Skip to content

En kapsamlı dünya haritası yayınlandı

30 Haziran 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

NASA ve Japonya'nın ortak çalışmalarıyla geliştirilen dünya haritası yayınlandı. Yeni harita, şimdiye kadar geliştirilen en kapsamlı dünya haritası olma ünvanını elde etmiş.

Harita, NASA'ya ait Terra uzay mekiğinden gelen görüntülerle oluşturulmuş. Terra uydusu ise, görüntüleri, üzerine yerleştirilen Japonya'ya ait ASTER (Gelişmiş termal yayılım ve yansıma radyometresi) adlı özel veri işlemcisiyle toplamış. NASA ve Japonya Ticaret-Ekonomi-Sanayi Bakanlığı ortaklığıyla geliştirilen haritaya ücretsiz olarak erişilebiliyor.

Daha önce geliştirilen en kapsamlı harita, dünya yüzeyinin %80'i taranarak elde edilmiş ve 60 derece kuzey, 57 derece güney enlemleri arasını kapsıyormuş. Yeni harita ise "en kapsamlı harita olma" ünvanını 83 derece kuzey ve 83 derece güney enlemleri arasında gerçekleştirilen ve dünya yüzeyinin %99'unu tarayan çalışmalar sonucunda elde etmiş.

NASA'nın internet sitesinde haritaya https://wist.echo.nasa.gov/~wist/api/imswelcome/ adresinden ulaşılabileceği yazıyor. Birkaç deneme yapmama rağmen, ben haritaya erişemedim. Ama "İlle de göreceğim bu haritayı!" diyenlerin http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2009-103 linkini biraz kurcalayarak muratlarına erebileceklerinden eminim.

Himalayalar'dan örnek bir görüntüyü de siteye koymuşlar:

Kaynak: http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2009-103

http://www.bbc.co.uk/turkish/news/story/2009/06/090630_globalmap.shtml

Yorumlar

En kapsamlı haritaya erişim

1 Temmuz 2009, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 313

Harita şu adresteymiş: http://www.nasa.gov/topics/earth/features/20090629.html

Doğrudan doğruya indirmek için (27 MB): 

http://www.nasa.gov/images/content/363790main_PIA12090_gdem-press-colorized-topo.tif

Sayfada dünyanın belirli bölgelerinin haritaları da var. 

Yalnız, belki de henüz eksikli bir şekilde konmuşlar, çünkü dünya haritasını indirdiğinizde, hiç de beklediğiniz gibi büyük ve ayrıntılı bir resim çıkmıyor karşınıza... 

 

 

 

AdaptiveThemes