Skip to content

İBŞT genel sanat yönetmeni Orhan Alkaya görevinden alındı

30 Mayıs 2009, ekleyen Nevzat Süs

Yaklaşık 1.5 yıldır İ.B.B. Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevini yürütmekte olan Orhan Alkaya bugün (29 Mayıs) görevinden alındı.

Yaklaşık bir ay önce belirlenmiş olan, ancak Genç Günler’in bitmesi beklenen sürecin sonunda Ayşe Nil Şamlıoğlu, İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği’ne atandı.

Devlet Tiyatroları’nın eski yönetmenlerinden Ayşe Nil Şamlıoğlu: (1956 - İstanbul), tiyatro oyuncusu, yönetmen, yazarlık yapmaktadır.

1974 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Fakültesi'ne giren sanatçı, öğrenimini yarıda bırakarak, Almanya'ya gitti ve Frankfurt'ta dil eğitimi aldı. Burada tiyatro ile ilgilenen Şamlıoğlu, amatör tiyatro topluluklarıyla çalışmalara katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde eğitim gören Ayşe Nil Şamlıoğlu, ikinci kez eğitimini yarıda bırakarak Anadolu Ajansı'nda bir yıl süreyle çalışmasının yanında, özel bir reklam ajansında da çizimle ilgilendi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı, Tiyatro Bölümü mezunu olan Şamlıoğlu, 1982 yılında Adana Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak göreve başladı.

1988 - 1989 yıllarında Haccettepe Üniversitesi'nde tiyatro dersleri veren sanatçı, bir dönem Devlet Tiyatroları’nda yönetim görevi de üstlendi. Birçok ödül sahibi Şamlıoğlu İstanbul’da da birçok oyun yönetti, “Tiyatro Ödülleri-2004”de de yılın Yönetmeni ödülünü aldı.

Kaynak: http://www.tiyatrodergisi.com.tr/detay.php?hng=1111

Ayrıca Bkz. : http://www.tiyatrodunyasi.com/haberdetay.asp?haberno=3304

Yorumlar

Görev değişikliği değil, cadı kazanıymış

31 Mayıs 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 72

31 Mayıs 2009 tarihinde Cumhuriyet'in Kültür-Sanat sayfasında yer alan haber, Alkaya - Şamlıoğlu değişikliğinin perde arkasını işliyor: 

 

 

Genel Sanat Yönetmenliği’ne Orhan Alkaya’nın yerine Ayşe Nil Şamlıoğlu getirildi

Şehir Tiyatroları’nda cadı kazanı

© Görev değişikliği farklı tepkilerle karşılandı. Belediye sanat ve basın danışmanları olayı “rutin” diye nitelerken, tiyatro eleştirmenleri gerekçeli bir açıklama yapılması, ödenekli tiyatroların gerçek özerkliğekavuşması gerektiğini vurguladı.

Kültür Servisi - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkayayı görevden aldıŞehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliğine Ayşe Nil Şamlıoğlu getirildi.

Alkaya, 1 Haziran Pazartesi günü saat 12.30’da Sıraselviler Lush Otel’de yapılacak basın toplantısında konuyla ilgili bir açıklama yapacağını belirtti.

Şehir Tiyatrolarındaki görev değişikliği tiyatro çevrelerinde farklı tepkilerle karşılandı. Alkayanın görevden alınmasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat Danışmanı Kenan Işık ve Basın Danışmanı Cengiz Öztürk ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Osman Wöber tarafından normal” ve rutin olarak değerlendirilirken, tiyatro eleştirmeni Seçkin SelviŞehir Tiyatrolarında sürekli kaynatılan cadı kazanını “bir skandal olarak niteledi. Gazetemizin tiyatro eleştirmenlerinden Dikmen Gürün, gerekçeli bir açıklama yapılması gerektiğini, yoksa keyfiliğin söz konusu olacağını vurgularken, Ayşegül Yüksel de ödenekli tiyatro kurumları gerçekten özerk bir yapıya kavuşturulmadıkça bu tür sorunların sürüp gideceğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliğine asaleten atanan Ayşe Nil Şamlıoğlu 1956 doğumlu. Tiyatro yönetmeni ve oyuncusu, sinema ve dizi oyuncusu Şamlıoğlu, bir süre İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesinde öğrenim gördükten sonra Almanyaya gitti ve Frankfurtta dil öğrenimi gördü. Almanyada amatör tiyatro topluluklarının çalışmalarına katılan Şamlıoğlu, Türkiyeye döndükten sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdi. 1982de Adana Devlet Tiyatrosunda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak göreve başladı.

1988-89 yıllarında Hacettepe Üniversitesinde tiyatro dersleri veren Şamlıoğlu, Devlet Tiyatroları Genel Sekreterliği görevinde de bulundu. Ferhunde Hanımlar’, “Bizim Evin Halleri gibi dizilerde rol alan sanatçı, 1988’de Afife Jalefilmindeki Kınar Hanım rolüyle Sanat Kurumunun En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü’nü aldı. Tiyatro çalışmalarıyla da çeşitli ödüllere değer görülen sanatçı, 2000’de Afife En Başarılı Yönetmen Ödülü’nü kazandı.

Ne dediler?

 Gerekçeli açıklama yapılmalı

SEÇKİN SELVİ

Tiyatro Eleştirmeni

Bir skandal

Şaşırtan bir karar. Ama şaşırmadım da. Şehir Tiyatrolarının tarihi boyunca cadı kazanının altı hep ateşli tutulmuştur. Orhan Alkaya çok olumlu projeler başlattı. Dilerim, gelecek bir yıl içinde görev yapacak yeni arkadaşımız bu projeleri yürütmeye devam eder. Bir yıl diyorum, çünkü Şehir Tiyatrolarında yönetime bir yıldan fazla ömür biçmiyorlar. Bütün bu cümlelerin toplamı: Bir skandaldır.

DİKMEN GÜRÜN

Tiyatro eleştirmeni

Keyfi olmamalı

Orhan Alkayanın görevden alınmasına anlam veremedim. Gerekçeli bir açıklama yapılacaktır diye düşünüyorum. Aksi takdirde keyfilik söz konusu olur. Şehir Tiyatrolarında sıkça yapılan görev değişiklikleri bu kurumu yıpratmaktan ve sürekli bir çatışma ortamı yaratmaktan öteye geçmiyor. Bir yıl önce görev verdiğiniz bir sanat insanını bir yıl sonra görevden alıyorsunuz. Genelde sistem yanlış işliyor. Bunun ucu, Şehir Tiyatrolarının bağımlı kurum haline getirilmiş olmasına kadar dayanıyor.

OSMAN WÖBER

İDT Genel Müdürü

Değişiklik normal

Böyle görevler sürdürülmesi güç görevlerdir. Çok kişiyle muhatap olursunuz. Dolayısıyla böyle nöbet değişiklikleri normaldir. Orhan Alkaya başarılı bir dönem geçirdi. Ben Ayşe Nil Hanımla uzun zaman çalıştım, iyi olacaktır diye düşünüyorum.

AYŞEGÜL YÜKSEL

Tiyatro eleştirmeni

Özerklik gerekli

Gerek Orhan Alkaya, gerek Ayşe Nil Şamlıoğlu, çalışmalarını ilgiyle izlediğim iki deneyimli tiyatro sanatçısı. Her ikisi de özellikle yönetmen olarak öncü, nitelikli işlere imza atmayı seviyorlar, başarılı da oluyorlar. Belediyelere ve bakanlıklara bağlı sanat kurumlarında yöneticilik yapmak, siyasal erk ile dolaylı ya da dolaysız dirsek teması gerektirdiğinden, sanatçıyı her zaman riskli bir konuma sokar. Alkaya da bu riskten payını almış görünüyor. Ödenekli tiyatro kurumlarımız gerekli yasal düzenlemelerle özerk bir yapıya kavuşturulmadıkça, yöneticilik bağlamındaki sorunlar sürüp gidecektir.

KENAN IŞIK

İBB Sanat Danışmanı

Polemik gereksiz

Ben bir danışmanım, yaptırım gücüm yoktur, ben ancak yorumlarım. Zamanında ben de benzer görevlerde bulundum, alındım. Bunlar normal şeyler, polemik yaratılacak bir durum yok. Orhan bir sanatçıdır. Onu yıpratmak istemem. Orhan hakkında hiç olumsuz düşünmedim. Zamanında bazı sansür olaylarıyla adı anıldı. Ben de dahil kimi sanatçılar duyarlı bazı tepkiler gösterdiler. Ama Alkaya şu nedenle gö- revinden alındı demek hiç hoş olmaz. Böylesi polemik dolu bir atmosferde tiyatromuz yıpranır. Ayşe Nil Şamlıoğlunu ise 20-25 yıldır tanırım. Türk tiyatrosunun yetiştirdiği en değerli isimlerden biridir.

CENGİZ ÖZTÜRK

İBB Basın Danışmanı

Rutin değişiklik

Orhan Alkaya bu görevde zaten vekaleten bulunuyordu. Şimdi Ayşe Nil Şamlıoğlu Hanım asaleten atandı. Tüm bunlar rutin değişiklikler, büyütmeye gerek yok.

 

 

nasıl geldiyse

31 Mayıs 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 75

O.Alkaya AKP eliyle nasıl getirildiyse, yine arkasında olan sermaye partisi AKP tarafından gönderildi.

Orhan Alkaya açıklamasını yapmış

2 Haziran 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 86

 İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevinden alınan Orhan Alkaya:

‘Her anlamda özerklik gerekiyor’

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevini 17 ay vekâleten yürüttükten sonra bu görevinden alınan Orhan Alkaya, dün Lush Hip Oteldeki basın toplantısında görev yaptığı süreci değerlendirdi. Alkaya, ekip arkadaşları ve büyük özveriyle çalıştıklarını vurguladığı tüm Şehir Tiyatroları çalışanları adına kendilerine bu süreçte destek verenlere teşekkür ederken, Ayşe Nil Şamlıoğluna başarı dilediğini söyledi. Alkaya,Şimdi sahneye, reji masasına dönüyorum. 17 aydır gerçekleştirdiğimiz, başlattığımız ve altyapısını hazırladığımız sürdürülebilir projelerimizi, bugünden başlayarak Ayşe Nil Şamlıoğluna aktaracağım ve Şehir Tiyatroları için atılacak her olumlu adımın yanında olacağım” dedi. Alkaya, Şehir Tiyatrolarına hizmet için yönetime geçtiğini, daha önce de aldığı oylarla yönetim kurulunda yer aldığını vurgulayarak “Ben her şeyden önce Şehir Tiyatrolarının bir parçasıyım” dedi.

Görevden alındığını eline geçen tebligatla öğrendiğini, kararın karşılıklı konuşularak alınmadığını söyleyen Alkaya, görevine hangi nedenlerle son verildiğine ilişkin yorum yapmak istemediğini söyledi. Ekip arkadaşlarının da Şamlıoğluna istifalarını sunacaklarını belirten Alkaya, Benim çektiğim sıkıntıları Şamlıoğlunun yaşamasını istemem. Her yöneticinin kendi ekibiyle çalışma olanağı olmalıdır. Tabii nihai karar ona ve arkadaşlarıma aittir dedi. Şehir Tiyatrolarının genel sanat yönetmeninin Büyükşehir Belediyesince atandığının hatırlatılması üzerine, Alkaya, özerkliğini kazanması gereken Şehir Tiyatrolarının yönetici atamalarında üniversitelerde olduğu gibi üç adaylı seçim gibi modellerin oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Alkaya, altyapı çalışmalarına olduğu kadar, Şehir Tiyatrolarının mali ve sanatsal özerkliğini kazanması için gerekli yasal düzenlemelerin acilen yapılması gerekliliğine dikkat çekti. Şehir Tiyatroları 1931-2006 yılları mali modelini oluşturan katma bütçe uygulamasının sona ermesiye birlikte idari, mali ve sanatsal özerkliğini teminat altına alacak bir modele ve yasaya hayati derecede gereksinim duymaktadır. Bu konuda iyi niyetli yaklaşımların ötesinde somut adımların atılması gerekmektedir” diyen Alkaya, Şehir Tiyatrolarının mutlaka kendine ait bir bütçesi ve nihai karar organı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

‘HER TÜR DESTEĞİ VERMEYE AÇIĞIZ’

Alkaya, 17 aydır biçimlendirilen ve sürdürülen projelere özellikle dikkat çektiği konuşmasında, bunlara hâkim olan kendisi ve ekip arkadaşlarının istendiği takdirde her tür desteği vermeye açık olduklarını vurguladı. Yürüttüğü projeler arasında Türkiyenin kültür - sanat gündeminde ilk sıralarada tartışılan Muhsin Ertuğrul Sahnesinin proje revizyon çalışmalarının sürdüğünü ve bu aşamanın çok önemli olduğunu söyleyen Alkaya, 2009 Ekimi’nde açılması planlanan sahnenin açılış oyunu Keşanlı Ali Destanının simgesel biletlerinin bürokratik nedenlerle satışa sunulamadığını belirtti.

Bu mevsimde aldığı ödül sayısı düşünüldüğünde Şehir Tiyatrolarının başarısı konusunda mütevazı olmaya gerek yok diyen Alkaya, çocuk tiyatrolarının kurulduğunu, TAL ve Dans Tiyatrosu Biriminin altyapı çalışmalarının tamamlandığını hatırlattıŞehir Tiyatrolarına yeni sahneler kazandırmak ve yeni birimleri oluşturmanın yanında, Maliye Bakanlğından 130 yeni kadro aldıklarını söyleyen Alkaya, Bu kadroların doğru değerlendirilmesi çok önemli dedi.

 

 

AdaptiveThemes