sürekliliğin esas olduğunu ifade ettiğimizde ise, alay edercesine “Yeniden YK’ya döndürelim o zaman, çıkan karar neyse o olur” yanıtını verdiler.
- Temmuz 2009’da, başvurunun 311’inci gününde, 2 kez AK ve 1 kez YK onayı alan Kör Fotoğrafçılar Projesi, yeniden girdiği Yönetim Kurulu’nda bekliyor.
 
  • Bütçe Komisyonu toplantısında, “Devletin yapamadığını siz yapıyorsunuz, Allah razı olsun” denilen Proje, İstanbul 2010’un ancak “hayır duasını” alıyor! Bu da Kasım 2008’den bu yana önceki AK’nın telkiniyle başlatılan çalışmaların giderlerini karşılamaya ve Proje’nin gerçekleştirilmesine yetmiyor.
                                                        *      *      *  
 
Nuri Kaya’nın “İstanbul 2010 Ajansı’na sunulup, bir daha kendisinden haber alınamayan yan proje" dediği Galagenova diye bir projesi daha bulunuyor. 

 

 

Yorumlar

İki bin off eylemi

20 Ocak 2010, yazan Ali Mert,
Yorum no: 1794

Sitemizde daha önce yayınlanan "iki bin off anam off" sürecinde yeni gelişmeler yaşanmış, "körler okuma grubu projesi" 5 milyon dolara dışişleri bakanının bir yakınına uçmuş: 

Sütlüce’deki İstanbul 2010’un açılış töreninde, ‘Körlere Okuma Grubu’ adlı projesi kabul edilen, daha sonra bu projenin 5 milyon dolara Ahmet Davutoğlu’nun bir yakınına verildiğini iddia eden Nuri Kaya tarafından bir eylem gerçekleştirildi. 

Kaya, açılışta projeyi kendilerinin gönüllü yaptıklarını, gönüllü etkinliklerin hükümete yakın çevrelere milyonlarca lira ödenerek yaptırıldığını ve 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın şeffaf olmadığını söylemiş ve açılış merkezinden güvenlik güçlerince dışarı atılmış.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamalarının açılış gününden sonra, kutlamalara ve projenin yürütülüşüne ilişkin adeta açılışla simgeleşen bir muhalefet yükselmeye başladı. Açılışın devasa bütçesi olan 8,5 milyon TL dışında, 16 Ocak Cumartesi günü İstanbul Sütlüce'deki Haliç Kongre Merkezi'nde yaşanan olaylar; tiyatrocu Nedim Saban’ın çelenginin içeri alınmaması, projenin mimarlarından olan NTV’nin kurucusu Nuri Çolakoğlu’na yapılan ‘davetiye’ terbiyesizliği, Başbakan Erdoğan’ın tiyatro oyununun ismini karıştırması, neredeyse ‘sanatçısız’ gerçekleşen bir kültür sanat etkinliği açılışı gibi maddeler, hemen her yayın grubundan gazeteci, yazar ve sanatçı tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

GÖNÜLLÜ PROJE 5 MİLYON DOLARA DAVUTOĞLU'NUN AKRABASINA!


Hürriyet
 gazetesi yazarı Yalçın Bayer de, dün yazdığı yazısında, projenin çıkar odaklı sürdürüldüğünü gözler önüne serecek bir anekdotu aktardı. Bayer, Körlere Okuma Grubu Başkanı olduğunu söyleyen Nuri Kaya’nın, gönüllü olarak yaptığı projenin, 5 milyon dolara Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bir yakınına verildiği için, açılışta gerçekleşen protestoyu “Peruklu eylemci” başlığıyla köşesine taşıdı.

İşte Bayer’in aktardıkları; “Sütlüce Haliç Kongre Merkezi’nde 16 Ocak günü yaşanan 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi töreninde, Körlere Okuma Grubu Başkanı olduğunu söyleyen Nuri Kaya, töreni izleyen gazetecilere yakınıyor... Çevresi kameralarla doluyor. İçeri alınmamasına tepkili... 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın şeffaf olmadığını söylüyor, kendilerinin bugüne kadar gönüllü yaptıkları etkinliklerin hükümete yakın çevrelere milyonlarca lira ödenerek yaptırıldığını iddia ediyor... Ama güvenlik görevlileri açıklamayı dinledikten sonra kendisini dışarı çıkarıyorlar.

Kaya’nın iddiası ‘körlere kitap okuma’ işi için Ahmet Davutoğlu’nun bir yakınına 5 milyon dolar verildiği... Kendisinin ise doğruları söylediği için 2010 etkinliklerinden uzak tutulduğunu söylüyor Kaya... Tören salonuna da bu sebeple peruk ve takma burunla gelmiş... Sonra peruk ve burnu çıkarıp protestosunu gerçekleştirdi.”

Kaynak: http://www.gercekgundem.com/?p=247248

 

 

AdaptiveThemes