Skip to content

Fareler ve İnsanlar

1 Haziran 2009, ekleyen gagarin

Bilim insanları farelere konuşma geni aktardı. DNA'sına yüklenen insan geniyle farelerin ses rengi ve beyin çalışma yöntemleri değişti.

Anadolu Ajansının bildirdiği habere göre; bilim insanları insan DNA’sındaki konuşma geni olarak bilinen FOXP2’yi farelere yerleştirerek, iletişimlerindeki değişiklikleri tespit etmeyi başardı.
Cell dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Almanya’daki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü araştırmacısı Wolfgang Enard, farelerin DNA’sına yüklenen insan geniyle farelerde iletişim aracı olan ses renginde ve beynin çalışma yönteminde değişiklikler saptadı.
Araştırmada, FOXP2 yüklenerek genetik değişime uğrayan farelerin beyin sinir bağlantılarında ve yeni doğmuş farelerin annesinden ayrıyken ultrasonik (ses ötesi) düzeyde çıkardıkları "cıyaklama" sesi de dahil seslerinde önemli değişikler gözlemlendi.
Farelerin sesli iletişiminin henüz yeterli araştırılmaması nedeniyle FOXP2 geninin farelerde yaptığı değişimlerin tümünün saptanmasının zor olduğunu vurgulayan araştırmacılar, bu genin farede dudak kasları, akciğerleri, gırtlak ve dil kontrolü sağladığını tahmin ediyor. 
 

Konuyla ilgili Cell dergisinde Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü araştırmacısı Wolfgang Enard ile yapılan söyleşiye daha yakından bakmak ihtiyacı duyuyoruz.

Wolfgang Enard son 10 yıl(lar)da farelerin insanlarla olan genetik yakınlığının fark edilebildiğini vurguluyor. Genlerin bir kısmının benzeştiğinin ve haliyle benzer çalıştığının altını çiziyor. Günümüz biyologların fareleri inceleyerek insan hastalıklarına dair bir çok bulguya sahip olmasını da bu benzerliğe bağlıyor.

Farelere insan DNA’sındaki konuşma geni olarak bilinen FOXP2’yi yerleştirerek gözlemlediklerini ise ayrı bir yere koyuyor. Bu çalışmayı bizim/insanlığın hastalıkları bir tarafa özgün tarihiyle (evrimsel gelişimiyle) ilgili görmek gerektiğine işaret ediyor.

Bununla beraber Enard; kendi takımının(araştırma grubunun), insan türü ile  yakın akrabaları arasındaki temel genetik farkları incelemek konusunda özel olarak yoğunlaştığını söylüyor. FOXP2 geninin bu anlamda önemli bir farka işaret ettiğini, bu yüzden çalışmalarında önemli olduğunu anlatıyor. İnsanın evrimleşmesinde FOXP2 nin değiştiğini ve bu değişimin kendisinin bizim konuşmamıza sebep olan şey olabileceğini söylüyor. Diyebiliriz ki, bilimci bir yönelim gösteriyor; fark seçip üzerine çalışıyor.

Bu tür çalışmaların artması dileğiyle...

 

 

 

AdaptiveThemes