Skip to content

Göbeğimizdeki pamuk neden oluşur?

7 Haziran 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

 Alpler’den gelen mis gibi dağ havasından olsa gerek, İsviçreli bilim adamlarından sonra, Avusturyalı komşuları da pek mühim buluşlarıyla ses getirmeye başladı.

 
 
Viyana Teknoloji Üniversitesi'nden Doktor Georg Steinhauser  3 yıllık hummalı uğraşlarının sonunda, göbek deliğinde oluşan pamuğun – Umut Sarıkaya okurlarının aşina olduğu tabirle göbeemizdeki pamuğun – ne menem bir şey olduğunu buldu.
 
Steinhouser kendi göbek deliğinden aldığı 503 pamuk numunesi üzerinde yaptığı kimyasal analizler sonucunda, pamuğun yapısında ölü deri parçacıklarına, yağ ve ter kalıntılarına ve toza rastladı. Steinhouser’in çalışmaları, pamuğun önce tüylerde oluştuğunu ve kısa bir yolculuğun ardından göbek deliğine ulaştığını gösteriyor. Tüylerin pullu yapısı t-shirt kumaşının küçük liflerinin aşınmasını arttırıyor ve göbek deliğine ulaşmasında bir köprü rolü üstleniyor.  “Tüyler bir nevi kanca görevi görüyor. Karın bölgesindeki tüyler genelde göbek deliğinin etrafında eş merkezli olarak büyüyor.” Doktora göre karın bölgesindeki tüyleri almak, tüyler tekrar büyüyene kadar göbek deliğinde oluşan pamuk sorununu ortadan kaldırıyor. Göbek deliğine piercing ya da benzeri bir şeyin yaptırılması ise göbek deliği pamukçuklarının henüz oluşmadan yok olmasını sağlıyor.
 
“Göbek deliği pamuğunun doğasının ne olduğu düşünüldüğünden daha fazla insanı ilgilendiriyor. Umarız ki doktorlara yardımcı olabilecek bir bulguyla ulaşmışızdır. Artık doktorlar, göbek deliklerinde fazla pamuk biriken kişilerin sorunlarını daha kolay çözebilirler.”
Avusturalyalı Karl Kruszelnicki daha önceki bir araştırmasında şu sonuca varmıştı: “Bu kirin genelde mavi olmasının nedeni çoğu zaman mavi ya da gri pantolon giymemizdir. Pantolon ya da kot vücuda sürtündükçe küçük parçalar bırakıyor ve bu küçük parçalar kendilerine göbek deliğinde yer buluyor.
 
Öte yandan, Avusturalyalı bir sağlık emekçisi olan Graham Barker’ın 1984’ten bu yana göbeğindeki pamuğu kavanozlarda biriktirdiği ve bu yolla Guiness rekorlar kitabına girdiği bilinmekte.
Kaynak:
http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/4883791/Revealed-The-secrets-of-belly-button-fluff.html/

http://haber.mynet.com/detay/saglik/Gobek-deligi-pamugu-neden-olusur-/01...

 

 

AdaptiveThemes