Skip to content

Ege ve Akdeniz'de Orkinos Alarmı

13 Mayıs 2009, ekleyen Ali Mert

                                                  

Ege kıyılarında, özellikle İzmir’in Urla’dan Ildırı ve Karaburun’a uzanan sahil hattında denizleri işgal eden ve kirleten orkinos balık çiftlikleri için yapılan mavi yüzgeçli orkinos balığı avında Türkiye’nin kotasını geçtiği açıklandı.

13 Mayıs tarihinde Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye, Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu’nce (ICCAT) belirlenen mavi yüzgeçli orkinos avlama kotalarını ihlal etti. Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, “Türkiye’nin sınırlamaları gözardı etmesi türün ticari anlamda yok olmasına yol açacak” dedi.

Türkiye, mavi yüzgeçli orkinosları avlayan ülkeler arasında Akdeniz’deki en büyük av filosuna sahip. AKP hükümeti geçen kasım ayındaki ICCAT toplantısının ardından karara varılan kota dağılımına itiraz ederek kendi kotasını oluşturma yoluna gitti. Bunun ardından İzmir’e bağlı KaraburunLimanı’nda 5-10 ton arası yavru boyutlarda orkinosun yasadışı olarak avlanmasını görüntüleyen Greenpeace’in sorumlusu Dökmecibaşı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nı kontrolleri ihmal etmekle suçladı. Dökmecibaşı, Akdeniz’deki filoların aşırı avlanmasının orkinos stoklarını hızla yıkıma götürdüğüne dikkat çekti.

Bilim insanları mavi yüzgeçli orkinosların yıllık av miktarının 15 bin tondan fazla olmaması gerektiği belirtilirken 2007’deki av miktarının 61 bin ton olarak gerçekleşmesi tehlikelinin boyutlarını gösteriyor.

Bilindiği gibi, çupra ve levrek gibi balıkların çiftliklerinde larva yetiştiriciliğinden başlayan bir çiftçilik yöntemi uygulanırken, orkinos çiftliklerinde yavru balıkların avlanması yöntemine gidiliyor. Bu çiftliklerde yetiştirilen orkinosların büyük bölümü dünya zenginleri suşi tüketebilsin diye Uzak Doğu ülkelerine ve Japonya’ya ihraç ediliyor. Uzak Doğu’daki talep arttıkça Akdeniz’deki katliam da büyüyor. Çiftlikler kapasite üstü çalışınca Ege sahillerindeki kirlilik de artıyor. 

 

 

AdaptiveThemes