Skip to content

Fethullahçı bakış: Madımak'ta yangın çıkmış!

5 Temmuz 2009, ekleyen Erkin Özalp

Haberi aktarmakta biraz gecikmiş olduk. Ama Sivas Katliamı'nın üzerinden 16 yıl geçmişken (ve katliamın asıl sorumluları hâlâ ortaya çıkarılıp cezalandırılmamışken), iki günlük gecikme çok önemli sayılmayabilir. Haberin konusu, Zaman gazetesinin 3 Temmuz tarihli "haber"i. Başlık, "Madımak provokasyonuna karanfilli anma" biçiminde. Ve "haber"in özü şu: 

"2 Temmuz 1993'te gerçekleştirilen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nde yangın çıkmış, aralarında otel görevlilerinin de bulunduğu 37 kişi ölmüştü." (http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=865485&title=madimak-provokasyonuna-karanfilli-anma)

Madımak Oteli'nde yangın çıkmış! 

Sivas'ta gericilerin örgütlediği kalabalıklar toplanıp oteli ateşe vermemiş; "yangın çıkmış"!

Fethullahçılar, aradan geçen 16 yıla rağmen, Sivas'ta katledilen aydınlarımıza düşmanlık beslemekten uzaklaşamıyor... 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta nelerin olup bittiğinden söz etmemekle yetinmek yerine; açıkça yalan söylemeyi tercih ediyorlar. 

Dün, Fethullahçılara hiç de düşmanca bakmadığı bilinen Oral Çalışlar, Radikal'deki köşesinde, Zaman'ın bu "haber"i hakkında şunları yazmış: 

"Zaman gazetesinin daha dikkatli davranması ve daha özenli bir dil kullanması, ülkemizin demokratikleşmesi ve ortak yaşam açısından hayati önem taşıyor. Bu özeni beklemeye hakkımız olduğunu düşünüyorum." (http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazarYazisi&ArticleID=943543&Yazar=ORAL&Date=05.07.2009&CategoryID=98)

Peki, Zaman gazetesinden bir yanıt geldi mi? En azından şu ana dek, hayır... 

Gelse ne olacak ki? Özür dileseler ne olacak ki?  Bundan sonra "daha özenli bir dil" kullansalar ne olacak ki? Sadece, gerçek yüzlerini, gerçek kimliklerini biraz daha fazla gizlemiş olacaklar... 

Oral Çalışlar, gerçeği itiraf etmek yerine, Fethullahçılara yardımcı olmaya çalışıyor... Onlara bir fırsat sunuyor... 

Bakalım, Fethullahçı gazeteye her fırsatta demeç veren solcularımız ne yapacak...

(Bugün en önemli sorunun "darbelerle ve darbecilerle mücadele" olduğunu falan söylemeye kalkışmaları ihtimaline karşı, 12 Eylül darbesi gerçekleştiğinde Fethullahçıların ne tür bir tavır sergilediklerini de bir kez daha hatırlatalım: http://www.haberveriyorum.net/icerik/fethullahin-12-eylulu-mehmetcige-selam)

 

İLGİLİ YAZILAR:
 
Fethullah Gülen’in özür dilemesine bile gerek yok mu?
 
Fethullah Gülen: ‘Tunceli Alevileri dinsizdir!’
 
Fethullahçılar Sivas Katliamı’na ‘başka’ suçlu arıyor
 
Fethullahçıların Aksiyon’u: ‘PKK Alevilerin kontrolünde’

 

Yorumlar

Penguen'den Zaman ("Madımak yangını") kapağı

8 Temmuz 2009, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 340

Bu da "marksist" bakış

2 Temmuz 2010, yazan sinangrozni,
Yorum no: 3769

marksist.org internet sitesindeki 2 temmuz yazısında, birkaç yerde, "shp himayesinde düzenlenen" şenliklerden, erdal inönü'den bahsediliyor. Refah partililer'den, belediye başkanı karamollaoğlu, cafer isimli şahıstan, avukat şevket kazan'dan, tgrt çalışanlarının kışkırtıcı tavrı ve yayınlarından bahsedilmiyor.

http://www.marksist.org/tarihte-bugun/1317-2-temmuz-1993-bir-ergenekon-operasyonu-sivas-katliami-

 

 

 

AdaptiveThemes