Skip to content

Hızlı yaşayıp genç ölen rock efsaneleri

18 Temmuz 2009, ekleyen efer ve san tab...

Rock müziğin efsane isimlerinden önemlice bir bölümü hızlı yaşayıp genç öldüler. Bir bölümü intihar, az bir bölümü hızlı araç kullanma sonucu trafik kazası, önemli bir bölümü uyuşturucu ve aşırı dozdan gittiler. Tasvip ettiğim için demiyorum ama hızlı yaşamalarının bıraktığı çok güzel eserler oldu geride. Kurt Cobain, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin; her biri ve onlarca besteleri ayrı ayrı efsane.
                                               
Alternatif rock müziğin online merkezlerinden NME sitesi, bugün yadetmiş kendilerini. “27’sinde ölenler” başlığıyla erkenden giden 19 abimizin, ablamızın fotoğraf albümlerini yayınlayıp, kısa da olsa gidiş nedenlerini açıklamış.
1.      Rolling Stones’dan Brian Jones. Uyuşturucu alışkanlıklarıyla bilinen abimiz, yüzme havuzunun dibinde hareketsiz bulunmuş, 3 Temmuz 1969 tarihinde.
2.      Amerikalı blues grubu Canned Heat’ten Alan Wilson depresyondaymış, intihar etmiş 1970’de.
3.      Efsane Jim Morrison abimiz, Paris’te bir apartman dairesinde küvette ölü bulunmuş sevgilisi Pamela Courson’la birlikte. Otopsi yapılmamış ama aşırı doz rivayeti bugüne dek sürmüş gelmiş.
4.      Gitarını dişleriyle çalan adam Jimi Hendrix, uyku sorunu varmış, yine otel odasında, 9 tane uyku hapı yutmuş. Mide yıkanmış ama fayda etmemiş. 1970’te o da gitmiş. Bu olay gerçekleştiğinde üzerinde çalıştığı şarkının sözleri şöyleymiş: “Yaşamımızın öyküsü, gözün bir anlık parıldamasından daha hızlıdır”.
5.      1970’in bir diğer gidicisi ve efsanesi Janis Joplin için söylenen kısa: aşırı dozda eroin. Yazık gerçekten. Ünlü summertime şarkısını kim onun gibi söyleyebilir ki?
6.      The Stooges grubunun basçısı David Alexander, aşırı alkol düşkünü olduğu ve sahneye çıkamaz hale geldiği için önce gruptan kovulmuş, sonra da bünye iflas ettiği için hayattan! 1975’te gitmiş.
7.      Nirvana’nın ve alternatif rock’ın tanrısı Kurt Cobain intihar eğilimleri ve uyuşturucu alışkanlığı nedeniyle bir kliniğe yatırıldıktan hemen sonra evinde ölü bulunmuş, 1994’te.
8.      Manic Street Preachers’dan Richey Edwards, grubun ABD’ye gerçekleştireceği turneden bir gün önce Londra’da kaldıkları otelden ayrılmış, bir daha da haber alınamamış. Kullandığı araba iki hafta sonra Severn Köprüsü’nün orada bulunmuş. Kasım 2008’de “büyük ihtimal ölmüş” olabileceği açıklanmış. Ancak kesin değil!
9.      Hole grubundan Kristen Pfaff, hayatında yeni bir başlangıç yapmak üzere Minneopolis’e yerleşme kararı aldığı gün, yanında şırıngayla ölü bulunmuş 1994’te.
10. Yine eskileden Uriah Heep’ten Gary Thain, grupla son turnesinde elektrik şokuna maruz kalıp feci şekilde yaralanmış. Ancak gidişi bu nedenle değil. Grupla yollarını ayırdıktan bir süre sonra, uyuşturu bağımlılığından, 1975’te.
11. Grateful Dead’in kurucularından Ron McKernan, “ağır içici” imiş. Mide gitmiş. O da gitmiş. 1973’te.
12. Badfinger’dan Pete Ham, grup finansal ve yönetsel sorunlar yaşamaya başlayınca, dayanamamış evinin garajında ipe geçirmiş boynunu. Grubun bir diğer üyesi Tom Evans da sekiz yıl sonra intihar etmiş.
13. Big Star grubunun büyük starlarından Chris Bell, yoğun depresif biriymiş ve uyuşturucu kullanırmış. 1978’de spor arabasının kontrolünü kaybedip trafik lambasına vurmuş ve anında ölmüş. Arabayı kullanırken uyuşturucu da kullanmış olabileceğinden şüphe edilmiş.
14. The Mars Volta’nın ses teknisyeni ve vokal operatörü Jeremy Michael Ward, 2003’te aşırı dozdan gitmiş.
15. Punk rock grubu Minutemen’den D Boon, Arizona çöllerinde arabasıyla maceraya çıkmış, geri dönememiş. 1985.
16. Echo and the Bunnymen’den Pete de Freitas, Londra’dan Liverpool’a motosikletiyle giderken, bu dünyadan da gitmiş. 1989.
17. Blues’un efsane isimlerinden Robert Johnson, eskilerden bir abimizmiş ve kafayı ruhunu şeytanak satmak gibi meselelerle bozmuş. 1938’de zehirlenmiş bir halde bulunmuş.
18. Metal grubu American Head Charge’dan Bryan Ottoson, grubun tur otobüsünde ölü bulunmuş. Boğazındaki ağrılar için birtakım ilaçlar alıyormuş, yanında biraz penisilin de almış, üstüne de alkol alınca, olmamış. 2005.
19. The Gits’ten Mia Zapata, sabah erken saatlerde bir arkadışının evinden kendi evine giderken Seattle’da sokak ortasında kaçırılmış, önce tecavüze uğramış, sonra öldürülmüş. Cansız bedeni, Hazreti İsa’nın çarmıha gerildiği pozisyonda bulunmuş. 1993 tarihindeki cinayetin, hayranlarından biri tarafından gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.
Kaynak ve fotoğraf albümü: http://www.nme.com/photos/dead-at-27-the-darkest-myth-in-rock-n-roll/146269/7/1

 

 

Yorumlar

İki ek de ben yapayım

18 Temmuz 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 429

Led Zeppelin'in davulcusu John "Bonzo" Bonham'ın aşırı miktarda içki içtikten sonra kendi kusmuğunda boğulduğu rivayet edilir. Hendrix abimizin kafasından eksik etmediği bandanası hakkında da bir efsane mevcuttur: Hendrix alnını konserlerine çıkmadan hafiften jiletler ve bandanasının altına ot zulalar. "Tanrılaşma"nın başka bir yolunu bulsalardı keşke. Öte yandan, yarasın aslanlarıma!..

Vic Chesnutt da aralarına katıldı

26 Aralık 2009, yazan efer ve san tab...,
Yorum no: 1578

Hızlı yaşayıp genç ölen rock efsaneleri haberi, 5 ay önce çıktıydı. Şimdi, Vic Chesnutt da aralarına katıldı. Radikal'de Osman Kaytazoğlu'nun haberi:

'Vic' ölümle satrancını kaybetti 'Vic' ölümle satrancını kaybetti<br />

 

Yaşam / 26/12/2009

Amerika'nın en saygıdeğer müzisyenlerinden Vic Chesnutt intihar etti. Aşırı dozda kas gevşetici aldığı fark edilen Chesnutt komadan çıkamayarak hayata gözlerini yumdu.

OSMAN KAYTAZOĞLU
Sevilen müzisyenler ölmüyor işte, sadece hayata gözlerini yumuyorlar. Biz öyle istiyoruz. Yoksa 45 yaşında öldüğünü söylemek Vic’e konduramayacağımız bir şey olurdu. Throwing Muses’ın solisti Kristin Hersh haberi Twitter’ından “Vic’in ‘Myrtle’ şarkısı beynimde dönüyor. Ne kötü bir gün. Havada atmacalar dolanıyor. Yapmam gereken onca şey varken, gözyaşlarımdan hiçbir şey göremiyorum” sözleriyle duyurdu.
1983’te kendisini tekerlekli sandalyeye mahkûm eden o trajik araba kazasından beri ölümsüz şarkılarının içine aşırı dozda ölme isteği, öte tarafa atlama cesareti koymaya bayılıyordu. Ne gariptir ki daha geçen ay bir söyleşisinde müziğini kategorize etmek isteyenlere ağzının payını verirken “Sanırım bir dakikalığına da olsa insanın kafasını karıştıran müzikleri seviyorum” diyordu. Oysa şimdi ortalıkta dinlenmesi gereken kafa karıştıracak, iç içe geçmiş bunca müzik varken 45 yaşında çekip gitmesi ne kadar üzücü. Kafası ölümle karışık olanların acelesi oluyor hep.
1985’te taşındığı Athens’da R.E.M’in solisti Michael Stipe’ın dikkatini çekti. Madonna, Smashing Pumpkins ve Garbage gibi ünlü müzisyen ve grupların da büyük saygısını gördü. Stipe, Vic Chesnutt’ın ‘Little’ (1990) ve ‘West of Rome’ (1991) albümlerine prodüktörlük yaptı. Stipe’ın girişimiyle kotarılan 1996’daki ‘tribute’ albümünde saydığım isimlere ek olarak Godspeed You! Black Emperor gibi büyük gruplar Vic’in şarkılarını yorumladı. Sağlık sigortasını karşılamak için. Kaderin cilvesine bakın ki Vic kas gevşeticileri alıp ölümünü başlattığı sırada ABD Senatosu devrim niteliğindeki sağlık reformunu onaylıyordu. Hoşçakal Vic. Kalbimizdesin.

 

 

AdaptiveThemes