Skip to content

HABER GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

SİTEMİZ YAYININA ARA VERMİŞTİR... (Haber ve yorum girişi yapılamayacaktır)

Haber girişi yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Kullanıcı adınız ve şifrenizle sitemize giriş yapın.

2. Giriş yaptığınız yerde, başlık bölümünde kullanıcı adınızın bulunduğu bir kutu olacak. Orada “İçerik oluştur”a tıklayın.

3. Yeni açılan sayfada, “İçerik Oluştur”un altındaki “Haber”e tıklayın.

4. Haber için bir başlık yazmanız ve haber kategorisi seçmeniz zorunludur. “Title” kutusuna haberinizin başlığını yazın, “Haber” kutusundaki “Lütfen Seçiniz” bölümünü kullanarak haber kategorisini seçin.

5. “Body” bölümüne haber metnini girerken, üst kısımda, Word programındakileri andıran butonlar göreceksiniz. Onları kullanarak, dilediğiniz bölümleri “bold”, “italik” vb. yapabilirsiniz.

6. Başka ortamlardaki (örneğin Word'deki, başka bir İnternet sitesindeki vs.) yazıları "body" bölümüne eklerken, doğrudan doğruya yapıştırmak yerine, en üst sıradaki üç farklı yapıştırma butonundan uygun olanını kullanmanızı öneririz. Yoksa, biçim bozukluklarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. (Bu vesileyle önemli not:  Daha önce başka yerlerde yayımlanmış yazıların, başlarına bir açıklama eklenmeden ve sonlarına yazıların bulunduğu sayfalara [yalnızca ilgili siteye değil!] ulaşılmasını sağlayan bağlantılar [yani linkler ya da url'ler] konmadan sitemize aktarılmasını doğru bulmuyoruz ve bu tür haberleri siliyoruz.)

7. Resim eklemek istiyorsanız, Mısır piramitleri ikonlu “Resim Ekle Düzenle” butonuna basın. Kısa bir süre içinde karşınıza “Resim Özellikleri” başlıklı küçük bir pencere çıkacaktır. URL kısmına, ekleyeceğiniz resmin linkini (http:// ...resim.jpg şeklindeki adresini) kopyaladıktan sonra, genişliğini belirleyebilirsiniz. Genişliği 150-300 piksel arasında seçmenizi öneririz. Yükseklik otomatik olarak belirlenecektir. Aynı penceredeki “Tamam”a bastığınızda, resim eklenmiş olur. (Kullanıcılarımıza bilgisayarlarından resim ekleme olanağını şimdilik tanıyamıyoruz; bu tür resimleri flickr, picasa gibi resim paylaşım sitelerine yükleyerek adreslerini, bir başka deyişle url'lerini alabilirsiniz.)

8. Resmin yanında spot/yazı bulunmasını istiyorsanız, “Tablo Ekle Düzenle” butonuna tıklayarak, 1 satırlı, 2 sütunlu bir tablo oluşturabilirsiniz. Ardından, tablonun bir kutusuna resmi ekleyebilir, diğer kutusuna da spotunuzu/yazınızı yazabilirsiniz.

9. Haberinizi oluşturduktan sonra, en aşağıdaki “Kaydet” butonu yerine “Önizleme” butonuna basmanızı rica ediyoruz! Böylece, haberinizin yayımlandığında nasıl görüneceğini inceleyebilir, gerekli düzeltme ve değişiklikleri yapabilirsiniz.

10. “Kaydet” butonuna bastığınızda, haberiniz sitemize eklenmiş olacaktır. Eğer daha sonra değişiklik yapmak isterseniz, haberin bulunduğu sayfayı açtığınızda, başlığın altında “Düzenle” seçeneğini göreceksiniz. Orayı kullanarak gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Hepimize kolay gelsin!

 

 

AdaptiveThemes