Skip to content

Google'ın yeni motoru Caffeine ne işinize yarar?

13 Ağustos 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Bir süredir Google ne yapsa haber olduğundan, henüz geliştirilme aşamasında olan ve "Caffeine" kod adı verilen yeni arama motoru (daha doğrusu dizine ekleme ve sıralama sistemi) hakkında da pek çok haber çıkıyor. Peki ama, Caffeine, sıradan kullanıcı açısından ne getiriyor?

Şimdilik, neredeyse hiçbir şey... Google'ın resmi sitelerinden birinde yer verilen İngilizce duyuruda belirtildiği üzere, Caffeeine'in ürettiği arama sonuçları ile bildiğimiz Google arama sonuçları arasındaki farkların sıradan kullanıcı tarafından fark edilmesi çok zor (http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2009/08/help-test-some-next-generation.html). 

Caffeine'in daha hızlı çalışacağı, daha "ilgili" sonuçlar getireceği ve dizinine daha fazla unsur ekleyeceği söyleniyor. 

Dileyenler, Caffeine'i şimdiden deneyebiliyor. Deneme sitesinin amacı, Google'a yardımcı olmak isteyenlerin ulaştıkları sonuçları bildirmelerini sağlamak. Siz de deneyebilirsiniz: 

http://www2.sandbox.google.com/

Eğer karşınıza çıkan arayüz Türkçe değilse, şu adresi de kullanabilirsiniz: 

http://www2.sandbox.google.com/webhp?hl=tr

Gerçekten de, sıradan aramalarda, Caffeine ile bildiğimiz Google arasında pek az fark var. Ama örneğin, dil olarak Türkçe'yi seçip "termodinamik" sözcüğü aratıldığında, Caffeine'in getirdiği sonuçlar biraz daha anlamlı (adında "termodinamik" geçen şirketler merak edilmiyorsa). 

Daha meraklı olanlar, sonuçları daha kolay karşılaştırmak için şu adrese gidebilir: 

http://www.facesaerch.com/caffeine/

Kuşkusuz, zaman içinde Caffeine'e yeni özellikler kazandırılabilir ve ortaya ciddiye alınabilir farklar da çıkabilir. Ama şimdilik, aramalarımızı eskisi gibi yapmaya devam edebiliriz... 

 

 

AdaptiveThemes